https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Oświęcim ma najlepsze lądowisko w Polsce

Leszek Pniak
Lotnicze Pogotowie Ratunkowe teraz nie ma już przeszkód, by transportować pacjentów
Lotnicze Pogotowie Ratunkowe teraz nie ma już przeszkód, by transportować pacjentów Leszek Pniak
Mieszkańcy Małopolski zachodniej doczekali się jednego z najnowocześniejszych lądowisk dla helikopterów ratowniczych w Polsce. Wczoraj uruchomiono je przy Szpitalu Powiatowym im. Maksymiliana w Oświęcimiu.

Lądowisko dysponuje systemem naprowadzania maszyn, dzięki którym helikoptery z pacjentami będą mogły "siadać" także w nocy.

Czytaj także: Silne tąpnięcie znów zatrzęsło Chełmkiem

Miejsce jest odpowiednio oświetlone, a z lecznicą łączy je nowa droga. Oświęcimskie lądowisko podziwiał wczoraj Marian Kowalczuk, dyrektor regionu południe Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Krakowie. - Jest tu teraz najwyższy standard spełniający wymogi bezpieczeństwa, z jakim się jeszcze nie spotkałem - przyznaje Kowalczuk.

Na oficjalnym otwarciu obiektu, oprócz władz szpitala i urzędników, pojawili się też mieszkańcy miasta. - Dawno nie miałem okazji pochwalić się czymś, co powstaje w Oświęcimiu i jest na skalę ogólnopolską wyjątkowe - mówi Marian Karkoszka, emeryt.

Jak przyznaje Sabina Bigos-Jaworowska, dyrektorka szpitala powiatowego w Oświęcimiu, choć lądowisko jest już czynne, wszystkie prace nie zostały przy nim jeszcze zakończone. - W najbliższych dniach będzie wyburzona stacja diagnostyczna, która obecnie może utrudniać śmigłowcom podejście do lądowania - informuje Sabina Bigos-Jaworowska.

Niestety, inne powiaty na razie nie mogą się pochwalić takim osiągnięciem. - Lądowisko najwcześniej powstanie u nas w 2015 roku. Plany są już od dwóch lat, jednak za każdym razem nie mogliśmy się zakwalifikować na dofinansowanie z unii - tłumaczy Tadeusz Czopek, dyrektor Szpitala Powiatowego w Wadowicach.

Chrzanów też nie zamierza pozostawać w tyle. - Przymierzamy się, aby stworzyć podobne warunki do lądowania, jak w Oświęcimiu - mówi Ewa Potocka, dyrektor Szpitala Powiatowego w Chrzanowie. - Mamy już projekt i bez względu na środki z unii - ruszamy z budową za rok - dodaje.

Pokaż, kogo popierasz. Już dziś oddaj głos na prezydenta Oświęcimia
Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl:**
Zagadkowa śmierć za granicą Maciej Szumowski stał się legendą. Idź jego drogą.**Wejdź na szumowski.eu
A może to Ciebie szukamy? Zostań**miss internetu**województwa małopolskiego

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

o
obserwator
zabłysnęliśmy w Kraju.Ciekawe jakie będą koszty i ile łez wyleje Bigosowa,że brakuje Jej kasy na funkcjonowanie szpitala.
Na drodze dojazdu do szpitala-dziury i nierówności.W przeddzień wizyty Tuska (a nawet w godziny przed) pospiesznie naprawiano ul Dąbrowskiego na wysokości skrzyżowania z W.Brzegi/Nojego,ale nieudacznie pominięto wgłębienie, w które wpada auto skręcające z W.Brzegów na Dąbrowskiego tuż przy przejściu pieszych udających się z targu do stacji paliw.Ja nie rozumiem drogowców,urzędników powiatu,miasta;czy oni nie jeżdżą po drogach które naprawiają lub płaca za naprawę?
Marszałek obiecał targowym-kręgielnie i inne bajery,a teraz pomalutku wybija im to z głów.No bo oni mają zarabiać na targu a nie trwonić kasę.A ulice opodal targu-masakra.
:-)
Lenistwo się szerzy
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska