https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Opowieść o wszystkich odcieniach rodzicielstwa. 13 listopada premiera nowego polskiego serialu Netflixa - "Matki Pingwinów"

Paweł Gzyl
"Matki Pingwinów"
"Matki Pingwinów" Piotr Litwic
„Matki Pingwinów” to opowieść tak dynamiczna, jak dynamiczne bywa życie rodzica. Zwłaszcza tego, którego dziecko mierzy się z dodatkowymi wyzwaniami. Nowy polski serial Netflixa trafi do serwisu 13 listopada. U boku grających główne role Maszy Wągrockiej, Magdaleny Różczki, Barbary Wypych i Tomasza Tyndyka, zobaczymy m.in. Krystynę Jandę, Piotra Roguckiego oraz Piotra Głowackiego.

Jak zmiana czasu wpływa na nasze zdrowie?

emisja bez ograniczeń wiekowych

Kama, znana zawodniczka MMA, stara się godzić nabierającą tempa karierę z wychowaniem siedmioletniego syna, Jasia. Gdy u chłopca zostaje zdiagnozowane spektrum autyzmu, kobieta nie przyjmuje tego do wiadomości. Choć wypiera opinie specjalistów, jest zmuszona przenieść syna do innej szkoły, w której Jaś szybko znajduje przyjaciół i szczęście.

Jego mama – przeciwnie. Nie może odnaleźć się pośród rodziców, którzy definiują się głównie poprzez rodzicielstwo. Entuzjastyczna influencerka, poświęcająca się matka i neurotyczny samotny ojciec jawią się Kamie jako galeria oryginałów. Jednak gdy w szkole pojawiają się problemy, „dziwni” rodzice staną się jej sojusznikami w nowej walce. Tym razem nie w oktagonie, a o szczęście własnego dziecka.

Mówi się, że wychowywanie dzieci jest jak składanie prześcieradła z gumką – nikt nie wie, jak to zrobić poprawnie, więc każdy, metodą prób i błędów, wypracowuje swój własny sposób. Nowa polska produkcja Netflixa ma szansę poruszyć nie tylko rodziców, choć ci będą mogli najlepiej się w nim przejrzeć. Serial "Matki Pingwinów", polski komediodramat zrealizowany na podstawie oryginalnego pomysłu Klary Kochańskiej-Bajon, opowiada z humorem i wrażliwością o tych wychowawczych zmaganiach. Tym intensywniejszych i bardziej skomplikowanych, bo dotyczących rodziców dzieci z atypowością i niepełnosprawnością.

– Sama jestem mamą i od początku zależało mi na tym, by zrobić taki serial, który da rodzicom siłę do codziennych zmagań. Pozwoli złapać trochę dystansu i humorem odczaruje trudniejsze sprawy. Sprawi, że poczujemy się mniej samotni, bo choć macierzyństwo daje wiele radości, czasem bywa też samotną walką. Szczególnie dla takich rodziców, których dzieci mają dodatkowe wyzwania. O tę perspektywę poszerzamy naszą opowieść – mówi Klara Kochańska-Bajon, pomysłodawczyni, scenarzystka oraz reżyserka odcinków 1, 2, 3 i 6.

W "Matkach Pingwinów" widzowie śledzić będą losy zawodniczki MMA (Masza Wągrocka), neurotycznego samotnego ojca (Tomasz Tyndyk), entuzjastycznej influencerki (Barbara Wypych) i nieaktywnej zawodowo mamy (Magdalena Różczka). Chociaż bohaterom w życiowych potyczkach towarzyszą apodyktyczna babcia (Krystyna Janda), pracujący z dala od domu ojciec (Piotr Rogucki) oraz odnoszący sukcesy biznesmen (Piotr Głowacki), to każdy z nich o szczęście dzieci musi walczyć samotnie. Dopiero w nowo utworzonej wspólnocie zyskują prawdziwą siłę.

– Serial „Matki Pingwinów” zrobiłyśmy o tym, że bycie rodzicem jest niemożliwe bez bycia przyjacielem i bez funkcjonowania w jakiejś wspólnocie. Tylko dzięki przyjaźniom i międzyludzkiej solidarności codzienność jest lepsza, pełniejsza. A rodzicielstwo jest codzienną pracą, czasem znojem - o szczęście dzieci, którym świat postawił trudniejsze warunki. Jest to także bardzo ważna walka o siebie, o realizację swoich ambicji i potrzeb – opowiada Jagoda Szelc, reżyserka 4. i 5. odcinka „Matek Pingwinów”.

Za scenariusz "Matek Pingwinów" odpowiadają również Dorota Trzaska oraz Nina Lewandowska, która w minionym roku zachwyciła krytyków napisanym wspólnie z Kamilą Taraburą serialem "Absolutni debiutanci". Za kamerą stanął Maciej Sobieraj, scenografię opracowała Alicja Kazimierczak, a za kostiumy odpowiadają Paulina Sieniarska i Ewa Kania. Producentką serialu jest Agnieszka Kurzydło z ramienia firmy MD4.

Netflix to jeden z największych na świecie serwisów rozrywkowych, z którego korzysta 278 mln opłacających abonament użytkowników w ponad 190 krajach. Udostępnia on wiele gatunków filmów, seriali i gier w różnych językach.

Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska