MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowe solniczki na wystawie w zamku w Wieliczce. Pokazano ostatnie nabytki Muzeum Żup Krakowskich

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Wystawa „Nowe nabytki muzeum”, prezentowana w Zamku Żupnym w Wieliczce będzie czynna do 30 września 2024
Wystawa „Nowe nabytki muzeum”, prezentowana w Zamku Żupnym w Wieliczce będzie czynna do 30 września 2024 materiały Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka
Wieliczka i Muzeum Żup Krakowskich słynną m.in. z bezcennej kolekcji solniczek. Zbiory te są cały czas powiększane. W ostatnim czasie, w efekcie poszukiwań na międzynarodowym rynku sztuki wielickim muzealnikom udało się nabyć solniczki o wyjątkowych i unikalnych kształtach i znacznej wartości. Nowo zakupione naczynia zaprezentowano w sali gotyckiej Zamku Żupnego. Wystawę można oglądać do 30 września 2024.

Na ekspozycji można podziwiać pierwszą w wielickiej kolekcji ruchomą solniczkę - srebrnego kura, który podczas solenia porusza skrzydłami. Ta perełka powstała we Wrocławiu, ok.1720 roku, natomiast także pokazany na wystawie - porcelanowy saski żołnierz na koniu, stworzony według modelu wybitnego artysty Johana Joachima Kaendlera pochodzi z Królewskiej Manufaktury w Miśni.

- Ponadto prezentujemy solniczki będące prawdziwymi skarbami: parę solniczek z motywem ptaków i kwiatów (porcelana, ok. 1762 r.), które były częścią serwisu obiadowego, darowanego przez króla Prus Fryderyka II oraz parę herbowych solniczek (Miśnia, porcelana, ok. 1742 r.), podarowanych przez Augusta III, króla Polski, hrabiemu Henrykowi von Podewills za wypełnienie tajnej misji – wyliczają pracownicy Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce.

Pokazano również arcydzieła złotnictwa charakteryzujące się wysoką wartością artystyczną i zabytkową, co jak zaznaczają muzealnicy „podkreśla misję poszukiwania kolekcjonerskich okazów najwyższej rangi”. To trzy solniczki: dwudzielna, na nóżkach w kształcie sfinksów, datowana na początek XIX wieku oraz cynowa - w kształcie okrągłej wieży, wykonana we Francji w latach 1490-1500), a także pochodząca z Gwatemali, z charakterystycznym zamykającym maszkaronem.

Ponad pół wieku z solniczkami. Wielicka kolekcja jest jedną z najcenniejszych na świecie

Muzeum Żup Krakowskich gromadzi solniczki od 1973 roku. Wielicka kolekcja, zaliczana do najcenniejszych na świecie, liczy ponad 1000 obiektów oraz naczyń przyprawowych prawie ze wszystkich kontynentów (z wyjątkiem niezamieszkałej Antarktydy. ). Wiele spośród nich wyróżnia się wysokim poziomem artystycznym. Liczne są dzieła unikatowe w skali światowej, stanowiąc prawdziwe rarytasy kolekcjonerskie. Stąd wielicki zbiór solniczek daje okazję również do studiów nad historią sztuki dekoracyjnej oraz obserwacji przemian, zarówno formalnych, jak obyczajowych.

Solniczki są wykonane z różnych materiałów: złota, srebra, porcelany chińskiej i miśnieńskiej, agatu, kryształu górskiego, masy perłowej, szkła iryzowanego, cyny. Najstarsze naczynie w kolekcji - w kształcie kielicha z przykrywką, wykonane z agatu i srebra, pochodzi z końca XV wieku.

Do szczególnie cennych obiektów wielickiej kolekcji są zaliczane: dwie agatowe solniczki w kształcie kielichów, oprawione w srebrne opaski (datowane na koniec XV wieku oraz początek XVI wieku), imponujący, jeden z największych na świecie, rokokowy, porcelanowy serwis przyprawowy (Höchst, XVIII wiek), srebrny serwis przyprawowy z pojemnikami na cytryny (Augsburg, XVIII wiek, para srebrnych solniczek zdobionych scenami polowania (Augsburg, koniec XVI wieku), solniczki wykonane z majoliki (Urbino, XVI wiek), luksusowe naczynia Louisa Comforta Tiffany’ego (Nowy Jork, początek XX wieku), solniczki z Limoges we Francji ze scenami prac mitycznego Herkulesa. W tym gronie znajdzie się również nowy nabytek: srebrny kur z ruchomymi skrzydłami – wyliczają wieliccy muzealnicy.

Najcenniejsze, najciekawsze, wyjątkowe naczynia przyprawowe z wielickiej kolekcji prezentowane są na wystawie stałej „Solniczki – małe arcydzieła sztuki” w Zamku Żupnym w Wieliczce.

Zaczęły się wakacje. Dalej, pomimo wysokich cen, wybieramy Polskę

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Nowe solniczki na wystawie w zamku w Wieliczce. Pokazano ostatnie nabytki Muzeum Żup Krakowskich - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska