FLESZ - Kąpiele w Bałtyku tragiczne w skutkach
W tym tygodniu spacery otworzy refleksja nad rolą archeologii w doświadczaniu i interpretacji przeszłości miejsca. W 2019 roku na terenie byłego obozu Plaszow Muzeum Krakowa zakończyło badania archeologiczne, podczas których odnaleziono ślady obozowej przeszłości. O sposobie prowadzenia tych badań i ich wynikach będą mogli posłuchać uczestnicy spaceru "Archeologia miejsca pamięci", który rozpocznie się w środę, 19 sierpnia, o godz. 17 przy Szarym Domu (ul. Jerozolimska 3), a poprowadzi je Kamil Karski.
Kolejnego dnia Muzeum Krakowa poprowadzi szlakiem miejsc charakterystycznych dla krajobrazu architektonicznego i kulturowego Podgórza. Uczestnicy wędrówki będą mieli okazję poznać znaki sprzed wieków, które do dziś pozwalają identyfikować cechy charakterystyczne dawnego miasta. Spotkanie, które rozpocznie się 20 sierpnia o godz. 17.30 w Muzeum Podgórza (ul. Limanowskiego 13), poprowadzi dr Robert Gaweł.
12 najlepszych punktów widokowych z przepiękną panoramą Krak...
Natomiast Karolina Żłobecka zaprosi na lekcję Nowej Huty od podstaw. - To spacer dla każdego, kto o Nowej Hucie nie ma zielonego pojęcia lub jest ono raczej mgliste - zapowiada spotkanie Muzeum Nowej Huty, zapraszając w niedzielę 23 sierpnia do swojej siedziby (os. Centrum E1), z której spacer wyruszy o godz. 14.30. Nowa Huta od postaw jest propozycją dla osób, które chciałby dowiedzieć się o historii i kulturze, a także wydarzeniach związanych z socrealistyczną dzielnicą Krakowa.
27 sierpnia znów stanie się okazją do podgórskich spacerów - tym razem szlakiem secesji "Między geometrią a kwiatami". Podgórscy architekci i budowniczowie wielokrotnie sięgali po motywy znane w Wiedniu, a swoje inspiracje twórczo przekuwali na lokalne, dopasowane do Podgórza formy. Jakub Jastrzębski zwróci uwagę na najciekawsze wille i kamienice, zachęcając do rozmowy o inspiracjach twórców i miejscu secesji w architekturze Podgórza. Miejsce zbiórki: wejście do Parku Bednarskiego od ulicy Parkowej.
Na udział we wszystkich spacerach obowiązują bilety wstępu. Rezerwacji można dokonać w Centrum Obsługi Zwiedzających (tel.: 12 426 50 60) lub kasach Muzeum, a na miejsce należy ze sobą zabrać bilet oraz maseczkę ochronną. Liczba uczestników jest ograniczona.
- Nie uwierzycie, co kierowcy robią za kółkiem! [zdjęcia]
- Plaża jak nad morzem! Tłumy na nowym kąpielisku w Małopolsce
- Przedpremiera nowego katalogu IKEA 2021. Czym zaskoczy?
- Prywatny inwestor chce wybudować w Krakowie pięć linii metra
- Trasa Łagiewnicka: Trwa budowa tuneli [ZDJĘCIA]
- Kraków. Co z tą przebudową Krakowskiej jest nie tak?
