Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młode pokolenie śpiewa własne teksty. Od 19 do 22 października potrwa w Krakowie 59. edycja Studenckiego Festiwalu Piosenki. Program SFP

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
Wieczorami na SFP zaplanowano występy gwiazd, zaproszona jest m.in. Mela Koteluk
Wieczorami na SFP zaplanowano występy gwiazd, zaproszona jest m.in. Mela Koteluk Łukasz Kaczanowski
Od 19 do 22 października potrwa w tym roku Studencki Festiwal Piosenki w Krakowie. W konkursie posłuchamy młodych wykonawców, a wieczorami – gwiazd w rodzaju Magdy Umer, Natalii Sikory czy Meli Koteluk.

Czy Polacy chcą amerykańskiej elektrowni atomowej w Polsce?

od 16 lat

W tym roku Studencki Festiwal Piosenki w Krakowie odbędzie się po raz 59. Jak co roku jednym z jego najważniejszych punktów jest konkurs dla młodych wykonawców, którzy dopiero rozpoczynają swoją muzyczną karierę.

- Przez cały rok odbywają się różne festiwale piosenki autorskiej w całym kraju. Ich zwycięzcy trafiają potem do nas. Po kilku chudszych latach, widać ponowne zainteresowanie tego rodzaju twórczością. Młodzi wokaliści coraz częściej i chętniej wychodzą do ludzi z tym, co mieli w szufladzie. Odzywa się w nich chęć opowiedzenia światu o ich problemach. To najmłodsze pokolenie zaczęło śpiewać swoje własne piosenki. Coraz mniej jest wykonawców klasyki w rodzaju Osieckiej czy Młynarskiego. W tym roku dominuje autorska twórczość – mówi nam Mateusz Marchewka, prezes Fundacji Studencki Festiwal Piosenki.

W tegorocznej edycji konkursu krakowskiej imprezy wystąpi 23 wykonawców z całej Polski. Są to zarówno wokaliści i wokalistki, jak i całe zespoły. Przesłuchania konkursowe odbędą się w sobotę 21 października o godz. 11 w Muzeum Manggha. Wstęp wolny.

- Muzycznie to bardzo wysoki poziom i profesjonalne rzeczy. W kilku przypadkach mamy duże składy, które mają bardzo rozbudowane aranżacje. Nie brak też oczywiście wykonawców piosenki aktorskiej, występujących z jednym instrumentem – gitarą lub fortepianem. W tym roku dominują jednak zespoły odwołujące się do rocka, ale w balladowej wersji. Teksty są różne – ich ocena jest zawsze bardzo indywidualna. Na pewno jednak są to piosenki, które przeszły przez sito innych festiwali, więc reprezentują to, co najlepszego na studenckiej scenie – podkreśla Mateusz Marchewka.

Poza przesłuchaniami konkursowymi, w ramach Studenckiego Festiwalu Piosenki odbędą się koncerty gwiazd.

- Wszystkich tych artystów łączy to, że każdy z nich brał kiedyś udział w naszym festiwalu. Czyli przeszedł drogę od konkursu do koncertu gwiazd. Pierwsze dwa dni nawiązują do dwóch rocznic związanych z wybitnymi polskimi poetami – opowiada Mateusz Marchewka.

W czwartek 19 października o godz. 20 w sali koncertowej na Kopciu Kościuszki wystąpi krakowska wokalistka Asia Nawojska. Zaprezentuje ona własne interpretacje wierszy Wisławy Szymborskiej, której setne urodziny obchodzimy w tym roku. Będą to nowoczesne piosenki, balansujące między folkiem, popem i alternatywą, zaaranżowane na głos, fortepian, smyczki i perkusjonalia.

W piątek 20 października o godz. 20 w Nowohuckim Centrum Kultury będzie można wziąć udział w koncercie „Herbert 3.0”. Posłuchamy wierszy słynnego poety, którego 25. rocznicę śmierci obchodzimy w tym roku, w wykonaniu pięciu znanych artystów z różnych estetyk muzycznych: rapera AbradAba oraz wokalistów Meli Koteluk, Czesława Mozila, Justyny Święs i Skubasa. Będzie więc miejsce na folkowy zaśpiew, rockową energię i hip-hopowe rymy.

Sobotnie i niedzielne koncerty będą nawiązywać do bogatej historii festiwalu. 21 października o godz. 19 w Muzeum Manggha zabrzmią piosenki Ewy Demarczyk (laureatki drugiego miejsca na pierwszym Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie) w wykonaniu Natalii Sikory i zespołu Tango Attack. Recital „Czarne anioły” był już prezentowany w warszawskim Teatrze Polonia i spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem.

Niedziela 22 października to koncert finałowy o godz. 19 w Muzeum Manggha. Najpierw posłuchamy laureatów tegorocznego konkursu, a potem recitalu Magdy Umer. Ta mistrzyni piosenki literackiej od dawna jest związana z krakowską imprezą: występowała na niej często, ale zasiadała też w jury. Artystce będzie towarzyszył zespół złożony z młodych muzyków, mający w składzie instrumenty akustyczne: gitarę, akordeon, kontrabas i perkusję.

- Współpracujemy z organizacjami studenckimi działającymi prężnie na krakowskich uczelniach. Dzięki nim wiemy, że studenci interesują się naszym festiwalem i chcą w nim brać udział. Trzeba jednak pamiętać, że Studencki Festiwal Piosenki ma ponad półwieczną tradycję. Dlatego tak tworzymy jego program, by byli w nim nie nie tylko reprezentanci młodego pokolenia, ale również artyści, których słuchali studenci 20 czy 30 lat temu. Bo oni też są częścią dorobku festiwalu – podsumowuje Mateusz Marchewka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska