https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Norwegowie mają nam pomóc dowiedzieć się, skąd się bierze smog [WIDEO]

Piotr Ogórek
Andrzej Wisniewski / Polskapresse
Władze miasta i Akademii Górniczo-Hutniczej podpisały porozumienie z Norweskim Instytutem Badań Powietrza, który ma nam wskazać źródła smogu.

- To umowa dotycząca badań jakości powietrza. Jesteśmy jedynym miastem, które tak naprawdę zaczęło walkę o czyste powietrze. Przez lata uchodziliśmy za symbol smogu w Polsce. Ostatnie dni pokazały, że tak nie jest. Problem dotyczy całej Polski. My robimy wszystko, co w naszej mocy, aby smog zwalczyć - powiedział Jacek Majchrowski po podpisaniu porozumienia.

Prezydent podkreślał, że miasto podejmuje konkretne działania, ale wiele zależy od zmian ustawowych. Na razie więc, dzięki podpisanemu porozumieniu, Kraków skupi się na tym, aby poznać źródła zanieczyszczeń powietrza. Tym zajmą się badacze z AGH i norweskiego instytutu.

Wydawałoby się jednak, że źródła złej jakości powietrza są nam znane, a skupić się trzeba na ich zwalczaniu. Głównym źródłem smogu jest pięć tzw. emisji - emisja niska (powstająca na skutek spalania węgla i drewna), emisja transportowa, emisja przemysłowa, emisja wtórna (pyły i kurz z ziemi) oraz emisja napływowa. Teraz okazuje się, że te źródła trzeba po raz kolejny zweryfikować, aby jeszcze lepiej z nimi walczyć...

- W pierwszej kolejności chcemy potwierdzić główne źródła zanieczyszczenia, zanim podejmiemy konkretne decyzje do metod i technologii walki ze smogiem - zaznacza prof. Józef Pacyna pracujący w norweskim instytucie od roku 1981. - Można mówić, że wracamy do podstaw, ale to kwestia bardzo dokładnej oceny przed dalszymi decyzjami. Te prace zajmą nam kilka miesięcy - dodaje.

Taki zamysł gorąco popiera Witold Śmiałek, doradca prezydenta Krakowa ds. jakości powietrza. Jak powiedział, poza ograniczaniem niskiej emisji i aktywnego lobbowania w rządzie na rzecz poprawy przepisów do walki ze smogiem, potrzebna jest rzetelna, pogłębiona wiedza o charakterze naukowym.

- Nad tym trzeba cały czas czuwać. Potrzebujemy systemu zarządzania jakością powietrza, który będzie działał przez lata i na bieżąco będzie modyfikowany. Wiedzy nigdy za mało - zaznacza Śmiałek.

- Smog z Krakowa musiał dotrzeć do Warszawy, aby stał się problemem ogólnopolskim. Cieszymy się z tego porozumienia. W AGH mamy bardzo dużo świetnych specjalistów, ale rozproszonych na kilku wydziałach. Teraz będzie możliwa ich integracja i podjęcie wspólnych badań z norweskim instytutem - dodał prof. Tadeusz Słomka, rektor AGH.

Głównym celem umowy jest koordynacja prac badawczo-wdrożeniowych dla poprawy jakości powietrza oraz zwiększania efektywności energetycznej. W 2017 roku prace skupią się na badaniach. Środki na ten cel mają pochodzić w większości z źródeł zewnętrznych.

