W czwartek 6 czerwca doszło do istotnego spotkania wicewojewody z przedstawicielami Starostwa Powiatowego w Limanowej, Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Krakowie, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych i Nadleśnictwa Limanowa. Wicewojewoda Ryszard Śmiałek przekazał staroście Mieczysławowi Urydze prośbę dotyczącą ponownego przeanalizowania sprawy pod kątem ewentualnego uruchomienia tzw. trybu nadzwyczajnego w ramach procedur administracyjnych.
- Niezależnie od tego służby wojewody przygotowały propozycję zamiany gruntu prywatnego, na którym powstaje inwestycja, na grunty będące w dyspozycji Skarbu Państwa. Obydwa kierunki ewentualnych działań wymagają dalszych analiz i weryfikacji, we współpracy ze starostwem. Propozycja zamiany gruntów będzie oczywiście ustalana bezpośrednio z inwestorem/właścicielem terenu. To proces i autonomiczna decyzja gospodarza, ale chcemy takie działanie zainicjować. Zależy nam na tym, aby ochronić w jak najszerszym zakresie walory krajobrazowe terenu, ze świadomością jednak, że mamy do czynienia z gruntem prywatnym. Niemniej, głęboko wierzę, że walory te są wartością również dla inwestora i że dołoży on wszelkich starań, aby to dobro wspólne chronić – przekazał II wicewojewoda małopolski Ryszard Śmiałek.
W trakcie spotkania dyskutowano o aktualnej sytuacji związanej z tą kontrowersyjną inwestycją. Analizowano etap robót budowlanych oraz możliwości formalnoprawne.
Wcześniej, Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie otrzymał sygnały wyrażające niepokój o zabudowę dziewiczej polany w Beskidzie Wyspowym. Ze sprawą zapoznali się zarówno wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar oraz II wicewojewoda małopolski Ryszard Śmiałek.
Warto odnotować, że wojewoda zwrócił się z prośbą do Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego o szczególne i bieżące monitorowanie realizacji inwestycji oraz przekazywanie informacji o ewentualnych kolejnych krokach. Projekt wymaga ścisłego weryfikowania, czy powstaje tam budynek gospodarczy nienaruszający walorów krajobrazowych.
Całą sprawę bacznie obserwuje Czesław Szynalik, wielki miłośnik gór, inicjator popularnej akcji „Odkryj Beskid Wyspowy”.
- Dobrze, że władze zainteresowały się problemem, ale z samej obserwacji nic nie wyjdzie, trzeba konkretnych decyzji. Inwestor robi swoje, prace postępują. Mam nadzieję, że to pierwszy krok, ale liczę również, że decyzja o budowie zostanie ostatecznie zablokowana, a wzniesione mury rozebrane, bo tylko tak ten problem będzie można uznać za rozwiązany – nie kryje w rozmowie z „Gazetą Krakowską”.
Co powstaje na polanie?
Otulina, na której znajduje się działka jest „wydzielonym obszarem ochronnym wokół chronionego przyrodniczo terenu, który zabezpiecza go przed zagrożeniami zewnętrznymi wynikającymi z działalności człowieka”. W tej kwestii nie trzeba już nic więcej dodawać.
Omawianą działkę wizytowaliśmy kilkukrotnie. Najpierw tajemniczy inwestor ze Słopnic po doniesieniach dziennikarzy, by ustrzec się przed ciekawskimi spojrzeniami, obkleił ogrodzenie zielonymi płachtami i banerem… generalnego wykonawcy wieży widokowej na Mogielicy, firmy Ekobudstal. Niektórzy z piechurów myśleli, że wieża powstaje właśnie na tejże działce. Być może takie działanie miało uciszyć szum wokół tej inwestycji, ale tak się nie stało.
Następnie na ogrodzeniu wywieszono baner: „Tu powstaje budynek gospodarczy „Bacówka", służący dobru wspólnemu, co w żaden sposób nie przyczyni się do komercjalizacji Polany Stumorgowej i utraty jej naturalnych walorów przyrodniczo-krajobrazowych. Działanie to pomoże przywrócić dawną gospodarkę łąkową i pasterską, tradycję kultury wołoskiej oraz powstrzymanie dalszej sukcesji lasu”. Ten wisi do dzisiaj. Mowa o budynku służącym do przechowywania paszy dla zwierząt. Ma być przykryty blachodachówką, posiadać dziewięć okien, drzwi wejściowe, a na dachu dwie tzw. jaskółki.
Stadion Sandecji Nowy Sącz nabiera kształtów. Elewacja, nowy chodnik

- Piotr z Męciny zaśpiewał w „Szansie na sukces”. Jak mu poszło? „Byłeś genialny!”
- Trasy narciarskie wokół Mogielicy znów kuszą! Zima powróciła
- Kłótnia o wyniki Eurowizji. Mógł być jeszcze jeden zwycięzca. Spod Limanowej!
- Pomaga Ukrainie, przypłacił to zawałem, ale chce to robić nadal. To limanowski radny
- Betonoza ustąpi zieleni. Prace na rynku w Tymbarku postępują. Wójt chwali
- Podróżnik z Mszany zdradza przepis na… napój wyskokowy z banana