O podróżach można powiedzieć, że … kształcą. Co powiecie na naukowe potwierdzenie znanego powiedzenia? Ornitolodzy zbadali dwa gatunki wędrownych ptaków. Podróżujące pojedynczo trzcinniczki i latające w grupach turkawki. U obydwu stwierdzono powiększanie mózgów.
Analizując składu pierwiastków w tkankach pozwoliły ustalić przebiegały trasy wędrówek. Potem rozebrali ptasie mózgi na drobne części. Okazało się, iż u samotnych trzcinniczków rozwija się część mózgu odpowiadająca za orientację w terenie, czyli ptasi GPS. Zaś u turkawek ośrodki kierujące wzajemną komunikacją w grupie, tak potrzebną w czasie zbiorowej podróży.
Jak się łatwo domyśleć, im dalej wędrowały ptaki, tym mózgi były większe. Krótko mówiąc bezsporny dowód, iż podróże, przynajmniej u ptaków, kształcą. I kolejne odkrycie, czyli zdolność do powiększania centralnego układy nerwowego u dorosłych zwierząt, co bynajmniej nie było to tej pory oczywiste. Nauka wzbogaciła się o kolejne cegiełki wiedzy. Nie jestem przekonany, że te informacje wiele zmienią. I szkoda uśmierconych ptaków.
