FLESZ - Czy czeka nas największa susza od 100 lat?
- Muzealne wideoeseje to autorska seria, przygotowywana przez pracowników Muzeum, będąca wirtualną podróżą po najpopularniejszych dziełach w sztuce z początku XX wieku. Wideoeseje publikowane są zazwyczaj pod koniec tygodnia na facebookowym fanpage’u naszego muzeum. Dotyczą one twórczości artystów i artystek, których dzieła należą do jego kolekcji i dostępne do obejrzenia na stronie internetowej zbiory.mnk.pl – tłumaczy Dominik Budny z działu prasowego Muzeum Narodowego w Krakowie.
Muzeum swój cykl rozpoczęło od prezentacji twórczości artystów, którzy często zajmowali się malarstwem pejzażowym. Ten wybór podyktowany był nadejściem wiosny, przy jednoczesnej konieczności pozostania w domach. Pierwsze wideoeseje dotyczyły twórczości Jacka Malczewskiego czy Olgi Boznańskiej. Z okazji świąt wielkanocnych Muzeum postanowiło przybliżyć z kolei postać Włodzimierza Tetmajera, który często w swojej twórczości poruszał motywy związane z wsią czy tradycją świąt i ich obchodami.
Kolejny wirtualny esej poświęcony był twórczości japońskiego artysty Katsuschiki Hokusaia – wystawa jego prac jest bowiem już zaplanowana w Krakowie na kolejny rok. Warto podkreślić, że MNK posiada bogatą kolekcje drzeworytów jego autorstwa, która jest unikatowa na skalę światową. Kataschuiki Hokusaia to jeden z najpopularniejszych malarzy z Japonii. Jego prace wywarły wielki wpływ na europejskich impresjonistów.
Muzeum za pośrednictwem filmów publikowanych na Facebooku, z jednej strony chce pokazywać bogactwo swoich zbiorów, a z drugiej zaprosić na otwarcie nowej galerii sztuki polskiej XX i XXI wieku. Wideoeseje, to także szansa na „odwiedzenie” bieżących wystaw, m.in. trwającej wystawy w Willi „Atma” w Zakopanem, z okazji której MNK przygotowało krótki film o twórczości polskiej reprezentantki art déco – Zofii Stryjeńskiej. W następnych wideoesejach Muzeum chce zająć się twórczością polskiej awangardy.
Wszystkie wideoeseje są dostępne na stronie internetowej
www.facebook.com/muzeum.narodowe.krakow
