Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Krakowa zorganizuje wystawę o placu Centralnym. Muzealnicy szukają pamiątek

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Plac Centralny im. Ronalda Reagana to jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w Nowej Hucie ze względu na architekturę i przeznaczenie otaczających go budynków, rolę komunikacyjną czy wielość funkcji, jakie pełnił przez dziesięciolecia
Plac Centralny im. Ronalda Reagana to jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w Nowej Hucie ze względu na architekturę i przeznaczenie otaczających go budynków, rolę komunikacyjną czy wielość funkcji, jakie pełnił przez dziesięciolecia Fiona Beltrame
Jak plac Centralny zmieniał się na przestrzeni dekad, jakie funkcje pełnił dawniej, a czym to miejsce jest obecnie - Muzeum Krakowa zapowiada wystawę poświęconą placowi Centralnemu i prosi krakowian o pomoc w jej przygotowaniu. Muzealnicy szukają pamiątek związanych z jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc w Nowej Hucie.

FLESZ - Polacy łatwiej i szybciej będą mogli się zaszczepić

- Interesuje nas plac Centralny od lat 50. XX wieku do współczesności, to, jak go postrzegano w przeszłości i jak postrzega się go współcześnie, oraz to, jak zmieniał się na przestrzeni lat - mówi Bartosz Arkuszewski, kurator wystawy o placu Centralnym, której otwarcie zaplanowane zostało na wiosnę 2022 roku.

Apel z prośbą o udostępnienie pamiątek Muzeum Krakowa wystosowało jesienią ubiegłego roku, mieszkańcy zareagowali przysyłając muzealnikom zdjęcia przedmiotów związanych z placem Centralnym, które chcieliby użyczyć na potrzeby wystawy - to pierwszy etap gromadzenia eksponatów.

- Wśród tych przedmiotów znalazły się przede wszystkim zdjęcia z albumów rodzinnych z wypoczynku przy placu Centralnym. Każde zdjęcie jest powiązane z historią rodzinną, emocjami i wspomnieniami ze wspólnie spędzanego czasu z najbliższymi. Do tego należy dodać rozmaite przedmioty zakupione w sklepach przy placu Centralnym: pamiątki z Cepelii, płyty z KMPiK, płaszcz z "Mody Polskiej". Są także drobne rzeczy, które przypominają likwidację niektórych sklepów, na przykład paragon z ostatniego weekendu funkcjonowania "Skarbnicy" - wyjaśnia Bartosz Arkuszewski.

Krakowianie na planowaną wystawę zgłosili także obraz malarski przedstawiający plac Centralny oraz intrygujący fotomontaż. Pierwotnie zbieranie pamiątek miało się zakończyć w styczniu tego roku, ze względu na utrudnienia spowodowane pandemią, zostało przedłużone, a sama wystawa przełożona na wiosnę przyszłego roku.

- W dalszym ciągu poszukujemy wspomnień osób, które mieszkały lub mieszkają, pracowały czy nadal pracują przy placu Centralnym. Cenne są dla nas również wspomnienia klientów i właścicieli sklepów - informuje kurator. - To wszystko pozwala nam nie tylko odtworzyć, jak plac Centralny się zmieniał przez dziesięciolecia, ale także zrozumieć, jakie funkcje pełnił dawniej i pełni aktualnie.

Pamiątki należy przekazać z zachowaniem specjalnych zasad bezpieczeństwa - najpierw trzeba będzie wykonać zdjęcia pamiątek i przesłać je wraz z krótkim opisem czy wspomnieniem na adres kuratorów wystawy: Bartosza Arkuszewskiego ([email protected]) lub Piotra Kapusty ([email protected]) lub skontaktować się z Muzeum Nowej Huty pod numerem telefonu 12 446 78 21.

Z każdą z osób muzealnicy skontaktują się indywidualnie, w celu omówienia szczegółów i umówienia ewentualnego spotkania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska