Nowy Targ: wykup mieszkania będzie dużo droższy
Uroczystości nadania szkole nowych patronów rozpoczęła się o godzinie 10.30 w kościele parafialnym w Podsarniu. Podczas uroczystej mszy świętej, biskup pomocniczy diecezji krakowskiej Damian Muskus poświęcił przyniesiony przez uczniów sztandar szkoły - znalazły się na nim podobizny pary prezydenckiej - oraz urnę z ziemią spod Smoleńska, która zostanie wmurowana u wejścia do świątyni w Podsarniu.
- Tylko imionami wielkich ludzi nazywa się ulice czy szkoły - powiedział podczas homilii do uczniów i ich rodziców biskup Muskus. - Dlatego rozumiem wasz wybór i decyzję by to właśnie Maria i Lech Kaczyńscy patronowali dzieciom i młodzieży, nauczycielom i wychowawcom, wszystkim, którzy tę szkołę tworzą - dodał hierarcha, który wyraził też nadzieję, że tragicznie zmarła para prezydencka pomoże uczniom szkoły w Podsarniu w staniu się lepszymi ludzmi. - Mam nadzieję, że uczniowie tej szkoły przyjmą nowych patronów również do swoich serc - zakończył biskup.
Po zakończeniu mszy, uroczystości w Podsarniu przeniosły się do budynku szkoły. Tam Marta Kaczyńska najpierw odsłoniła wielkie zdjęcie swoich rodziców, które od teraz będzie wisieć w szkole, a następnie była gościem akademii przygotowanej przez małych górali.
- To dla mnie wzruszający dzień Cieszę się niezmiernie, że jako pierwsza ze szkół w Polsce przybraliście imię obojga moich rodziców. Potwierdza się, że na górali zawsze można liczyć - powiedziała do mieszkańców Podsarnia Marta Kaczyńska. - Dlatego jestem pewna, że nowi patroni - moi rodzice - pomogą uczniom tej szkoły stać się wielkimi patriotami.
Oprócz córki tragicznie zmarłej pary prezydenckiej w orawskich uroczystościach uczestniczyli lokalni samorządowcy, posłowie oraz byli współpracownicy Lecha Kaczyńskiego.
O fakcie, że podstawówka w Podsarniu będzie nosić imię pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich wiadomo było już od kilku miesięcy. Taką decyzję zdecydowaną większością głosów podjęli bowiem uczniowie i pracujący w szkole nauczyciele, którzy wzięli udział w tajnym głosowaniu. Kontrkandydatami Kaczyńskich byli wówczas m.in.: Jan Paweł II, Maria Skłodowska-Curie oraz Adam Mickiewicz.
Pomimo tego faktu, wybór Lecha i Marii Kaczyńskich na patronów szkoły wielu osobom wydaje się mocno kontrowersyjny. Dyrektorem podstawówki w Podsarniu jest bowiem Danuta Siarka, żona posła Edwarda Siarki, który przed długi czas był posłem Prawa i Sprawiedliwości, a dopiero kilka tygodni temu przeniósł się w sejmie do klubu Solidarna Polska.
Miss Polonia z dawnych lat. Zobacz galerię kandydatek!
Wybieramy najpiękniejszą sportsmenkę Małopolski! Weź udział w plebiscycie!
"Super pies, super kot"! Zobacz zwierzaki zgłoszone w plebiscycie i oddaj głos!