FLESZ - Kwarantanna dla “Wyspiarzy”, wariant “Delta” w natarciu

Po raz pierwszy dźwięk dzwonu Zygmunt krakowianie usłyszeli 13 lipca 1521 roku, od tej chwili towarzyszy mieszkańcom w szczególnie ważnych momentach życia miasta i kraju. Wawelski dzwon obchodzi jubileusz 500-lecia - jak przystało na wiek i status - hucznie.
12 600 kg wagi, 450 cm całkowitej wysokości z jarzmem i sercem, ton uderzenia G (sol), słyszalność do 30 km, do tego, by wydał dźwięk, potrzeba dwunastu dzwonników - Zygmunt to dziś jedyny takich rozmiarów dzwon w Europie poruszany siłą ludzkich mięśni. Dzwon odlany został w 1520 roku przez ludwisarza z Norymbergi - Hansa Behma. 9 lipca 1521 roku został zawieszony w nadbudowanej specjalnie w tym celu wieży obronnej Wawelu, nazywanej Zygmuntowską. Fundatorem dzwonu był król Zygmunt I Stary.
Z okazji jubileuszu odbędą się liczne wydarzenia z udziałem mieszkańców. Obchody 500-lecia dzwonu Zygmunt zainauguruje 29 czerwca Msza św. w katedrze na Wawelu (godz. 17.30) pod przewodnictwem ks. abpa Marka Jędraszewskiego. W ramach wydarzeń uświetniających jubileusz krakowianie będą mieli możliwość zwiedzania wieży Zygmuntowskiej (29.06 i 9.07) oraz wysłuchania „Mszy koronacyjnej” Mozarta w katedrze wawelskiej (4.07).
Jednym z najważniejszych punktów programu będzie wystawa "Matejko. Od wielkiego dzwonu", podczas której zaprezentowany zostanie obraz i szkice pt. "Zawieszenie dzwonu Zygmunta na wieży katedry w Krakowie w 1521 roku" wypożyczonego ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie. Obraz będzie można oglądać od 9 lipca do 31 sierpnia (na parterze, w sali wielkorządcy, od wtorku do niedzieli w godz. 9.30-19.00, a w dniu rozpoczęcia wystawy do godz. 21.00).
- Pokazujemy jeden z obrazów ikonicznych, łączących się z tym celebrowanym w najbliższych dniach wydarzeniem, ale również szkice koncepcyjne, które zachowały się w zbiorach Domu Jana Matejki - Muzeum Narodowego w Krakowie - mówi Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.
Dzieło Matejki stało się inspiracją dla instalacji audiowizualnej przygotowanej przez prof. Marka Chołoniewskiego i studentów krakowskich ASP i AM polegającej na dźwiękowej rekonstrukcji renesansowego Krakowa oraz akustycznej atmosfery towarzyszącej zawieszaniu dzwonu. Kompozycja zabrzmi 9 lipca o godz. 21.00 pod wieżą Zygmuntowską.
13 lipca, 500 lat po tym jak Zygmunt po raz pierwszy rozbrzmiał, odbędzie się spektakl laserowy „Zygmunt latarnią przestrzeni miasta”, w którym snop światła laserowego wyzwolony zostanie dźwiękiem dzwonu, tworząc w przestrzeni miasta świetlistą latarnię morską.
Ale Kraków to niejedyne miasto, które uczci 500 lecie Zygmunta.
- W obchody zaangażowana jest Norymberga, rodzinne miasto wykonawcy dzwonu – wyjaśnia Renata Kopyto, kierowniczka Domu Norymberskiego w Krakowie. - Do Norymbergi 17 lipca zostaną częściowo przeniesione multimedialne wydarzenia , na które Dom Norymbergi zaprasza wcześniej do Krakowa.
Także dzwony Norymbergi zabrzmią 13 lipca w odpowiedzi na dźwięk Zygmunta.
Kulminacyjnym punktem obchodów będzie Korowód Zygmuntowski, który wyruszy 13 lipca o godz. 17.00spod Barbakanu, przez Floriańską, Rynek Główny pod wawel. Aktorzy w kostiumach z epoki, tancerze i muzycy zaproszą krakowian do wspólnego świętowania.
- Replika dzwonu będzie szła w dużym pochodzie od Bramy Floriańskiej, aż na Wawel. Później będzie też eksponowana w różnych częściach miasta, aby mieszkańcy mogli zobaczyć, jak wygląda ona naprawdę - zapowiada prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.
Jubileusz zakończy koncert „Komu bije dzwon. Dialog muzyczny Kraków-Mediolan” w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej (18.07, godz. 19.30) stanowiący nawiązanie do kulturalnych związków Polski i Włoch.