https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Najsłynniejsza samowola budowlana w Krakowie do rozbiórki. Jest prawomocny wyrok. Blok znów może stać się warsztatem

Bartosz Dybała
Blok przy Centralnej, rok 2022
Blok przy Centralnej, rok 2022 Anna Kaczmarz
Jest prawomocne orzeczenie w sprawie samowoli budowlanej przy ul. Centralnej w Krakowie. Chodzi o niewielki warsztat samochodowy, który przerodził się w blok z balkonami. Inwestor zapewniał, że w przyszłości chciałby oddać budynek dla bezdomnych. Naczelny Sąd Administracyjny nakazał jego rozbiórkę.

Historia sięga 2012 r. Do urzędu miasta wpłynął wtedy wniosek inwestora, który chciał uzyskać pozwolenie na nadbudowę warsztatu samochodowego. Pierwotnie planowany budynek zamierzał przeznaczyć m.in. na pomieszczenia usługowe. Ale urzędnicy nie wyrazili zgody na realizację inwestycji.

Jednak inwestor nie przejął się jej brakiem. Zaczął budowę. Prace postępowały. Z miesiąca na miesiąc budynek był coraz wyższy. W ten sposób z niewielkiego warsztatu samochodowego powstał spory blok.

Mimo że urzędnicy latami zarzucali inwestorowi, iż to co robi jest pogwałceniem prawa, to jednak do rozbiórki bloku do dziś nie doszło. Gdy nadzór budowlany ją nakazał, inwestor odwołał się od tej decyzji.

W rozmowie z nami przekonywał o swojej uczciwości w realizacji inwestycji. Stwierdził, że w przyszłości chciałby przeznaczyć budynek dla osób bezdomnych, a także tych, które z powodu pandemii koronawirusa straciły dach nad głową. Na koniec rozmowy odmówił jednak komentarza.

Ostatnio nastąpił przełom, o czym jako pierwszy poinformował portal lovekrakow.pl.

Okazuje się, że sprawa słynnej samowoli budowlanej trafiła do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który po 11 latach urzędowo-sądowych sporów nakazał rozbiórkę budynku przy ulicy Centralnej. NSA uznał, że budynek jest samowolą budowlaną i należy go rozebrać. Orzeczenie sądu jest prawomocne.

Czas pokaże, czy blok faktycznie znów stanie się warsztatem samochodowym...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dom i nieruchomości

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
W Krakowie jest taka anegdota że jedyną budowlę którą rozebrano w Krakowie to budka z kebabem na ul Grodzkiej, oczywiście naprzeciw magistratu, bo urzędnikom przeszkadzał zapach.

Natomiast dziesiątki budowli powstało w Krakowie z naruszeniem prawa budowlanego, z nakazem rozbiórki i nigdy ich nie rozebrano, a z czasem oddano do użytkowania.

Przy takiej krakowskiej korupcji identycznie będzie z tym nakazem.
Z
Zbigniew Rusek
Są jeszcze inne - bardziej absurdalne (niedokończone) budynki, chocby akademik AWF, ktory niemalże dotyka chodnika przy Al. Jana Pawła II. Co za idiota stawia przy tak ruchliwej arterii budynki niemalże przy samym chodniku (nie dość, że jeździ tam pełno aut, to także tłuką się tramwaje). Ten akademik w ogole nie powinien był powstać, a przy takich arteriach powinno się budować nie bliżej niż ok. 40 m. od chodnika.
G
Gość
Już widze jak go koleś rozbiera-buhaha.

To będzie warsztat z pokojami noclegowymi dla mechaników i ich rodzin!

Wszystko da się obejść...
G
Gość
I tym się ministerstwo sprawidliwości nie zajmuje...po kiego...

A powinno- po stwierdzeniu o prowadzeniu dalej inwestycji

bez wymaganego pozwolenia dostaje taki cwaniak nakaz i do 60 ma to zlikwidować. Następnie wjeżdża sprzęt i rozwala w pył a kosztami obciązają właściciela i wykonawcę. Konfiskata mienia i pozamiatane.
G
Gość
2033 rok - NSA po rozpoznaniu odwołania, biorąc pod uwagę .... stwierdza iż....
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska