Pomysł wydłużenia wakacji zrodził się w głowach gmin zrzeszonych w Stowarzyszeniu Gmin Górskich – nowo powołanej do życia organizacji. Jej członkowie – gminy górskie z Podhala, Spisza, Pienin, Sudetów czy Beskidów, które żyją z turystów, uznały, że trzeba zrobić porządek z tłumami, korkami, zatorami i wszelkimi kłopotami z tego wynikającymi.
- Dzisiaj mamy do czynienia z dwoma miesiącami wakacji. Dotyczy to całej Polski. Ludzie coraz chętniej wyjeżdżają. Widzimy, co się dzieje w niektórych miejscowościach. Wydaje się, że niektóre z nich są przeładowane turystyczne, co rodzi problemy. Dlatego chcemy postawić pytanie, czy to jest możliwe, by wydłużyć okres wakacji – mówi Roman Krupa, wójt gminy Kościelisko, który jest zarazem wiceprzewodniczącym nowego Stowarzyszenia.
Krupa dodaje, że taki pomysł zrodził się po sygnałach od przedsiębiorców z branży turystycznej. - Widzę, że ten ruch turystyczny generowany w wakacje można by z punktu widzenia bezpieczeństwa i komfortu wypoczynku wydłużyć – dodaje Roman Krupa.
Duże najazdy turystów – zdaniem Radosława Jęcka, burmistrza Karpacza – zaczynają stawać się już niebezpieczne. On również przystąpił do stowarzyszenia i popiera pomysł wydłużenia okresu wakacji.
- My również mamy takie najazdy turystów. Ostatni był w długi listopadowy weekend. Wtedy 12 tys. ludzi w jeden dzień weszło do Karkonoskiego Parku Narodowego, z czego większość na terenie Karpacza, bo tutaj jest główny magnez, czyli Śnieżka. To bardzo dużo. My się cieszymy z turystów, bo z nich żyjemy. Ale patrząc na możliwości miasta, kwestie związane z komunikacją, dostępnością miejsc parkingowych, obiektów, które świadczą usługi gastronomiczne, to robią się nam korki i kolejki. A wolałbym tego unikać – mówi burmistrz Karpacza, miasta które liczy ok. 4,5 tys. mieszkańców.
Dlatego pojawił się plan wydłużenia wakacji wzorem zimowych ferii. - Kiedyś ferie były w jednym terminie dla wszystkich województw. Potem to się zmieniło i teraz de facto czas ferii trwa od połowy stycznia do końca lutego. Wszyscy mają dwa tygodnie wolnego w zimie, ale w różnych terminach. I to rozwiązanie się sprawdziło – mówi Roman Krupa.
Pomysł zakłada wydłużenie okresu wakacji od 15 czerwca do 15 września – o miesiąc. - Jednak wakacje dla wszystkich województw trwałyby nadal dwa miesiące. Tyle, że rozpoczynałyby się i kończyły w innym terminie, rotacyjnie. Skoro sprawdziło się to w przypadku zimowych ferii, dlaczego miałoby się nie sprawdzić w przypadku wakacji – mówi Radosław Jęcek.
Samorządowcy chcą teraz swój pomysł skonsultować z nauczycielami, Kuratorium Oświaty, Ministerstwem Edukacji Narodowej.
Sama branża turystyczna pomysłowi przyklaskuje. - Pomysł jest bardzo dobry. Część państw europejskich ma taki system – mówi Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej. - Wydłużenie wakacji gwarantuje lepszą alokację turysty. Alokacja i zarządzanie ruchem turystycznym powoduje optymalizację bezpieczeństwa i komfortu spędzania wakacji przez polskiego turystę. Dlatego uważam, że bezwzględnie pomysł jest wart poparcia i próby przeforsowania – ocenia Wagner.
Dzięki temu część Polaków mogłaby skorzystać z górskich atrakcji w kraju już w połowie czerwca albo na początku września. A nie – tak jak to niestety często się obecnie dzieje – większość chce na szlaki wyjechać akurat w sierpniu.
- Z drugiej strony obawiam się, że aktualna kondycja szkolnictwa i edukacji w Polsce może nie pozwolić na tak drastyczną ingerencję w układ roku szkolnego – dodaje Wagner.
Agata Wojtowicz z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej dodaje, że czym dłuższy okres wakacyjny, tym ten ruch turystyczny bardziej się rozłoży.
- Daje to większy komfort wypoczynku dla turystów, ale także większą przewidywalność, większy spokój dla przedsiębiorców. Duży ruch w jednym okresie jest trudny zarówno dla wypoczywających, jak i dla obsługujących turystów – dodaje.
Jej zdaniem dzieci w czerwcu, dwa-trzy tygodnie przed ostatnim dzwonkiem są już sklasyfikowane i chodzą do szkoły tylko po to, by tam być, a nie uczyć się.
Ministerstwo Edukacji i Nauki nie prowadzi obecnie żadnych prac w zakresie zmiany organizacji roku szkolnego. Resort dodaje jednak, że kalendarz roku szkolnego jest dostosowany do wymagań podstawy programowej realizowanej w szkołach, tzn. ustalona prawem liczba dni dydaktycznych zapewnia szkole (nauczycielom i uczniom) możliwość realizacji programu nauczania w zakresie poszczególnych przedmiotów.
- Zmniejszenie dni zajęć dydaktyczno-wychowawczych wymagałoby ingerencji w zakres treści nauczania – informuje „Gazetę Krakowską” Adrianna Całus-Polak, rzecznik prasowy ministerstwa.
Tunel na zakopiance wreszcie otwarty dla kierowców! Historyc...
- Zatopiona przez Jezioro Czorsztyńskie wieś Stare Maniowy. Zobacz, jak wygląda
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
KUP TERAZ

Pokrowiec na plecak Pack Fly Large Blaze Orange Mystery Ranch
Wodoodporny pokrowiec rozmiarze Medium. Pasuje na …
KUP TERAZ

PLECAK Urban Assault 21, Mystery Pop, OS
Zainspirowany wojskowymi plecakami szturmowymi. Te…
KUP TERAZ

ŁÓŻKO TURYSTYCZNE COT CONVERTIBLE HELINOX
Unikalny system dźwigni Helinox składa łóżko i w p…
KUP TERAZ

KIJE BIEGOWE DISTANCE 125cm ROCKLAND
Rockland Distance to kije do biegów terenowych wyk…
KUP TERAZ

KUBEK TERMICZNY THERMAL MUG LIFEVENTURE
Wszechstronny kubek termiczny. Utrzyma temperaturę…
KUP TERAZ

KIJE TREKKINGOWE RAPID CABRO ROCKLAND
Rapid Carbo uniwersalne i komfortowe w użytkowaniu…
Kajakiem pływał wśród rekinów - zobacz wywiad z Janem Skwarą