FLESZ - Polacy łatwiej i szybciej będą mogli się zaszczepić
Punktem wyjścia wystawy jest zrealizowany w 2003 roku przez Bunkier Sztuki i Marię Annę Potocką film z udziałem Krzysztofa Pendereckiego "Partytura i ogród". Kompozytor ujawnia w nim zasady warsztatu kompozytorskiego i opowiada o metodzie graficznej pozwalającej naszkicować symfonię na jednej kartce. Swoje doświadczenia muzyczne odnosi także do sposobu projektowania ogrodu.
Krzysztof Penderecki projektując ogród, czerpał ze swoich doświadczeń muzycznych. Podejście do projektowania ogrodu i komponowania było wspólne - mówi Mirosława Bałazy, która współpracowała z Galerią podczas produkcji wystawy i towarzyszącej jej publikacji.
Prywatne szkice - nazwane przez Marię Annę Potocką prepartyturami - oraz rysunkowe koncepcje ogrodu dają wgląd w myślenie o komponowaniu dzieł muzycznych i planowaniu parku w Lusławicach, który został oparty na formie symfonii. Na wystawie znalazły się nie tylko fotografie tego ogrodu wykonane przez Marka Bebłota, Bartka Barczyka i Marię Annę Potocką, lecz także stworzone przez Krzysztofa Pendereckiego szkice i plany. Na drugą część wystawy składają się m.in. portrety Krzysztofa Pendereckiego autorstwa Beaty Stankiewicz, Marcina Maciejowskiego i Bartka Materki.
Ta wystawa jest dowodem, że Krzysztof Penderecki inspirował nie tylko swoją muzyką. Również sama osobowość artysty inspirowała innych do tego, żeby tworzyć jego wizerunki - podkreśla dr Andrzej Giza, dyrektor Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena, które jest partnerem wystawy.
W osobnym pomieszczeniu można również obejrzeć fotografie Elżbiety i Krzysztofa Pendereckich z Salvadorem Dalim, w którego wcielił się aktor Włodzimierz Mancewicz. "Rewizyta - Salvador Dali u państwa Pendereckich" to jeden z seriali fotograficznych Mariana Eilego powstały po spotkaniu państwa Pendereckich z Dalim w Hiszpanii. Eile uważał, że jeżeli zaproszenie Dalego do Krakowa nie jest możliwe, to rewizytę taką można zainscenizować. Zdjęcia zostały zrobione w latach 70. w domu mistrza na Woli Justowskiej. Przy serialu współpracowała wówczas także Maria Anna Potocka, dziś dyrektor Bunkra Sztuki i kurator ekspozycji.
Ta wystawa jest w pewnym sensie podsumowaniem moich różnych spotkań, refleksji na temat muzyki Krzysztofa Pendereckiego, na temat przede wszystkim jego fenomenu twórczego - mówi Maria Anna Potocka. - Będziemy się starali pokazywać ją w kilku miejscach w Polsce i zagranicą.
Na razie wystawę „Partytura i ogród. Muzyka wobec obrazu, ogród wobec muzyki” można oglądać w Bunkrze Sztuki przy Rynku Głównym 20 w Krakowie. W tym miejscu ekspozycja będzie dostępna do 26 września tego roku.
- Krakowskie absurdy budowlane. Deweloper płakał, jak to wymyślał
- Najdroższe psy. Oto rasy, za które trzeba zapłacić najwięcej
- Drewniane domki do kupienia w Małopolsce do 200 tys.
- Miss Małopolski. One walczą o sławę i koronę miss!
- Centrum Krakowa czeka rewolucja. Planują ulice, ogrody i park kolejowy z rowerostradą
- Termy z basenem na stadionie Wisły są już gotowe. Byliśmy w środku
