https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Plan dla doliny Rudawy: mieszkańcy przekonali planistów, będzie więcej zieleni zamiast bloków

Małgorzata Mrowiec
Mieszkańcy sprzeciwili się dalszej ekspansji bloków w rejonie ul. Filtrowej i Zygmunta Starego
Mieszkańcy sprzeciwili się dalszej ekspansji bloków w rejonie ul. Filtrowej i Zygmunta Starego Andrzej Banaś
Prawie 200 uwag zostało złożonych do projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Dolina Rudawy”. Magistrat publikuje już w internecie sposób ich rozpatrzenia. Okoliczni mieszkańcy komentują, że są „ w szoku”, bo praktycznie wszystkie ich żądania zostały spełnione.

Gdy projekt planu był wyłożony do publicznego wglądu, zaniepokojeni mieszkańcy alarmowali m.in., że pozwoli on na dalsze inwestycje mieszkaniowe w rejonie ulicy Filtrowej i tutejszego odcinka parku Młynówka Królewska. Oceniali, że może powstać prawie 100 nowych mieszkań.

- Pierwotna koncepcja zakładała przeznaczenie pod zabudowę praktycznie wszystkich terenów między ulicą Zygmunta Starego, Na Błonie i Filtrową. Większość z tych terenów to działki skarbu państwa lub gminy Kraków (m.in. ogródki działkowe) - przypomina Michał Płaza, jeden z mieszkańców. Jednocześnie

komentuje, że jest pozytywnie zaskoczony, ponieważ władze miasta uwzględniły uwagi mieszkańców i w tym rejonie zamiast miejsca pod rozlewanie się zabudowy - będą tereny pod zieleń urządzoną.

Zieleń zamiast pierwotnie przewidywanych domów jednorodzinnych i bloków będzie tam, gdzie teraz znajdują się ogródki działkowe oraz inne tereny otwarte w sąsiedztwie miejskiego parku. - Z terenów inwestycyjnych zostanie też wyłączona i przeznaczona pod zieleń działka z dużymi, żółtymi magazynami. To świetna informacja, bo działka ma duże rozmiary - komentuje Michał Płaza.

Łukasz Quirini-Popławski, radny dzielnicy VI Bronowice, też cieszy się z tego, jak władze miasta odniosły się do zielonych postulatów mieszkańców. Natomiast zwraca też uwagę, że niestety projekt planu jest sporządzany, kiedy już szereg działek na jego obszarze jest zabudowana.

- Ponadto wielu właścicieli działek wnioskowało o ich zabudowę. Niemal wszystkie ich uwagi nie zostały uwzględnione przez prezydenta miasta. Spodziewam się, że skorzystają z ich prawa przewidzianego ustawą i będą walczyć o zmianę przeznaczenia działek, a także lobbować wśród radnych miasta o korzystne dla siebie rozstrzygnięcia - mówi Łukasz Quirini-Popławski. To Rada Miasta ostatecznie zadecyduje o kształcie tego planu miejscowego. - Można więc zaapelować do radnych miejskich o odwagę, co jednak w roku wyborczym nie będzie proste - kwituje.

Radny dodaje, że jeśli się uda, to ten nowy plan ochroni duży, zwarty kompleks terenów zieleni i terenów otwartych przed zabudową. Co ważne, ta przestrzeń będzie „pracować” dla znacznej części Krakowa.

Zapytaliśmy Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie, czy ma obecnie plany odnośnie Młynówki Królewskiej na tutejszym odcinku. ZZM odpowiada, że w planach rewitalizacji parku na rok 2018 i lata następne ujmuje również jego fragment wzdłuż ul. Filtrowej. Ma zostać dokończona budowa chodnika wraz z montażem ławek oraz zagospodarowaniem całego terenu zielenią. Przewiduje się, że prace wzdłuż Filtrowej zostaną przeprowadzone na przełomie II i III kwartału tego roku.

WIDEO: Poważny program - odc. 5: kariera w Krakowie

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 7

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

R
Rosa
Czekajcie mędrki magistrackie. Wybory tuż tuż!
G
Gabi
Mieszkańcy walczą o ochronę zieleni przed krwiożerczymi urzędnikami JM. Tylko pytam dlaczego ciągle głosują na tego prezydenta?
E
Ela
Ja uważam że dopóki krakowianie nie zmienią prezydenta na kogś kto ceni zieleń i czyste powietrze to w krakowie tylko od czasu do czasu uda się zablokować jakąś budowę
d
dominik
Żeby to mieszkańcy musieli urzędasów przekonywać, żeby ukrócili zabudowę - to jest możliwe tylko w Krakowie pana Majchrowskiego
N
N
No tak zabudowa blokow i biurowcow 2km od AGH to rozlewanie sie miasta, a nowa huta przyszlosco czy inne mieszkania plus w klinach to przemyslana zwarta zabudowa. Ciezko to pojac. Dodatkowo przeciez miasto ciagle twierdzi ze od Armii Krajowej bedzie budowac Trase Zwierzyniecka na druga strone wisly. To po co tqka trasa za 2mld zl skoro nie ma ona uruchomic przy niej wielkich inwestycji biurowych i mieszkamiowych? W sensie wydawac 2mld na droge przy ktorej bedzie zakaz budowy? Jaki to ma sens. Infrastrukture drogowa, kolejowa i transportu zbiorowego buduje sie z mysla o otwieraniu terenow pod inwestycje. W innym przypadku takq budowa infrastruktury to nie jest Inwestycja drogowa tylko Konsupmcja drogowa. Bo jedynie straty przynosci dla budzetu miasta i mieszkancow. Ja tam ogolnie jestem za ochrona tych ogrodkow dzialkowych oraz za parkiem w dolinie Rudawy (fajnym zagospodarowaniem brzegow Rudawy), oraz parkiem Mlynowka Krolewska. Tylko to trzeba sie zdecydowac ze Trasy Zwierzynieckiej i Pychowickiej nie budujemy bo to bedzie dewastacja srodowiska w tej okolicy. No i budowac ani w dolinie rudawy, ani w pychowicach nie bedzie mozna wiec te drogi nie maja sensu i nalezy budowac np premetro wzdluz Bora Komorowskiego bo tam jest szansa ze jak wyda sie 2mld zl to obok wysrosna duze eleganckie biurowce ktore podniosa pkb miasta. Dodatkowo przy ulicy Podluznej tez sie blokuje zabudowe wielorodzinna efekt taki ze linia SKA na lotnisko jest niewykorzystana i wielcy piewcy jaka to kolej aglomeracyjna bedzie swietna moga sie uderzyc w piersi bo okolice przystankow kolejowych byly, sa i bede niezamieszkane.
G
Gość
Czyki kolejny argument ze SKA nie ma sensu w Krakowie bo jedyne linie kolejowe na zachod Krakowa biegna przez tereny na ktorych nie mozna budowac. Hehe
H
Hehe
Tak jak nie bedzje blokow tylko beda domki to napewnk bedzje wiecej zieleni. Blok zajmuje jednak mniej miejsca niz domy. Zamiast 2000 domow w 10 blokach a pomiedzy fajnu park mieszkancy zabuduja domami na wlasny uzytek zbuduha 2000 domow ogrodza teren i bedzie wszystko zabetonowane. Nie wiem co tam komu kwartalowka przeszkadza. Teren jest dobrze skomunikowany z lotniskiem i z krakowem.poprzez SKA.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska