Od czego zacznie nowa małopolska konserwator? - Najważniejsze będzie rozpoznanie tego, jaka jest sytuacja urzędu, co się dzieje, jakie są bieżące potrzeby, a w dalszej kolejności - plan działania - mówi dr Bogdanowska. Deklaruje też, że ustali listę priorytetów dla Małopolski w ciągu tygodnia i że o swoich decyzjach będzie informować na bieżąco.
Monika Bogdanowska, pytana, jak widzi rolę wojewódzkiego konserwatora zabytków, odpowiada, że zgodnie z ustawą ma on ściśle określone zadania i możliwości. - Możliwości są faktycznie spore - komentuje. - Natomiast w tym momencie chodzi przede wszystkim o to, żeby usprawnić działanie służb konserwatorskich w województwie - dodaje.
Jak podkreśla nowa wojewódzka konserwator, zależy jej na poprawie relacji urzędu ze społeczeństwem, dla którego to przecież służby konserwatorskie chronią zabytki, na poprawie wzajemnych relacji i współpracy.
Dr hab. Monika Bogdanowska, 57-letnia rodowita krakowianka, jest z wykształcenia konserwatorem dzieł sztuki i była czynnym konserwatorem, zanim podjęła pracę na Politechnice Krakowskiej, której pracownikiem naukowym jest od 20 lat. Jako konserwator pracowała m.in. w Pracowni Konserwacji Rzeźby Drewnianej Polichromowanej na Wydziale Konserwacji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i przy konserwacji wielu obiektów na terenie Krakowa (m.in. kościół p.w. Świętych Apostołów Piotra i Pawła, Teatr im. Juliusza Słowackiego, Collegium Novum UJ). Jest też doktorem nauk technicznych (doktorat z architektury na Wydziale Architektury PK), a w 2012 r. uzyskała stopnień doktora habilitowanego na ASP w Krakowie - w dziedzinie sztuk plastycznych, w dyscyplinie konserwacja-restauracja dzieł sztuki. Szczególnie interesuje ją historia Krakowa przełomu XIX i XX wieku, a w ostatnim czasie również modernizm.
Bogdanowska jest też społecznie zaangażowana, m.in. administrowała dotąd stroną grupy "Nasze miasto w naszych rękach" na Facebooku, poruszającej m.in. problematykę przestrzeni miasta i zabytków Krakowa.
Na stanowisku wojewódzkiego konserwatora dr Bogdanowska następczynią dr Anety Borowik, wcześniej wyłonionej w konkursie, która zrezygnowała jednak z pełnionej funkcji po niecałych trzech miesiącach. Natomiast poprzednikiem dr Borowik był Jan Janczykowski, który tę funkcję pełnił 15,5 roku.
Przypomnijmy, że latem zeszłego roku wiceminister kultury i generalny konserwator zabytków Magdalena Gawin podpisała wniosek do wojewody małopolskiego o odwołanie Jana Janczykowskiego ze stanowiska małopolskiego konserwatora zabytków. Był to - jak podano - wynik nieprawidłowości w postępowaniach dotyczących inwestycji na krakowskim Stradomiu oraz zaniechań na terenie miasta Zakopane. Ostatecznie Janczykowski przeszedł na emeryturę. Jeśli chodzi o Stradom, głośna była wówczas sprawa znalezienia ponad 1,6 tys. ludzkich szkieletów z okresu średniowiecza podczas budowy apartamentowca przy ul. Stradomskiej. Czy nowa konserwator zajmie się tym - swego czasu gorącym - tematem? - Tak, on nie wygasł, muszę się zapoznać dokładnie ze sprawą - zapowiada dr Bogdanowska.
POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:
FLESZ: PiS obiecuje: 500 plus na pierwsze dziecko, “13” dla emerytów