MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nie zabudują Polany Stumorgowej? Interwencja służb wojewody małopolskiego

Remigiusz Szurek
Remigiusz Szurek
Otulina, na której znajduje się działka to „wydzielony obszar ochronny wokół chronionego przyrodniczo terenu, który zabezpiecza go przed zagrożeniami zewnętrznymi wynikającymi z działalności człowieka”. Czy trzeba dodawać coś więcej?
Otulina, na której znajduje się działka to „wydzielony obszar ochronny wokół chronionego przyrodniczo terenu, który zabezpiecza go przed zagrożeniami zewnętrznymi wynikającymi z działalności człowieka”. Czy trzeba dodawać coś więcej? Remigiusz Szurek
W połowie maja na naszych łamach informowaliśmy o tym, że problemie z kontrowersyjną budową tzw. „bacówki”, prowadzoną na pięknej i dziewiczej Polanie Stumorgowej zlokalizowanej w otulinie Rezerwatu Przyrody Mogielica. Mimo licznych sprzeciwów i wielu dziennikarskich interwencji nie został on rozwiązany, a prace w tym miejscu postępują. W tej sprawie możliwy jest jednak zwrot akcji. Gotowa jest propozycja zamiany gruntu prywatnego, na którym powstaje inwestycja, na grunty będące w dyspozycji Skarbu Państwa

W czwartek 6 czerwca doszło do istotnego spotkania wicewojewody z przedstawicielami Starostwa Powiatowego w Limanowej, Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Krakowie, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych i Nadleśnictwa Limanowa. Wicewojewoda Ryszard Śmiałek przekazał staroście Mieczysławowi Urydze prośbę dotyczącą ponownego przeanalizowania sprawy pod kątem ewentualnego uruchomienia tzw. trybu nadzwyczajnego w ramach procedur administracyjnych.

- Niezależnie od tego służby wojewody przygotowały propozycję zamiany gruntu prywatnego, na którym powstaje inwestycja, na grunty będące w dyspozycji Skarbu Państwa. Obydwa kierunki ewentualnych działań wymagają dalszych analiz i weryfikacji, we współpracy ze starostwem. Propozycja zamiany gruntów będzie oczywiście ustalana bezpośrednio z inwestorem/właścicielem terenu. To proces i autonomiczna decyzja gospodarza, ale chcemy takie działanie zainicjować. Zależy nam na tym, aby ochronić w jak najszerszym zakresie walory krajobrazowe terenu, ze świadomością jednak, że mamy do czynienia z gruntem prywatnym. Niemniej, głęboko wierzę, że walory te są wartością również dla inwestora i że dołoży on wszelkich starań, aby to dobro wspólne chronić – przekazał II wicewojewoda małopolski Ryszard Śmiałek.

W trakcie spotkania dyskutowano o aktualnej sytuacji związanej z tą kontrowersyjną inwestycją. Analizowano etap robót budowlanych oraz możliwości formalnoprawne.

Wcześniej, Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie otrzymał sygnały wyrażające niepokój o zabudowę dziewiczej polany w Beskidzie Wyspowym. Ze sprawą zapoznali się zarówno wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar oraz II wicewojewoda małopolski Ryszard Śmiałek.

Warto odnotować, że wojewoda zwrócił się z prośbą do Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego o szczególne i bieżące monitorowanie realizacji inwestycji oraz przekazywanie informacji o ewentualnych kolejnych krokach. Projekt wymaga ścisłego weryfikowania, czy powstaje tam budynek gospodarczy nienaruszający walorów krajobrazowych.

Całą sprawę bacznie obserwuje Czesław Szynalik, wielki miłośnik gór, inicjator popularnej akcji „Odkryj Beskid Wyspowy”.

- Dobrze, że władze zainteresowały się problemem, ale z samej obserwacji nic nie wyjdzie, trzeba konkretnych decyzji. Inwestor robi swoje, prace postępują. Mam nadzieję, że to pierwszy krok, ale liczę również, że decyzja o budowie zostanie ostatecznie zablokowana, a wzniesione mury rozebrane, bo tylko tak ten problem będzie można uznać za rozwiązany – nie kryje w rozmowie z „Gazetą Krakowską”.

Co powstaje na polanie?

Otulina, na której znajduje się działka jest „wydzielonym obszarem ochronnym wokół chronionego przyrodniczo terenu, który zabezpiecza go przed zagrożeniami zewnętrznymi wynikającymi z działalności człowieka”. W tej kwestii nie trzeba już nic więcej dodawać.

Omawianą działkę wizytowaliśmy kilkukrotnie. Najpierw tajemniczy inwestor ze Słopnic po doniesieniach dziennikarzy, by ustrzec się przed ciekawskimi spojrzeniami, obkleił ogrodzenie zielonymi płachtami i banerem… generalnego wykonawcy wieży widokowej na Mogielicy, firmy Ekobudstal. Niektórzy z piechurów myśleli, że wieża powstaje właśnie na tejże działce. Być może takie działanie miało uciszyć szum wokół tej inwestycji, ale tak się nie stało.

Następnie na ogrodzeniu wywieszono baner: „Tu powstaje budynek gospodarczy „Bacówka", służący dobru wspólnemu, co w żaden sposób nie przyczyni się do komercjalizacji Polany Stumorgowej i utraty jej naturalnych walorów przyrodniczo-krajobrazowych. Działanie to pomoże przywrócić dawną gospodarkę łąkową i pasterską, tradycję kultury wołoskiej oraz powstrzymanie dalszej sukcesji lasu”. Ten wisi do dzisiaj. Mowa o budynku służącym do przechowywania paszy dla zwierząt. Ma być przykryty blachodachówką, posiadać dziewięć okien, drzwi wejściowe, a na dachu dwie tzw. jaskółki.

Stadion Sandecji Nowy Sącz nabiera kształtów. Elewacja, nowy chodnik

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska