- Obecnie trwają ostatnie prace przygotowawcze przed wierceniem. Wieża wiertnicza niebawem stanie w Bańskiej Niżnej, kilkaset metrów obok istniejącego odwiertu Geotermii Podhalańskiej. Roboty przy wierceniu rozpoczną się na przełomie grudnia i stycznia – mówi Rafał Szkaradziński, wójt gminy Szaflary, który pilotuje całą inwestycję.
Firma, która wygrała przetarg, będzie wierciła w ziemi do głębokości aż 7 kilometrów. Naukowcy spodziewają się, że znajdą tam wodę o temperaturze ok. 120 stopni (czym większe ciśnienie, tym temperatura wrzenia wody rośnie). Taka temperatura zapewni nie tylko ogrzewanie domów, ale być może także uda się wykorzystać ją do produkcji prądu.
- Zgodnie z harmonogramem kopanie odwiertu będzie trwał ponad 1,5 roku. Dotyczy to nie tylko samego wiercenia, ale i złożenia wieży wiertniczej, placu budowy, jak i badań hydrogeologicznych. Prace więc zakończą się pod koniec 2024 roku – mówi Rafał Szkaradziński.
Samo wywiercenie otworu pochłonie 120 mln zł. Inwestycję sfinansuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska.
Żeby gorąca woda ogrzewała Nowy Targ i sąsiednie miejscowości, konieczne jest zbudowanie magistrali ciepłowniczej z Bańskiej do Nowego Targu. Ta ma być podłączone do sieci ciepłowniczej Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetycznego. Urząd miasta w Nowym Targu przygotował już plan budowy magistrali. Ma aktualne prawomocne pozwolenie na budowę. Inwestycja jednak szacowana jest na ok. 80 mln zł. - Aktualnie poszukujemy środków na inwestycję. Rozmawiamy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska o tym zadaniu – mówi Grzegorz Watycha, burmistrz Nowego Targu.
Sama budowa magistrali może zająć ok. dwóch lat. A to oznacza, że jeśli szybko znajdą się fundusze na budowę rur, możliwe, że za 3-4 lata Nowy Targ będzie już ogrzewany ciepłem geotermalnym.
10 najbogatszych Polek. Padł rekord! Te kobiety w Polsce zgr...
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
