FLESZ - Bon turystyczny obejmie przyszłe wakacje

"Nie stawiamy sobie żadnych apriorycznych programów. Uwolnić się od schematów starych, nie przyjmować nowych, to chyba nasze największe marzenie. Przede wszystkim jednak zrozumieć i poznać siebie" - mówił Piotr Skrzynecki w wywiadzie udzielonym w 1956 roku. W ciągu kolejnych sześciu dekad kabaret stał się kultowym ośrodkiem artystycznym i nieformalnym symbolem Krakowa, a wyśpiewane w nim utwory na stałe wpisały się w historię polskiej piosenki literackiej.
Niektóre z nich wybrzmią ponownie już 12 września. „Niebieska Patelnia", „Przychodzimy, odchodzimy”, „Wiersze wojenne" Baczyńskiego, „Ballada o cudownych narodzinach Bolesława Krzywoustego” czy "Moja Litania", a także inne niezapomniane piosenki z repertuaru Piwnicznych wykonawców usłyszą goście koncertu Piwnicy pod Baranami, który w niedzielę o godz. 18 rozpocznie się w Teatrze Słowackiego. Zabrzmi również „Dezyderata”, ale nie zabraknie premierowych piosenek, specjalnie przygotowanych na ten wieczór. W ten sposób zespół będzie świętował 65-lecie działalności.
Koncert będzie sentymentalną podróżą po 65-leciu Kabaretu - mówi Bogdan Micek, dyrektor Piwnicy pod Baranami. - Będziemy odwoływać się do pieśni, które powstawały od lat 50. do współczesności. Nie możemy więc zapomnieć o takich osobach, jak Ewa Demarczyk, Leszek Długosz, Krzysztof Litwin i Mietek Święcicki.
Podczas koncertu zatytułowanego "Nam to nic, przeczekamy" wystąpi cały, niemal 30 osobowy zespół Piwnicy pod Baranami. To w sumie cztery pokolenia Piwniczan, a wśród nich Ewa Wnukowa, Kamila Klimczak, Dorota Ślęzak, Ola Maurer, Tamara Kalinowska, Agata Ślazyk, Beata Czernecka, Tadeusz Kwinta, Miki Obłoński, Maciej Półtorak, Leszek Wójtowicz, Rafał Jędrzejczyk, Krzysztof Janicki, Czesław Wojtała, Jakub Zuckerman i Alosza Awdiejew. Towarzyszyć im będą tacy muzycy, jak Agata Półtorak, Michał Półtorak, Michał Chytrzyński, Paweł Kuźmicz, Paweł Pierzchała, Tomasz Kmiecik, Adrian Konarski oraz Jerzy Wysocki. Na scenie pojawią się również goście - Joanna Słowińska i Sergiusz Orłowski. Koncert będzie nie tylko muzyczną ucztą, ale też okazją do prześledzenia artystycznego fenomenu Piwnicy pod Baranami.
Wybitne teksty, opracowany repertuar, utwory muzyczne, fascynujące osobowości sceniczne oraz pokora dla sztuki i jednocześnie ogromny szacunek dla publiczności - to wszystko pozwoliło Piwnicy działać artystycznie przez te 65 lat. To dzięki temu jest to nadal magiczne, kultowe miejsce, uczęszczane i znane niemal na całym świecie. Tym jubileuszem chcemy pokazać to, co było i jest w Piwnicy najpiękniejsze - podkreśla dyrektor Kabaretu.
Kabaret artystyczny Piwnica Pod Baranami został założony w 1956 r. przez Piotra Skrzyneckiego, przy współudziale studentów krakowskich uczelni, wśród których znajdowali się między innymi Bronisław Chromy i Krzysztof Penderecki. Piwnica szybko stała się ważnym artystycznym ośrodkiem kulturalnego życia miasta. W Piwnicy debiutowali Zbigniew Preisner, Grzegorz Turnau i Jacek Wójcicki. Występowały tam też jazzowe legendy, jak m.in.: Krzysztof Komeda, Jan Ptaszyn Wróblewski, Jerzy Matuszkiewicz, Andrzej Kurylewicz, Wojciech Karolak, Zbigniew Namysłowski, Tomasz Stańko, Wanda Warska i Jarosław Śmietana. A o wyjątkowym kabarecie i tworzących go osobach Skrzynecki mówił: „Jesteśmy wysepką w morzu bestialstwa, szarzyzny, głupoty, łajdactwa, cynizmu, nietolerancji i przemocy”.
- Co można kupić w sklepie EKIPY? Złoty łańcuszek za 1700 zł, bluzy i gadżety
- Luksusowe dzielnice w Krakowie. Życie tutaj może kosztować fortunę
- Wojsko sprzedaje atrakcyjne nieruchomości w Małopolsce. Zobacz, co oferuje AMW
- Suknia z orłem szokuje na Miss Supranational MEMY Internautów też
- Rząd szykuje nas na czwartą falę. Niedzielski: Maseczki zostaną z nami na dłużej
- Jak zadbać o ładny zapach w domu? 12 sposobów, aby w mieszkaniu pięknie pachniało