Każdy, kto w dniach 4–5 listopada zawita do hali sportowej Uniwersytetu Ekonomicznego (ul. Rakowicka 27, w godz. 10–18), będzie mógł podziwiać piękną biżuterię, niezwykłe minerały, kamienie szlachetne, wyjątkowe wyroby jubilerskie. W ofercie ponad 120 wystawców będą kolczyki, bransolety, pierścionki, naszyjniki, półprodukty do tworzenia biżuterii.
To jednak nie wszystko, ponieważ giełdzie będzie towarzyszyć wyjątkowa atrakcja: specjalna wystawa okazów z kolekcji Andrzeja Bezkorowajnego zatytułowana „Minerały i skamieniałości Polski”. Zobaczymy na niej specjalnie wyselekcjonowane pod względem wartości i różnorodności eksponaty znajdowane w Polsce od 1981 roku. W gablotach wraz z opisami pokazane będą m.in. polskie minerały rudne, kwarce i chalcedony, minerały z pegmatytów, skamieniałości jury, kredy, trzeciorzędu i czwartorzędu.
– To prawdziwe perełki, które pochodzą często z zatopionych i niedostępnych kopalni siarki w Machowie, soli w Inowrocławiu czy barytu w Stanisławowie, a także z mało znanych stanowisk jak np. Baligrodu w Bieszczadach, gdzie napotkano diamenty marmaroskie i realgary – wymienia współorganizator giełdy Marek Łodziński.
Obecnie te wyjątkowe okazy można podziwiać jedynie w wybranych zbiorach muzealnych w Polsce i na świecie oraz w zbiorach autora wystawy, dzięki któremu zostały one ocalone od zapomnienia. Kluczem przy tworzeniu tej kolekcji była nie tylko estetyka zbiorów, ale również ich wartość dydaktyczna, historia związana z okazem, miejsce znalezienia, i rzadkość wystąpień.
Tradycyjnie na giełdzie zostanie również zorganizowana Geolandia – specjalne miejsce dla dzieci. Będą one – pod czujnym okiem pedagogów – rysować minerały, szukać „skarbów“ w piaskownicy i tworzyć modele skamieniałości.
Prócz tego po raz kolejny wszyscy zwiedzający będą mogli wziąć udział w losowaniu wyjątkowej nagrody: niezwykłego minerału – zagadki. Kupony będą dodawane do biletów w kasach, a gablota z okazem będzie umieszczona w wejściu głównym na targi (normalny bilet wstępu na giełdę kosztuje 10 zł, a ulgowy 7 zł).
WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie - odcinek 22
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
Follow https://twitter.com/dziennipolski