"Szlak wokół Tatr" to ponad 250 km profesjonalnie przygotowanych tras dla rowerzystów po polskiej i słowackiej stronie gór. Prowadzi przez historyczno-kulturowe krainy: Podhale, Orawę, Liptów i Spisz. Przebieg trasy nawiązuje do najstarszej sieci osadniczej, dawnych szlaków handlowych, zabytków architektury, gotyckich kościołów drewnianych, drewnianego budownictwa ludowego oraz góralskiego folkloru i sztuki ludowej.
Trasa prowadzi przez malownicze: torfowiska, doliny górskich rzek, skałki i wzniesienia, urokliwe enklawy leśne i łąkowe. Na szlaku rozlokowane są punkty widokowe, które pozwolą rozkoszować się widokami dzikiej, tatrzańskiej przyrody. To doskonała propozycja na szybki wypad z rodziną w letni dzień.
Wybierając się na wycieczkę Szlakiem wokół Tatr warto pamiętać, że trasa biegnie nie tylko główną nitką, po drodze jest wiele wariantów i odgałęzień, które pozwalają na stworzenie swojej własnej, ciekawej ścieżki.
W tym roku otwarto kolejny odcinek trasy - z Czarnego Dunajca do Odrowąża Podhalańskiego. Trasa wiedzie po żwirze. To prosty odcinek. Jadąc tą trasą docieramy do rozległego stawu utworzonego przez bobry. Trasa wiedzie przez wyjątkowo dzikie ostępy. Jej budowa rozpoczęła się w lipcu 2021 roku. - Było to trudne zadanie, bo gdy wykonawca usłyszał, że miał zrobić ścieżkę po terenie bagnistym, był mocno zaskoczony. Konieczne było zastosowania starej austriackiej metody na tzw. dylówkę – mówi wójt Czarnego Dunajca, Marcin Ratułowski.
Polega ona na topieniu połówek drzew modrzewiowych w bagnie, tak by można tam było przejechać rowerem. Pozostała cześć trasy została wysypana nawierzchnią żwirową. Dodatkowo w ramach ścieżki powstał drewniany mostek na Potoku Piekielnickim. Ścieżka jest dostępna jedynie dla rowerzystów. Wójt twierdzi, że przy odrobinie szczęścia rowerzyści będą mogli zobaczyć żywe bobry w akcji.
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