Autor: Piotr Ogórek

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 25

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

e
ekolog
Czy nasze uczelnie techniczne nie są w stanie podać do wiadomości publicznej RZETELNEGO i DOKŁADNEGO składu powietrza stanowiącego smog wliczając: spaliny z wysokich ponad 100m kominów które są znacznie groźniejsze od tych małych pieców, spaliny samochodowe,samolotowe powstające w czasie lotu, oraz chemtrails i wreszcie tych małych pieców w domach które emitują duże cząsteczki zanieczyszczeń osadzające się jedynie na błonach śluzowych nosa. Dlaczego nie ureguluje się Wisły i Odry aby większość towarów nimi transportować ,zniknęła by ogromna ilość tych kopcących tirów. Czy ktoś podał kiedyś dane ile jeszcze zostało w Krakowie czy w innym mieście pieców w których pali się węglem to nie lata 50 czy 60 kiedy w większości palono węglem. czy oby nie chodzi tu polityczne załatwianie interesów wielkich tego świata. A swoją drogą prośba o włączanie ekspertów innych państw to potwierdzenie wątpliwego poziomu nauczania naszych wyższych uczelni Dlaczego w sytuacji ruchu obrotowego kuli ziemskiej w Polsce jest największy smog ? Ile spalają węgla nasi sąsiedzi z zachodu? Czyżby powietrze stało w miejscu? Czy dawniej mieliśmy mniej fabryk z wysokimi kominami. Ta cała afera ze smogiem w Krakowie jest co najmniej bardzo wątpliwa
S
Sadad
Tak się składa, że jestem w ciągłym kontakcie z Norwegami i oni się śmieją, z naszej niezaradności w tym problemie. Nawet oni wiedzą dlaczego u nas jest kiepsko, a nasz prezydent nie wie? Te badania to jedna wielka kpina. Pan prezydent rzuca konfetti na całą tą sprawę żeby tylko pokazać ludziom, że są prowadzone działania w jej sprawie, a tak naprawdę to nic konkretnego nie jest robione dla zmian na lepsze. Ale oczywiście prestiż musi być, bo Norwegia, bo badania międzynarodowe. Obudźcie się ludzie.
s
sada
Tak się składa, że jestem w ciągłym kontakcie z Norwegami i oni się śmieją, z naszej niezaradności w tym problemie. Nawet oni wiedzą dlaczego u nas jest kiepsko, a nasz prezydent nie wie? Te badania to jedna wielka kpina. Pan prezydent rzuca konfetti na całą tą sprawę żeby tylko pokazać ludziom, że są prowadzone działania w jej sprawie, a tak naprawdę to nic konkretnego nie jest robione dla zmian na lepsze. Ale oczywiście prestiż musi być, bo Norwegia, bo badania międzynarodowe. Obudźcie się ludzie.
K
K24
Ale porażka, pseudonaukowcy z agh nie mogą znaleźć przyczyny smogu. To tylko potwierdza żenujący poziom polskich uczelni. Ludzie bez polotu, wiedzy, chęci. Ot, po prostu zwykłe etaty na państwowej posadzie.
-
Samoloty też na pewno mają udział w krakowskim smogu.
a
aka
Dobra decyzja, "smog" wymaga poważnego zbadania. Dotychczas traktowany był jak "efekt cieplarniany", albo "potwór z Loch Ness." Nie jest dziwne, ze w Krakowie najgorzej jest na Kurdwanowie ? Obszar wielkich osiedli, centralnie ogrzewanych, a smog jest bez względu na porę roku... Nie żałować środków na walkę ze smogiem, bo jak nie....to za jakiś czas będzie tylko "smog".. a nas już nie będzie.
b
byk
I pomagać starszym ludziom, przecież żadna praca nie hańbi. Nie muszą przecież wydobywać szkodliwych substancji tylko pomagać, na pewno znajdą satysfakcję z takiej pracy i uznanie. Bo przecież chyba nie chodzi o kasę, dodatki i subwencje tylko o zarobki takie jak mają uczciwi, normalni ludzie
a
abcd
jeżeli pomagamy finansowo takim "biedakom" jak Norwegowie. No i od generowania problemów też mamy speców bez liku, a najwięcej przy korytach, krajowych i lokalnych.
e
edoo
A ile to będzie kosztować? Bo gołym okiem i zapachem każdy z nas pokaże gdzie tkwi przyczyna! Może lepiej przeznaczyć pieniądze na dopłaty na wymianę pieców i obniżenie cen gazu!
a
abcd
czy dzisiaj pierwszego kwietnia? Machlojski i jego świta niszczą miasto od lat, konsekwentnie ignorują protesty mieszkańców, bronią się rękami i nogami przed wprowadzeniem jakichkolwiek zasad urbanistycznych, każdy skrawek zieleni traktują jako pieniądze które można dostać od inwestorów, nie chcą budować parkingów, i nie wymagają tego od nikogo, a teraz biorą pieniądze od tych podatników którzy z przerażeniem patrzą na ich działania, żeby je oddać Norwegom którzy im powiedzą co dalej??? Czemu Norwegowie w ogóle, to najbogatszy naród na ziemi, lepiej już jacyś specjaliści z Afryki, to przynajmniej są biedne narody, możemy pomóc... Przepraszam ale taka niekompetencja w połączeniu z arogancją i bezczelnością zaczyna sankcjonować przemoc wobec tych ludzi. Z pewnością dożywotnie więzienie byłoby celowe, chociaż aby odizolować tych barbarzyńców od wściekłego tłumu.
K
Krakowianin
"niedołężnych rodziców" - co masz na myśli? // Myślisz, że sporo osób klepie biedę z powodu niedołężności? Widać, że nie zostałeś dotknięty ciężkim życiem, ciężką pracą, przykrymi chorobami... żal mi Ciebie... Jak widać nawet nie masz szacunku dla starszych ludzi.
q
qilger
Jakoś na co dzień widuję u nas Ukrainców którzy nie mają problemów ze znalezieniem pracy, ale przeciez nigdzie nie bedzie tak "cieplutko" jak w dotowanych kopalniach.
f
filemon
ale stosunek do produkujących i rozprowadzających trucizny jest społecznie jednoznaczny a w szczególnych przypadkach ściśle reglamentowany przez państwo więc co za różnica benzopiren czy dopalacz ???
K
Kazik
To akurat jest małym pikusiem niech się zajmą wreszcie samolotowym " chemtrails " to co samoloty wyrzucają nie tylko nad Krakowem. Dlaczego nikt z rządzących się temu nie przeciwstawi zrobili sobie klozet nad Polską rzecz krótko ujmując. Tu macie odpowiedź co tak nas krakowian naprawdę truje.
b
byk
Jest szansa dla zwolnionych. Praca pielęgniarza starszych ludzi, silne chłopy to sobie dadzą radę z noszeniem i podcieraniem emerytów. Rynek jest spory w całej Polsce przybywa ludzi starszych tak że pracy w bród. Na pewno mieszkańcy Gdańska, Warszawy czy Poznania lub Krakowa chętnie zatrudnią taką pomoc dla niedołężnych rodziców.
Wszystko się da ale nie ważniejsza kasa i przywileje. Jak się chcecie truć to nikt nie ma nic przeciwko temu ale nie eksterminujcie innych normalnych ludzi którzy chcą żyć w czystym środowisku !!!
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska