https://gazetakrakowska.pl
reklama

Odkryj i poznaj piękno Małopolski! Regionalne perełki i ciekawe fakty.

Akcja specjalna Odkryj i poznaj piękną Małopolskę!
Potężne mury, solidne wieże i baszty, imponujący pałac... Siedziba rodowa Kmitów i Lubomirskich w Wiśniczu już z daleka robiła - i wciąż robi - niesamowite wrażenie
Potężne mury, solidne wieże i baszty, imponujący pałac... Siedziba rodowa Kmitów i Lubomirskich w Wiśniczu już z daleka robiła - i wciąż robi - niesamowite wrażenie VisitMałopolska
Podróżowanie, to prawdziwe odkrywanie świata. To klucz do rozszerzenia horyzontów i stworzenia niezapomnianych historii.​ Nie tylko zagraniczne wyjazdy są okazją do spędzania wolnego czasu w świetnej atmosferze. Równie fascynujące mogą być wyjazdy, zarówno do okolicznych destynacji, jak i odkrywanie swojej niedalekiej okolicy.

Partnerzy akcji specjalnej

ZOBACZ NASZ DODATEK „ODKRYJ I POZNAJ PIĘKNO MAŁOPOLSKI"

Wersja pełnoekranowa - TUTAJ

Małopolska oferuje wiele fantastycznych miejsc i nieoczywistych atrakcji, które gwarantują moc niezapomnianych wrażeń dla całej rodziny.

Niewątpliwie jedną z największych atrakcji naszego regionu jest spływ przełomem Dunajca. "Flisacy" rozpoczynają sezon 1 kwietnia, a kończą 31 października. Spływ rozpoczyna się na przystaniach w Sromowcach Kątach lub Sromowcach Niżnych. Do wyboru są dwie trasy - do Szczawnicy (około 18 km, czas trwania spływu ok. 2 godz. 15 minut) oraz Krościenka (23 km, czas trwania spływu ok. 2 godz. 45 minut).
Oryginalną pamiątką ze spływu są też fotografie. Wsiadając do łodzi, wystarczy zamówić zdjęcie u flisaka, a po dopłynięciu jest już gotowe.
Warto również dodać, że w 2023r. Stowarzyszenia Flisaków Pienińskich, zostało wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.

reklama

Szukacie pomysłu na ciekawą, weekendową wycieczkę? Zapraszamy na "Zamek w Wiśniczu"!
Zamek znajduje się w południowej części małopolski, zaledwie 16 km od autostrady A4, ok. 40 km od Krakowa i Tarnowa, oraz nieco ponad 100 km od Katowic i Rzeszowa. W tym największym po Wawelu zamku w Małopolsce czeka na Was cała masa atrakcji! Tutaj historia przeplata się z teraźniejszością.

reklama

"Kopalnia Bochnia"

Na granicy regionu krakowskiego i śląskiego, w otoczeniu rozległych lasów i malowniczych wzgórz, leży Trzebinia - miasto położone u wrót Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

Wypoczynek nad wodą

Najpopularniejszy jest Ośrodek Rekreacyjny „Balaton”, znany z czystej wody o turkusowym odcieniu, z piaszczystą plażą i podwieszanymi basenami przy brzegu. Drugim miejscem jest doskonały do uprawiania sportów wodnych Ośrodek Rekreacyjny „Chechło”. Jest też Kryta Pływalnia Aqua Planet z grotą śnieżną oraz strzelnicą.

Nordic walking i leśne szlaki

Ogółem po terenie gminy przebiega ok. 114 km szlaków o różnym poziomie trudności tras, z których część łączy się ze szlakami Jury Krakowsko-Częstochowskiej oraz trasami Greenways. Amatorzy spacerów, biegów i jazdy na rowerze często rozpoczynają swoje wędrówki w spokojnym otoczeniu Puszczy Dulowskiej.

Warto poznać:

Dwór Zieleniewskich w Trzebini, gdzie organizowane są liczne koncerty i wystawy. Zainteresowanym historią przemysłu i górnictwa proponujemy wizytę w Muzeum Regionalnym w Trzebini. Zapraszamy również do dwóch sanktuariów: Bazyliki Mniejszej - Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Trzebini oraz Sanktuarium Maryjnego w Płokach.
Trzebinia to znakomita propozycja na weekendową wycieczkę rowerem lub aktywny odpoczynek nad wodą w gronie rodziny lub przyjaciół. Zapraszamy!

reklama

Gmina Ciężkowice to urokliwa miejscowość turystyczna, położona na terenie Ciężkowicko-Rożnowskiego Parku Krajobrazowego, której bogactwem jest przyroda, unikatowe walory krajobrazowe, przyjazny klimat, liczne atrakcje turystyczne, zabytki, niezwykle bogata tradycja i kultura, a przede wszystkim ludzie, wśród których można odpocząć, nabrać sił i doświadczyć różnorodności Pogórza Ciężkowickiego.

Ciężkowice są miastem, któremu w 1348 roku król Kazimierz Wielki nadał przywilej lokacyjny. Od wieków, średniowieczny układ urbanistyczny Ciężkowic, z typową zabudową dla miasta lokowanego na prawie magdeburskim, pozostał niemal niezmieniony. Wokół rynku znajduje się unikatowa architektura podcieniowa z przełomu XVIII/XIX wieku, wpisana na listę obiektów Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce.

Do największych i najbardziej rozpoznawalnych atrakcji turystycznych należy Rezerwat Przyrody Nieożywionej Skamieniałe Miasto - zespół skał z gruboziarnistego piaskowca, które w wyniku erozji przybrały najrozmaitsze, fantastyczne kształty Czarownicy, Piramid, Orła, czy Borsuka. Miejscem idealnym dla miłośników przyrody jest edukacyjna Ścieżka w Koronach Drzew, która wijąc się na wysokości 22 m nad ziemią, pozwala cieszyć się bliskością lasu. Obowiązkowym punktem zwiedzania jest ekspozycja, Muzeum Przyrodniczego im. Krystyny i Włodzimierza Tomków i Małopolskiego Centrum Edukacji Ekologicznej. Warto również zwiedzić Park Zdrojowy im. Burmistrza Zbigniewa Jurkiewicza, który powstał w związku z aspiracjami uzdrowiskowymi gminy. Prekursorem idei uzdrowiska w Ciężkowicach był, już ponad sto lat temu, Ignacy Jan Paderewski - wybitny kompozytor, mąż stanu, nierozerwalnie związany z ciężkowicką ziemią, którego dwór – jedyny zachowany na świecie dom Mistrza – znajduje się w Kąśnej Dolnej.

reklama

„Domki nad Białką” to wspaniałe miejsce wypoczynku dla całej rodziny atrakcyjne przez cały rok. Urozmaicony krajobraz i niezapomniane widoki na Tatry zachęcają do wyruszenia na niezliczone szlaki piesze i rowerowe. Latem dodatkową atrakcją staje się rzeka Białka, na której każdego roku organizowane są widowiskowe zawody w spływie kajakowym. Zimą cała okolica zmienia się w prawdziwe centrum narciarstwa przyciągające rzesze turystów z całego kraju.

reklama

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska