Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy spektakl Starego Teatru opowie o uzależnieniach. Reżyseruje Luk Perceval

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Kiedy rodzi się uzależnienie? - to pytanie, które postawili sobie twórcy spektaklu
Kiedy rodzi się uzależnienie? - to pytanie, które postawili sobie twórcy spektaklu Wojciech Matusik
23 czerwca Stary Teatr zaprosi na ostatnią premierę sezonu. Na Dużej Scenie spektakl w reżyserii belgijskiego twórcy, gwiazdy europejskiego teatru Luka Percevala - "Pewnego długiego dnia" na podstawie sztuki Eugene’a O’Neilla „Long Day’s Journey into Night”.

"Życie jest w porządku, to my nie umiemy w życie” – mówi Tyrone, niespełniony aktor, wlewając w siebie kolejną szklankę whisky w najnowszym spektaklu Starego Teatru „Pewnego długiego dnia” w reż. Luka Percevala na podstawie „Long Day’s Journey into Night” Eugene’a O’Neilla.

„Long Day’s Journey into Night” –klasyka amerykańskiego dramatu Eugene’a O’Neilla z 1941 roku, przedstawiająca studium upadku rodziny pogrążonej w uzależnieniach i kłamstwie. Sztuka porusza wątki autobiograficzne tak realistycznie, że autor zakazał jej publikacji za życia w trosce o pamięć o bliskich, na których wzorowane są postacie. Sztukę wystawiono dopiero w 1956 roku, trzy lata po jego śmierci. Z miejsca stała się wydarzeniem, a O’Neill otrzymał za nią pośmiertnie Nagrodę Pulitzera.

„Pewnego długiego dnia” w reżyserii Luka Percevala ma być - jak zapowiada Stary Teatr - interpretacją współczesnego świata widzianą przez prymat uzależnień.

- Uzależnienie jest dziś ogromnym tematem - mówi Luk Perceval, reżyser spektaklu, dodając, że dziś do uzależnień, z którymi zmagają się bohaterowie O’Neilla: alkohol i narkotyki, dołączyły kolejne, jak choćby uzależnienie od mediów społecznościowych, zakupów.

Jak w antycznej tragedii, w pewnego długiego letniego dnia rodzina Tyronów musi się skonfrontować ze skrywaną od lat prawdą.

- To opowieść o rodzinie totalnie toksycznej, gdzie wszyscy są od czegoś uzależnieni, wszyscy są w pułapce uzależnień i wzajemnych oskarżeń z tego wynikających - mówi Roman Gancarczyk, odtwórca roli. Jamesa Tyrone'a.

- O’Neill mówi o rodzinie i to jest wystarczający argument, by podjąć się realizacji tej sztuki, ponieważ to kontekst, który dotyczy nas wszystkich. Wszyscy jesteśmy synami, córkami, ojcami, matkami, odtwarzamy pewne schematy także dotyczące uzależnień. Zastanawiamy się, kiedy rodzi się uzależnienie? - wyjaśnia reżyser.

Na scenie pojawią się: Roman Gancarczyk, Mikołaj Kubacki, Łukasz Stawarczyk, Alicja Wojnowska, Małgorzata Zawadzka.

"Pewnego długiego dnia" to drugi spektakl, jaki Luk Perceval zrealizował w Krakowie. Uznawany za jednego z najważniejszych współczesnych twórców teatru belgijski reżyser zrealizował w ramach koprodukcji TR Warszawa i Narodowego Starego Teatru. Oparte na motywach dramatu Antona Czechowa “3SIOSTRY” to portret starzejącej się Europy, która nie chce się poddać upływowi czasu.

Na nowe przedstawienie Percevala Stary Teatr zaprasza od 23 czerwca.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska