FLESZ - Jest lek na Covid-19!

„Postulujemy utworzenie miejsca poświęconego sztuce i historii kobiet, gdzie będziemy ze sobą rozmawiać na tematy najtrudniejsze i zupełnie zwykłe, zadawać pytania i szukać odpowiedzi, być razem pomimo różnic. Instytucji publicznej wzmacniającej poprzez zapewnianie wiedzy o przeszłości i widoczności dzisiaj, budującej poczucie sprawczości w mieszkankach_cach. Proponujemy utworzenie przestrzeni na spotkania i wystawy czasowe przy „Kossakówce”, willi pełnej opowieści o kobietach o bardzo odmiennych drogach życia. Pod rozwagę poddajemy nazwę „Muzeum HERstorii Sztuki w Krakowie”” – czytamy w petycji, którą poparło ponad tysiąc krakowian.
Miejsce na swoją siedzibę Muzeum HERstorii Sztuki - inicjatywa obywatelska, która zawiązała się w maju tego roku w odpowiedzi na koncepcję Muzeum Historii Sztuki przedstawioną przez Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK, właściciela willi Kossaków - widzi w pawilonie, który miałby powstać w ogrodzie Kossakówki.
- Na siedzibę nowego podmiotu inicjatywa proponuje teren przy willi Kossakówka, obok Muzeum Rodziny Kossaków. Projekt mgr inż. Artura Koczonia przewiduje małą przestrzeń ekspozycyjno-projekcyjną ok. 50 m2, biuro, kawiarnię literacką o formie nawiązującej do dawnego atelier Wojciecha Kossaka - mówiła nam latem tego roku inicjatorka muzeum Joanna Warchał-Beneschi. - Kobiety z rodu Kossaków mogą stać się naszymi przewodniczkami oraz strażniczkami prawdziwej różnorodności światopoglądowej w miejscu poświęconym sztuce i historii kobiet - dodaje.
Przypomnijmy, zabytkowy budynek wraz z ogrodem od grudnia 2019 roku należy do Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK, miasto zakupiło Kossakówkę od prywatnego właściciela za 4,4 mln zł. Powierzchnia użytkowa budynku wynosi 350 m2, co przekłada się na 200 m2 powierzchni wystawienniczej, wokół budynku rozciąga się 23-arowy ogród. Rewitalizacja budynku i przystosowanie do potrzeb wystawienniczych pochłonie ok. 7,5 mln złotych, a pierwsi zwiedzający mają pojawić się w muzeum z początkiem 2025 roku.