MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"Nowa Huta od natury strony" - czyli rodzinne spacery poznawczo-badawcze po najbardziej zielonej dzielnicy Krakowa

OPRAC.:
Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
06.06.2020 krakowlaki nowohuckie rozkwitlyn/z kwaty na lakach nowohuckichfot. joanna urbaniecgazeta krakowska
06.06.2020 krakowlaki nowohuckie rozkwitlyn/z kwaty na lakach nowohuckichfot. joanna urbaniecgazeta krakowska Joanna Urbaniec / Polskapress
Nowa Huta to najbardziej zielona część Krakowa. Mogą o tym przekonać się uczestnicy rodzinnych spacerów poznawczo-badawczych, które w ramach projektu „Nowa huta od NATURY strony” organizuje Pracownia Animacji Ekologicznej działająca w Nowohuckim Laboratorium Dziedzictwa Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida. Dzięki dofinansowaniu ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Gminy Miejskiej Kraków udział w wydarzeniach jest bezpłatny.

FLESZ - Mycie auta na podwórku. Można czy nie?

Projekt „Nowa Huta od NATURY strony” zakłada organizację weekendowych wypraw po ciekawych przyrodniczo terenach wschodniej części Krakowa. Podczas czterech spacerów prezentowane są różne wartości Łąk Nowohuckich - najbardziej cennego obszaru naturalnego w tej okolicy, który chroniony jest jako użytek ekologiczny i w ramach programu „Natura 2000”.

Pozostałych siedem eskapad prezentuje wszystkie typy zieleni miejskiej: inne użytki ekologiczne, nieużytki, zieleń parkową i forteczną, ogródki działkowe, zieleń podwórek i osiedli (w tym pomniki przyrody i parki kieszonkowe), zieleń ciągów rzecznych oraz lasy miejskie. Wyprawy prowadzą znawcy poszczególnych terenów i tematów. Organizowane wydarzenia mają walor edukacyjny, ponieważ prezentują możliwości atrakcyjnego spędzania czasu wolnego w zgodzie z naturą i w duchu jej poszanowania.

Nieznanowice. Plaża pod Krakowem jak nad Bałtykiem. Słoneczn...

Realizacja cyklu spacerów rozpoczęła się na początku lipca. Podczas pierwszych wypraw poprowadzonych przez dr. Macieja Kozaka uczestnicy uczyli się rozpoznawać rośliny na Łąkach Nowohuckich, a także zapoznali się z motylami modraszkami i roślinami użytkowymi, jakie rosną na terenie tego użytku ekologicznego. Dwie inne wyprawy w lipcu i sierpniu wiązały się z tematyką wodną. W trakcie jednej z nich Marcin Pawlik opowiadał o Dłubni i zieleni ciągów rzecznych, a podczas drugiej dr Kasper Jakubowski poprowadził wyprawę po nieużytkach w okolicy zalewu w Zesławicach.

23 sierpnia wspólnie z Jakubem Kałużnym będzie można poznać planowany nowy użytek ekologiczny Starorzecze w Mogile oraz znaczenie korytarzy ekologicznych. Pierwszy spacer w kolejnym miesiącu dotyczyć będzie zieleni parkowej i fortecznej na przykładzie Parku Lotników Polskich (6 września, prowadzenie: dr Krzysztof Wielgus). Magdalena Zych 13 września poprowadzi spacer po ogrodach działkowych, a 20 września dr Joanna Kajzer-Bonk opowie o ptakach na Łąkach Nowohuckich. Natomiast 27 września dr Przemysław Szwałko zaprezentuje Las Mogilski. Cykl zamknie wyprawa po zieleni podwórkowej i osiedlowej (4 października, prowadzenie: Katarzyna Fabijanowska).

Wieża Mariacka ma 80 m wysokości, by spojrzeć na Kraków z perspektywy kościelnej wieży, trzeba pokonać 239 schodków, by dostać się na wysokość 54 metrów.Nazywana także Wieżą Straży, Budzielną, Alarmową lub Hejnalicą - jest jedyną na świecie, z której od przeszło sześciuset lat przez całą dobę co godzina trębacz gra hejnał na cztery strony świata.Podobno widać stąd wszystkie polskie ziemie: na południu białe szczyty Tatr, na zachodzie kominy Śląska, na wschodzie wieże kościołów Lwowa, na północy granatową linię Bałtyku. Z pewnością to wina smogu, że dziś wzrok tak daleko nie sięga. Historia głosi, że w czasie trzęsienia ziemi w 1443 roku zawaliły się w Krakowie różne mniejsze budowle, ale Wieża Mariacka ani drgnęła.

12 najlepszych punktów widokowych z przepiękną panoramą Krak...

Ze względu na stan epidemii spacery odbywają się w rygorze sanitarnym, zgodnie z wytycznymi GIS, MKiDN oraz wewnętrznymi regulacjami Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida. Na wszystkie wyprawy wprowadzono limit uczestników, dlatego obowiązują zapisy przez formularze na stronie www.okn.edu.pl. Osoby, którym nie uda się zapisać na wydarzenia nie powinny się jednak martwić. Na zakończenie projektu w październiku powstanie publikacja elektroniczna, która opisywać będzie miejsce każdej z wypraw wraz z krótką charakterystyką innych podobnych w Nowej Hucie. Korzystając z niej będzie można samemu zwiedzać Nową Hutę od natury strony.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska