"Uważamy, że konieczna jest pogłębiona i jakościowa dyskusja ws. przyszłości ulicy oraz jej bezpośredniej okolicy, czego wyrazem jest niniejszy wniosek. Proponowana formuła konsultacji: spotkania z mieszkańcami, spotkania warsztatowe, spacery badawcze, ankiety, badania ilościowe" - zaznaczono we wniosku o przeprowadzenie konsultacji społecznych ws. przyszłości ul. Kalwaryjskiej i okolic.
We wniosku zaznaczono: "Ulica Kalwaryjska ma szansę być jedną z najlepszych miejskich przestrzeni w Krakowie. Jest dobrze skomunikowana z pozostałymi częściami miasta, z silnie rozwiniętą infrastrukturą usługową, zarówno pod kątem usług technicznych, rzemieślniczych, jak i handlu oraz gastronomii, z kilkoma centralnymi punktami lokalnej aktywności: skrzyżowaniem z ul. Smolki, skrzyżowaniem “pod Koroną” oraz Rynkiem Podgórskim".
Przyczynkiem do dyskusji o przyszłości ul. Kalwaryjskiej ma być z jednej strony projekt “Podgórska Przestrzeń Dobrego Dialogu” przeprowadzony przez Fundację Biuro Inicjatyw Społecznych (BIS) oraz realizowana w jego ramach debata sąsiedzka pt. "Kalwaryjska: dziś i jutro" z lutego 2023 roku, a z drugiej strony remont torowiska z sierpnia 2024 roku, podczas którego wyłączono ruch na tej ulicy.
"Wiele osób zaczęło wtedy zwracać uwagę na to, że na co dzień ulica Kalwaryjska jest niezwykle głośną, przelotową, mało przyjazną lokalnej społeczności przestrzenią, bez zieleni i małej infrastruktury. Z drugiej strony jej czasowe zamknięcie przynosząc ulgę części mieszkańców, spowodowało wzmożony ruch na okolicznych ulicach, obniżając poczucie komfortu innych mieszkańców. Remonty głównych ulic w Krakowie często wiążą się z wyzwaniami, szczególnie dla lokalnego biznesu. Mamy przykłady nieprzemyślanych ulic jak np. ul. Długa, gdzie ani przedsiębiorcy, ani spacerowicze, ani rowerzyści, ani kierowcy samochodów czy motorniczy, nie czują się dobrze. Mamy przykłady ul. Krakowskiej i Zwierzynieckiej, których długie remonty i pozostawienie przedsiębiorców bez publicznej opieki kosztowały przedsiębiorców w najlepszym wypadku wiele nerwów, a w najgorszym zamknięcie biznesu" - napisano we wniosku.
Konsultacje społeczne miałyby na celu wyciągnięcie lekcji z powyższych przykładów, dokładne zbadanie lokalnych potrzeb społeczeństwa, wyzwań i możliwości stojących przed przyszłością ulicy, uwzględniając reprezentatywny głos mieszkańców dzielnicy i osób korzystających z ul. Kalwaryjskiej.
"Konsultacje mają odpowiedzieć na pytanie: Jak chcielibyśmy, aby wyglądała ulica Kalwaryjska w przyszłości? Czy obecny stan jest optymalny, pożądany i wymagający po prostu utrwalenia, czy może istnieją obszary, które mieszkańcy uważają za warte poprawy, czy zupełnej zmiany?" - podkreślono we wniosku.
Aby konsultacje ruszyły, potrzeba 300 podpisów. Mieszkańcy mogą je zbierać (tylko w wersji papierowej) samodzielnie, lub podpisać wniosek w następujących miejscach:
- siedziba Rady Dzielnicy XIII Podgórze (Rynek Podgórski 1), od poniedziałku do piątku w godz. 9-15;
- Spółdzielnia Ogniwo (ul. Smolki 11a), od poniedziałku do soboty w godz. 17-22;
- Targowa 2 (ul. Targowa 2), od wtorku do niedzieli w godz. 9-00.
Po co są strefy czystego transportu?
