Poprzez nowoczesne komputery, policjanci drogówki będą mogli błyskawicznie sprawdzić
czy auto nie jest kradzione, a legitymowana osoba poszukiwana. Na ekranie wyświetli się również ile punktów karnych ma kierowca i czy przypadkiem już nie przekroczył limitu. Jeśli prawo jazdy zostało mu już odebrane, system natychmiast o tym zasygnalizuje.
Dla wszystkich kierowców, którzy nie mają grzeszków na sumieniu, wiadomość o planowanym montażu terminali jest bardzo dobra. W powiecie oświęcimskim dotychczasowy system szwankował, a przez wolno działającą bazę policyjną rutynowa kontrola potrafiła się przeciągać w nieskończoność.
- Kiedyś ponad godzinę stałem podczas kontroli. Spóźniłem się przez to do pracy i miałem spore kłopoty - mówi Andrzej Mazgaj z Bulowic.
Zobacz także:Oświęcim: miasto ma utopione 415 tys. w zniszczonych parkomatach
Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie, która koordynuje montaż terminali i łączy je w system, zapewnia, że kontrole będą przebiegały sprawnie. - Od połowy października nasi informatycy i łącznościowcy będą instalować nowe terminale - mówi Krzysztof Dymura z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. - Całe przedsięwzięcie skończy się jeszcze w tym roku.
Wymiana sprzętu była zaplanowana od dawna. Komenda wojewódzka czekała aż funkcjonariusze drogówki przesiądą się z oplów astr na nowe samochody marki Kia. Teraz tabor jest już odnowiony i sprzęt można montować.
Terminale pojawią się nie tylko w radiowozach policjantów z Oświęcimia. Wyposażone zostaną także jednostki z Zatora, Kęt, Chełmka oraz Brzeszcz. - To, że policjanci dostaną sprzęt, wcale nie oznacza, że od razu będzie tak kolorowo - mówi Mariusz Wacławek, kierowca z Oświęcimia. - Minie z pewnością trochę czasu, zanim przyzwyczają się do obsługiwania nowego systemu.
Na dzień dzisiejszy nasi funkcjonariusze z powiatu oświęcimskiego mają tylko 31 palmtopów, czyli małych, tak zwanych kieszonkowych komputerów. Niestety, one się nie sprawdziły. Uruchamiają się zbyt wolno, dlatego policjanci wolą korzystać z pomocy dyżurnego w komendzie. Ten zaś równolegle odbiera zgłoszenia o kradzieżach, wypadkach, kolizjach drogowych i innych zdarzeniach. Często nie jest w stanie bezpośrednio po zgłoszeniu policjantów drogówki sprawdzać danych kontrolowanego kierowcy. Mamy nadzieję, że system się sprawdzi i kierowcy będą odprawiani bez problemów.
Brutalne zbrodnie, zuchwałe kradzieże, tragiczne wypadki. Zobacz, jak wygląda prawda o kryminalnej Małopolscekryminalnamalopolska.pl
60 tysięcy złotych do wygrania.Sprawdź jak. Wejdź nawww.szumowski.eu