Myśliwiec PZL P.11c broniący polskiego nieba we wrześniu 1939 roku, PWS-26, RWD-13 i RWD-21 – jedyne na świecie zachowane egzemplarze przedwojennych polskich konstrukcji, legendarny Supermarine Spitfire w barwach 308. „Krakowskiego” Dywizjonu Myśliwskiego z Wielkiej Brytanii to niejedyne unikaty w kolekcji Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.
"Posiadamy największą w Europie kolekcję silników lotniczych, a także kilkadziesiąt tysięcy pamiątek związanych z lotnikami i historią lotnictwa – zbiory książkowe, zdjęcia, unikatowe kolekcje falerystyczne oraz archiwalia" - chwali się instytucja, która w tym roku obchodzić będzie 60-lecie istnienia.
Krakowskie muzeum mieści się na terenie dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny, utworzonego przed I wojną światową przez Austriaków i zlikwidowanego w 1963 roku podczas rozbudowy Nowej Huty. Zalążek instytucji stanowił powołany w 1963 r. przez Zarząd Główny Aeroklubu PRL Ośrodek Ekspozycji Sprzętu Lotniczego przy Aeroklubie Krakowskim, który zaczął gromadzić swoje eksponaty na nieczynnym już lotnisku Rakowice-Czyżyny.
W czerwcu jubileusz Muzeum Lotnictwa
Na przestrzeni 60 lat muzeum zgromadziło unikatową kolekcję statków powietrznych, w tym wiele konstrukcji będących wytworem polskiej myśli technicznej - nie tylko podczas czerwcowego jubileuszu będzie okazja, by je podziwiać, już dziś można odwiedzić Muzeum Lotnictwa Polskiego.
Jak zapowiada muzeum, uroczyste obchody jubileuszu odbędą się w dniach 15-18 czerwca. Co czeka wówczas na krakowian? Będą - rzecz jasna - pokazy możliwości samolotów. Zaprezentują się także grupy rekonstrukcyjne. Fani militariów będą mieli okazję zobaczyć ekspozycje sprzętu wojskowego oraz wystawy edukacyjne przygotowane przez służby mundurowe. Nie zabraknie prelekcji, koncertów - w tym Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych, zaplanowano także premierę książki o historii Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.
70 % firm wskazuje problem ze znalezieniem specjalistów
