Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Myślenice. Nowe Muzeum Niepodległości wyprowadza się z Domu Greckiego

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Tak wygląda jedna z części ekspozycji Muzeum Niepodległości
Tak wygląda jedna z części ekspozycji Muzeum Niepodległości Katarzyna Hołuj
Stało się. Nowe Muzeum Nieodległości zakończyło działalność w Domu Greckim dla zwiedzających. Teraz czeka go inwentaryzacja i pakowanie przed przeprowadzką.

Niespełna rok temu samorząd z Myślenic, któremu nie udało się zlikwidować Muzeum Regionalnego (wojewoda unieważnił uchwałę Rady Miejskiej), zmienił jego statut, zmieniając jednocześnie nazwę na Muzeum Niepodległości.

Muzeum Regionalne istniało od 1929 roku, a od połowy lat 70. ubiegłego wieku mieściło się w zabytkowym Domu Greckim.

Przy zamianie go na Muzeum Niepodległości nie zważano na protesty środowiska kulturalnego, które broniło zarówno Muzeum Regionalnego, jak i Bożeny Kobiałki, dziś już byłej dyrektor.

Protestującym nie brakowało argumentów, bo muzeum pod jej dyrekcją cieszyło się bardzo dobrą sławą, ściągając do Myślenic prace wybitnych malarzy (Rembrandta, Picassa, Nikifora) oraz znakomitości ze świata kultury (m.in. śp. Jarosława Śmietanę i artystów Piwnicy Pod Baranami). Nie zapominało też o lokalnych twórcach i stowarzyszeniach, które ceniły sobie gościnność muzeum.

- Nie zmieniłam zdania i nadal uważam, że zmiana nazwy była niepotrzebna. Poprzednia była nazwą dobrą i z tradycją. Nie ma przecież potrzeby nazywania wszystkiego niepodległością. Mam nadzieję, że to nowe muzeum wykorzysta zbiory Muzeum Regionalnego i jego dotychczasowe doświadczenie z czasów, kiedy kierowała nim dyrektor Kobiałka, bo wiem, że jego działalność wtedy była aktywna, owocna i ceniona przez myśleniczan - mówi Zofia Gołubiew, była dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, zasiadająca w Polskim Komitecie Narodowym ICOM, czyli Międzynarodowej Radzie Muzeów. - Mam również nadzieję, że stworzy interesującą ekspozycję nie ograniczającą się tylko i wyłącznie do militariów, ale mówiącą też o regionie, jego ludziach, kulturze i sztuce. Wiem już, że udało się zgromadzić dużo eksponatów. Muzea mają być przecież skarbnicami pamięci sięgającymi nie tylko 100 lat wstecz.

Dyrekcja faktycznie przeprowadziła niedawno akcję pozyskiwania od mieszkańców przedmiotów i dokumentów. Zaapelowano o przekazywanie tych mówiących o „historii naszej Małej Ojczyzny, ziemi z której wyrastamy, o ludziach i ich dążeniu do wolności i niepodległości”.

W ten sposób pozyskano szereg militariów, ale też rodzinne pamiątki takie jak np. scyzoryk należący do Józefa Tondery, żołnierza, który walczył m.in. pod Monte Cassino, albo znalezioną podczas ekshumacji chusteczkę należącą do Stanisława Hołuja, jednej z ofiar „czarnej niedzieli” z 1940 roku.

Ale nie tylko. Na nową ekspozycję złożą się jeszcze m.in. pianino pozyskane z jednej z krakowskich kamienic, wialnia oraz... zęby mamuta, który związek z niepodległością jest co najmniej zagadkowy.

Jest oczywiste, choć nie dla władz gminy, że tak różnorodne zbiory lepiej pasowałyby do Muzeum Regionalnego.

Władze mają swoją teorię, według której pojęcie „niepodległość” jest szersze niż „regionalizm”. Dlatego z uporem dążyły do zmiany nazwy i za chwilę rozpocznie się budowa nowej siedziby muzeum.

Determinacja, aby powstało ono na setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości jest tak ogromna, że gmina gotowa jest wydać z własnego budżetu 8,7 mln zł, choć muzeum miało kosztować dużo mniej.

Krowoderska.pl - Krowoderska.pl - Pozwolenie na budowę - odc. 4

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Myślenice. Nowe Muzeum Niepodległości wyprowadza się z Domu Greckiego - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska