Nasza Loteria

Miasto od nowa. Poznaj jego historię i architekturę podczas spacerów z Muzeum Krakowa

Julia Kalęba
Julia Kalęba
Plac Lasoty otoczony zabytkowymi willami to jedno z najciekawszych podgórskich miejsc.
Plac Lasoty otoczony zabytkowymi willami to jedno z najciekawszych podgórskich miejsc. Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Znaki szczególne Podgórza z jego historią i architekturą albo Nowa Huta od samych podstaw to propozycje Muzeum Krakowa dla osób, które chcą na nowo poznawać miasto podczas spacerów jego ulicami. W najbliższych dniach krok po kroku będę mogli przyglądać się jego archeologii, historii i kulturze.

FLESZ - Kąpiele w Bałtyku tragiczne w skutkach

W tym tygodniu spacery otworzy refleksja nad rolą archeologii w doświadczaniu i interpretacji przeszłości miejsca. W 2019 roku na terenie byłego obozu Plaszow Muzeum Krakowa zakończyło badania archeologiczne, podczas których odnaleziono ślady obozowej przeszłości. O sposobie prowadzenia tych badań i ich wynikach będą mogli posłuchać uczestnicy spaceru "Archeologia miejsca pamięci", który rozpocznie się w środę, 19 sierpnia, o godz. 17 przy Szarym Domu (ul. Jerozolimska 3), a poprowadzi je Kamil Karski.

Kolejnego dnia Muzeum Krakowa poprowadzi szlakiem miejsc charakterystycznych dla krajobrazu architektonicznego i kulturowego Podgórza. Uczestnicy wędrówki będą mieli okazję poznać znaki sprzed wieków, które do dziś pozwalają identyfikować cechy charakterystyczne dawnego miasta. Spotkanie, które rozpocznie się 20 sierpnia o godz. 17.30 w Muzeum Podgórza (ul. Limanowskiego 13), poprowadzi dr Robert Gaweł.

Wieża Mariacka ma 80 m wysokości, by spojrzeć na Kraków z perspektywy kościelnej wieży, trzeba pokonać 239 schodków, by dostać się na wysokość 54 metrów.Nazywana także Wieżą Straży, Budzielną, Alarmową lub Hejnalicą - jest jedyną na świecie, z której od przeszło sześciuset lat przez całą dobę co godzina trębacz gra hejnał na cztery strony świata.Podobno widać stąd wszystkie polskie ziemie: na południu białe szczyty Tatr, na zachodzie kominy Śląska, na wschodzie wieże kościołów Lwowa, na północy granatową linię Bałtyku. Z pewnością to wina smogu, że dziś wzrok tak daleko nie sięga. Historia głosi, że w czasie trzęsienia ziemi w 1443 roku zawaliły się w Krakowie różne mniejsze budowle, ale Wieża Mariacka ani drgnęła.

12 najlepszych punktów widokowych z przepiękną panoramą Krak...

Natomiast Karolina Żłobecka zaprosi na lekcję Nowej Huty od podstaw. - To spacer dla każdego, kto o Nowej Hucie nie ma zielonego pojęcia lub jest ono raczej mgliste - zapowiada spotkanie Muzeum Nowej Huty, zapraszając w niedzielę 23 sierpnia do swojej siedziby (os. Centrum E1), z której spacer wyruszy o godz. 14.30. Nowa Huta od postaw jest propozycją dla osób, które chciałby dowiedzieć się o historii i kulturze, a także wydarzeniach związanych z socrealistyczną dzielnicą Krakowa.

27 sierpnia znów stanie się okazją do podgórskich spacerów - tym razem szlakiem secesji "Między geometrią a kwiatami". Podgórscy architekci i budowniczowie wielokrotnie sięgali po motywy znane w Wiedniu, a swoje inspiracje twórczo przekuwali na lokalne, dopasowane do Podgórza formy. Jakub Jastrzębski zwróci uwagę na najciekawsze wille i kamienice, zachęcając do rozmowy o inspiracjach twórców i miejscu secesji w architekturze Podgórza. Miejsce zbiórki: wejście do Parku Bednarskiego od ulicy Parkowej.

Na udział we wszystkich spacerach obowiązują bilety wstępu. Rezerwacji można dokonać w Centrum Obsługi Zwiedzających (tel.: 12 426 50 60) lub kasach Muzeum, a na miejsce należy ze sobą zabrać bilet oraz maseczkę ochronną. Liczba uczestników jest ograniczona.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska