https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podhale. GDDKiA ogłosiła przetarg ws. zakopianki między Nowym Targiem a Szaflarami

Maria Bafia-Bobek
GDDKiA rozpoczyna proces przebudowy drogi krajowej między Nowym Targiem a Szaflarami. Na początek zleciła wykonanie koncepcji
GDDKiA rozpoczyna proces przebudowy drogi krajowej między Nowym Targiem a Szaflarami. Na początek zleciła wykonanie koncepcji GDDKiA
Zakopianka między Nowym Targiem a Szaflarami idzie do remontu. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła właśnie przetarg na opracowanie koncepcji przebudowy drogi.

Przebudowa ma poprawić przepustowość prawie 7 km „zakopianki” między Nowym Targiem a Szaflarami. Wykonawca na przygotowanie projektu będzie miał maksymalnie 28 miesięcy. Na oferty GDDKiA czeka do 16 czerwca.

Droga z Nowego Targu do Szaflar to główna trasa do Zakopanego. Stale rośnie na niej liczba pojazdów.

- Ruch między 2015 a 2021 rokiem zwiększył się o 45 proc., do ponad 22 tysięcy pojazdów na dobę. W jeszcze większym stopniu zwiększył się ruch samochodów ciężarowych, bo o 73 proc., do 2,3 tysiąca pojazdów na dobę. Dodatkowe trudności i korki tworzą się w sezonie turystycznym - informuje Kacper Michna z krakowskiego oddziału GDDKiA.

W 2024 roku planowane jest oddanie do ruchu DK47 z Rdzawki do Nowego Targu. Po zakończeniu tej inwestycji cały odcinek między Krakowem a Nowym Targiem będzie drogą dwujezdniową, z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku. Dlatego też konieczne jest rozpoczęcie prac pozwalających na zwiększenie przepustowości DK47 między Nowym Targiem a Zakopanem. 

Poprawa przepustowości drogi będzie przygotowywana w jej obecnym śladzie. Tam, gdzie będzie to możliwe, GDDKiA chce dobudować dodatkowe pasy ruchu. Drogowcy planują ponadto rozbudowę skrzyżowań, przebudowę zjazdów i wybudowanie ok. 1200 metrów chodnika. Opracowanie dokładnego zakresu przebudowy będzie zadaniem wyłonionego w przetargu wykonawcy.  

O krok dalej GDDKiA jest jeśli chodzi o odcinek DK4 od Szaflar do ronda w Zakopanem. W styczniu drogowcy podpisali umowę na opracowanie dokumentacji projektowej dla tego odcinka.

- Przewidujemy, że całość prac związanych z przygotowaniem przebudowy obu odcinków potrwa do 2028 roku. Po tym terminie będzie możliwe rozpoczęcie prac budowlanych - podsumowuje Kacper Michna.

Na Bachledówce - przy słynnym kościele ojców Paulinów - powstaje platforma widokowa. Gmina szykuje się na większy najazd pielgrzymów

Na Bachledówce budują platformę widokową. Szykują się na tur...

od 16 lat
Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

N
Nie rozumiem
Przecież Zakopane już teraz „pęka w szwach”. Pewne problemy z dojazdem stanowią swego rodzaju „naturalny filtr” będący barierą, chroniącą Tatry przed jeszcze bardziej zmasowanym najazdem „stonki”.

PO CO tę barierę usuwać?
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska