Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oświęcim. Nikt nie rządził w mieście tak długo, jak on

Bogusław Kwiecień
Zbiory Łukasza Szymańskiego i Muzeum Zamek
Nikt w historii nie kierował miastem dłużej niż Roman Mayzel. Jego rządy przerwała śmierć. Współcześni nadali mu honorowe obywatelstwo i jeszcze za życia jego imieniem nazwali jedną z ulic

21 maja 1909 r. Rada Gminy Królewskiego Miasta Oświęcimia powierzyła urząd burmistrza Romanowi Mayzlowi. Nikt nie miał wątpliwości, że jest to człowiek, który najlepiej pokieruje sprawami miasta, chociaż z urodzenia nie był oświęcimianinem. Przybył tutaj 17 lat wcześniej z Krakowa. Mayzel był burmistrzem Oświęcimia przez 26 lat aż do śmierci w 1935 r. Nikt w historii miasta nie rządził w nim dłużej.
– 23 lipca minęło 80 lat od jego śmierci. Z różnych zachowanych przedwojennych relacji, artykułów prasowych, zdjęć z tamtego okresu widać, że cieszył się ogromnym szacunkiem obywateli miasta – mówi Łukasz Szymański, kolekcjoner i miłośnik historii Oświęcimia.
Zdaniem Wioletty Oleś, dyrektora Muzeum Zamek w Oświęcimiu, Roman Mayzel ten ogromny szacunek i zaufanie zdobył sobie swoją aktywną działalnością patriotyczną oraz na rzecz miasta, zanim został jego burmistrzem.

Przyjechał z Krakowa

Mayzel pochodził z Krakowa, gdzie studiował farmację na Uniwersytecie Jagiellońskim na wydziale medycznym i właśnie farmacja sprawiła, że zetknął się z Oświęcimiem. Był 1888r., gdy przyjechał tutaj na obowiązkową dwuletnią praktykę farmaceutyczną w aptece Antoniego Polaszka. Najwyraźniej spodobał mu się galicyjski klimat małego miasta, bo po uzyskaniu tytułu magistra farmacji postanowił do niego wrócić.
– W 1894 r. otrzymał obywatelstwo Oświęcimia, a w 1898 r. otworzył własną drogerię, która mieściła się obok budynku ratusza miejskiego – mówi Wioletta Oleś. Jednocześnie mocno zaangażował się w życie społ30 stycznia 1904 r. Mayzel ożenił się z Marią Ludwiką Gorączką, córką szanowanego oświęcimskiego notariusza, co także może świadczyć o zaufaniu, jakie krakowianin zdobył sobie w Oświęcimiu. Roman i Maria zamieszkali w domu rodzinnym panny młodej przy ul. Jagiełły. Rok później przyszedł na świat ich syn Czesław Roman.

Trudne czasy

Jego pierwszą inicjatywą po objęciu urzędu burmistrza były starania o utworzenie w Oświęcimiu powiatu i już rok później w 1910 r. cel osiągnął. Za jego rządów przebudowano część ulic i wybudowano betonowy most na Sole.
Lokalni historycy zwracają uwagę, że przyszło mu rządzić w trudnych czasach. Najpierw był to okres zaboru austriackiego, następnie pierwszej wojny światowej i walki o niepodległość. Koniec jego rządów to z kolei czas wielkiego światowego kryzysu, który odczuł mocno także Oświęcim.
– Mimo tych wszystkich trudności miasto się rozwijało. Zauważali to także mieszkańcy i tym należy tłumaczyć fakt, że rządził tak rekordowo długo, bo aż 26 lat – zaznacza Wioletta Oleś. Jak podkreśla, był burmistrzem aż do śmierci. Już w 1924 r. radni za zasługi dla miasta przyznali mu honorowe obywatelstwo Oświęcimia, a 10 lat później jego imieniem nazwano dotychczasową ul. Chrzanowską (obecnie ul. Krasickiego).

Działacz i społecznik

- Roman Mayzel urodził się w Krakowie 28 lutego 1870 r. Ojciec Karol Mayzel pochodził z Morawicy, matka Karolina z domu Feintuch z Krakowa.
Mayzlowie mieli siedmioro dzieci. Roman był piątym w kolejności. Studiował farmację na Uniwersytecie Jagiellońskim na wydziale medycznym.
- Za swoje zaangażowanie i działalność niepodległościową otrzymał wiele odznaczeń.
Odznaczony został m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Legionowym, Śląską Wstęgą Waleczności i Zasługi oraz Gwiazdą Śląską.
- Mayzel był przewodniczącym i działaczem wielu komitetów obywatelskich.
Był m.in. działaczem:Powiatowego Komitetu Plebiscytowego w Oświęcimiu, Powiatowego Komitetu Narodowego, Komitetu Niesienia Pomocy Górnoślązakom, Komitetu Obrony Praw Śląska Cieszyńskiego, Związku Legionistów Polskich Oddział w Oświęcimiu, Związku Powstańców Śląskich.
- Zmarł 23 lipca 1935 roku podczas pobytu Iwoniczu-Zdroju.
Został pochowany w rodzinnym grobowcu na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska