FLESZ - Co możemy zrobić, by nie dać się COVID-19?
Główny cel panelu to osiągnięcie neutralności klimatycznej Krakowa, a jego tematem będzie: jak miasto Kraków i mieszkańcy mogą ograniczyć zużycie energii i zwiększyć wykorzystanie energii odnawialnej.
Po spotkaniu urzędników, radnych oraz aktywistów Młodzieżowego Strajku Klimatycznego w lipcu 2020 r., zapadła decyzja o przeprowadzeniu panelu obywatelskiego w sprawie zmian klimatycznych. Jego celem będzie osiągnięcie neutralności klimatycznej Krakowa. O panel młodzi z MSK apelowali już w roku 2019.
W drugiej połowie minionego roku udało się wyłonić firmę, która przeprowadzi panel. To Instytut Polityk Publicznych, który poprowadzi konsultacje społeczne w ramach panelu.
Choć konsultacje społeczne ws. panelu klimatycznego już sią zaczęły, to młodzi krakowianie skupieni w MSK mają obawy co do jakości jego przeprowadzenia.
"Od samego początku nasze starania spotykały się z nikłą chęcią współpracy ze strony urzędników. Mimo że zebraliśmy podpisy pod wnioskiem o przeprowadzenie panelu w liczbie wyższej, niż wymagana i to w dwa dni na przestrzeni jednego tygodnia, musieliśmy czekać aż 9 miesięcy od złożenia wniosku na pozytywną decyzję urzędu. Później, razem z urzędnikami, innymi ruchami i organizacjami pozarządowymi skupionymi w Komisji Dialogu Obywatelskiego ds. Ochrony Środowiska, wybraliśmy temat panelu: Jak Miasto Kraków i mieszkańcy mogą ograniczyć zużycie energii i zwiększyć wykorzystanie energii odnawialnej? - czytamy na facebookowej stronie krakowskiego MSK.
"My, zaniepokojeni sposobem, w jaki miasto i koordynator komunikowało kolejne informacje dot. organizacji panelu, od początku uczestniczyliśmy w konsultacjach razem z przedstawicielami innych ruchów klimatycznych i NGO, żeby dopilnować prawidłowej organizacji panelu. Po trzech dwuipółgodzinnych spotkaniach konsultacyjnych pozostaje dla nas wiele niejasności budzących nasze obawy, dlatego zdecydowaliśmy się wysłać w ubiegły piątek list otwarty do Prezydenta Jacka Majchrowskiego i Wiceprezydenta Andrzeja Kuliga. W liście apelujemy o zachowanie kluczowych dla istoty panelu obywatelskiego standardów. List, pomimo krótkiego czasu od naszej decyzji o jego napisaniu do wysłania, podpisało trzydzieści organizacji nieformalnych i pozarządowych. Link do treści listu otwartego zamieszczamy w komentarzu pod postem" - czytamy dalej. Pod wspomnianym listem podpisało się ponad 30 organizacji pozarządowych.
Pełna treść listu otwartego do prezydenta Jacka Majchrowskiego
Na wpis MSK zareagował Instytut Polityk Publicznych, który prowadzi konsultacje społeczne. Wyrażają oni zrozumienie dla zaniepokojenia młodych ludzi i przedstawiają m.in. plan ich dalszej pracy: konsultacje spraw organizacyjnych i kwestii, które powinien obejmować regulamin, projekt regulaminu, konsultacje, nowy projekt regulaminu, zatwierdzenie przez Zespół monitorujący.
- Chcesz zaoszczędzić? Wyjmij te urządzenia z gniazdka
- Budowa S7 w Krakowie pomiędzy Mistrzejowicami i Nową Hutą [WIZUALIZACJE, MAPY]
- Zarobki w wojsku. Tyle zarabiają teraz żołnierze od szeregowego do generała
- Podatek cukrowy 2021 zrujnuje budżet Polaków! Coca-cola na wagę złota. MEMY
- Ciepło, ale oszczędnie. 9 porad, jak obniżyć rachunki za ogrzewanie
