Bachledówka to właściwie wzgórze w paśmie gubałowskim, w gm. Czarny Dunajec. Po II wojnie stał tam jeden dom, nie było kanalizacji, wodociągu, prądu. Od kilku lat intensywnie się rozwija. To za sprawą zgromadzenia ojców Paulinów i prowadzonego przez nich kościoła pod wezwaniem Matki Bożej Jasnogórskiej. W latach 60. i 70. XX wieku każde wakacje bywał tam kard. Stefan Wyszyński, a odwiedzał go ówczesny metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła – późniejszy papież Jan Paweł II. Już wtedy górale licznie odwiedzali Bachledówkę, by zobaczyć prymasa. Obecnie miejscowa ludność otacza Bachledówkę szczególnym kultem. Przybywają tam turyści indywidualni, ale i pielgrzymki.
Popularność tego miejsca wzrośnie po 28 maja – kiedy to kościół zostanie podniesiony do rangi sanktuarium bł. kard. Stefana Wyszyńskiego.
- Będzie się tam odbywać turystyka religijna. Dla nas i dla wszystkim przedsiębiorców z Czerwiennego i Ratułowa to będzie impuls do rozwoju – mówi burmistrz Czarnego Dunajca. To zresztą już widać – choćby po rozwoju bazy noclegowej w sąsiedztwie przyszłego sanktuarium.
Teraz teren ten ma się wzbogacić o atrakcje turystyczne. Gmina bezpłatnie użyczyła od zakonu Paulinów teren na zachodnim zboczu w sąsiedztwie kościoła. I chce tam zbudować platformę widokową.
- Prace już się rozpoczęły. Wylane są obecnie betonowe stopy fundamentowe pod przyszłą platformę. Będzie z niej można podziwiać zarówno Babią Górę, jak i Tatry – mówi Ratułowski.
Platforma będzie gotowa jesienią tego roku. Inwestycja pochłonie niemal 2 mln zł. Gmina pozyskała na to zadanie dofinansowanie ze środków tzw. tarczy górskiej, programu wsparcia gmin górskich w czasie pandemii.
Burmistrz liczy, że sama Bachledówka, ale i budowany platforma widokowa będzie magnesem także dla... młodych par, które szukają wyjątkowego miejsca na ślub. Zresztą szlaki w tej materii przetarli już znani sportowcy. Sakramentalne „tak” swoim partnerkom powiedzieli tam skoczkowie narciarscy Kamil Stoch i Dawid Kubacki. Wyszła tam za maż także biatlonistka Krystyna Guzik. Ojcowie Paulini przyznają, że coraz więcej par chce wziąć ślub właśnie tam. I są to paru z różnych stron świata - Argentyny, czy Stanów Zjednoczonych.
Tatrzański Park Narodowy otwiera trzy szlaki, które były nie...

- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]