Umowę na zagospodarowanie terenu po byłym niemieckim obozie koncentracyjnym Plaszow muzeum podpisało z wykonawcą prac - firmą RE-Bau - 2 czerwca. To przedsięwzięcie stanowi pierwszy etap budowy Muzeum KL Plaszow.
Umowa przewiduje uczytelnienie dróg i ścieżek, oznaczenie przebiegu granic zachowanego terenu po byłym obozie i przebiegu granic dwóch cmentarzy. Powstaną także punkty terenowe i przystanki historyczne oraz tablice z informacjami i regulaminami. W ramach prac wykonawca postawi konstrukcje pod makiety przeznaczone dla osób z dysfunkcją wzroku oraz elementy małej architektury. W obrębie upamiętnienia utworzone zostaną również okna archeologiczne (ekspozycyjne).
Inwestycja finansowana jest przez gminę Kraków oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Muzeum - Miejsce Pamięci KL Plaszow w Krakowie. Niemiecki nazistowski obóz pracy i obóz koncentracyjny (1942−1945) rozpoczęło działalność 1 stycznia 2021 r. na podstawie uchwały Rady Miasta Krakowa. Jednostka zarządzana jest przez Muzeum Krakowa.
Muzeum powstało, by objąć opieką teren po byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym Plaszow, funkcjonującym w latach 1942–1945. Ocenia się, że przeszło przez niego ok. 35 tys. więźniów: Żydów, Polaków i osób innych narodowości. W obozie zostało zamordowanych 5-6 tys. ludzi.
Zadaniem Muzeum KL Plaszow jest praca badawcza i edukacyjna na rzecz pamięci o historii KL Plaszow i o jego ofiarach. Pod opieką instytucji znajduje się teren poobozowy, wpisany do rejestru zabytków, oraz historyczny budynek - Szary Dom. W bezpośrednim sąsiedztwie terenu poobozowego powstanie budynek Memoriału. Zarówno w Szarym Domu, jak i w Memoriale znajdzie się wystawa stała o obozie.
Poznawania i upamiętnianie
Zakończenie budowy Muzeum KL Plaszow planowane jest na koniec 2025 roku. Teraz natomiast muzeum zaprasza na organizowane niezależnie do tego spacery, oprowadzania, prezentacje i spotkania.
I tak np. 5 sierpnia od godz. 9 można uczestniczyć w około 2-godzinnym spacerze, którego celem jest poznanie historii obozu Plaszow, ale także historycznej i współczesnej topografii tego miejsca pamięci.
Z kolei na 6 sierpnia (niedziela) o 19.30 zaplanowana jest kolejną edycja spotkania upamiętniającego więźniów i ofiary niemieckiego obozu Plaszow - pod nazwą Pamięć/Zachor. Odbędzie się ono przy ul. Jerozolimskiej 3, w pobliżu Szarego Domu na terenie byłego KL Plaszow.
Uczestnictwo w upamiętnieniu może być dwojakie. Osoby chętne do odczytania podczas tego wydarzenia krótkich cytatów z relacji ocalonych więźniów są zapraszane do mailowego zgłoszenia swojego udziału na adres: [email protected]. W odpowiedzi otrzymają cytat do publicznego przeczytania w trakcie upamiętnia. Zgłoszenia są przyjmowane do 4 sierpnia.
"Wszystkich innych zapraszamy do wspólnego spotkania się w tę symboliczną rocznicę upamiętniającą więźniów i wysłuchania czytanych fragmentów" - czytamy na stronie internetowej Muzeum KL Plaszow.
Jak podkreślają przedstawiciele muzeum, wybór daty - pierwsza niedziela sierpnia - nie jest przypadkowy. 6 sierpnia 1944 r. w Krakowie (czarna niedziela) Niemcy aresztowali kilka tysięcy mężczyzn i osadzili ich w obozie Plaszow. Lipiec i sierpień 1944 r. były czasem zacierania śladów przeszłości KL Plaszow. Niemcy wysyłali w głąb III Rzeszy transporty więźniów, wywozili demontowane elementy obozowej infrastruktury oraz usuwali ślady zbrodni, paląc ciała ofiar. Proces likwidacji, który miał przede wszystkim wymiar wymazywania i usuwania śladów po obozie, nie powiódł się jednak w pełni. Zostały materialne pozostałości i słowa ocalałych.
Informacje na temat wydarzenia Pamięć/Zachor znaleźć można na stronie www.plaszow.org oraz na FB Muzeum KL Plaszow.
Nowe punkty wejść na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego

- 8 najbardziej trujących grzybów w polskich lasach. Niektóre są śmiertelnie groźne!
- Najlepsze punkty widokowe na Tatry. TOP 10 miejsc, które Cię zachwycą!
- Oto małopolskie: Malediwy, Chorwacja, Prowansja, Toskania, a nawet Hawaje!
- Najbardziej betonowe miejsca w Krakowie. Oto ranking "betonowych pustyń"
- Gdzie na lody w Krakowie? Oto miejsca polecane przez internautów