Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pogrzeb Wojciecha Grzeszka - zasłużonego działacza związkowego. Spoczął na Cmentarzu Rakowickim

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Uroczystości pogrzebowe zmarłego 25 czerwca Wojciecha Grzeszka
Uroczystości pogrzebowe zmarłego 25 czerwca Wojciecha Grzeszka Andrzej Banaś
W południe rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe Wojciecha Grzeszka - działacza związkowego i samorządowego. Od 1980 r. działał w NSZZ "Solidarność", początkowo jako członek Komisji Zakładowej. Po 13 grudnia 1981 r. był kolporterem wydawnictw podziemnych.

Uroczystości pogrzebowe Wojciecha Grzeszka

O godz. 10 w Bazylice Mariackiej odprawiona została Msza Święta. W południe rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe.

- Był człowiekiem wiary. Został niejako "dotknięty" przez Chrystusa, od którego uczył się, co znaczy ta najbardziej głęboka i podstawowa solidarność międzyludzka - mówił podczas mszy świętej abp Marek Jędraszewski w kościele Mariackim.

Arcybiskup zwracał uwagę, że działalność śp. Wojciecha Grzeszka nakierowana była na "ożywianie ducha" ludzi, z którymi przyszło mu żyć i pracować. Robił to przez wspólne modlitwy, pielgrzymowanie na spotkania z ojcem świętym czy do różnych sanktuariów. - Zatroskanie, by czerpać siłę do solidarności autentycznej z Chrystusa, który jako Bóg-człowiek złączył w sposób niepowtarzalny swój los z losem człowieka - mówił metropolita, podkreślając, że stąd brała się też solidarność związkowca - człowieka NSZZ "Solidarność" i jego zatroskanie o godność człowieka pracy.

Wojciech Grzeszek spoczął w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Rakowickim.

Urodził się 6 maja 1954 r. w Krakowie. Miał niepełne wykształcenie wyższe – studiował filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 1976 r. był pracownikiem Drukarni Narodowej w Krakowie (obecnie Drukarnia Narodowa SA) na stanowisku korektora, a później specjalisty ds. organizacji zarządzania.

Od 1980 r. działał w NSZZ "Solidarność", początkowo jako członek Komisji Zakładowej. Po 13 grudnia 1981 r. był kolporterem wydawnictw podziemnych. W latach 1989–1991 był przewodniczącym Komisji Zakładowej, a od 1991 r. wiceprzewodniczącym KZ. Od 1992 r. był delegatem na walne zebrania Regionu Małopolska, w latach 1994–1995 pełnił funkcję sekretarza Zarządu Regionu. W latach 1995-1998 był wiceprzewodniczącym ZR. Od 1998 roku pełnił funkcję przewodniczącego w Zarządzie Regionu Małopolska NSZZ "Solidarność".

Od 1997 był delegatem na krajowe zjazdy "Solidarności". Począwszy od 1998 r. był członkiem Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność". Doprowadził do odzyskania majątku "Solidarności" Regionu Małopolska utraconego po wprowadzeniu stanu wojennego. W latach 1998–2006 oraz od 2010 do 2021 r. był radnym Sejmiku Województwa Małopolskiego, w czasie trwającej kadencji wiceprzewodniczącym Sejmiku.

W 2015 r. Instytut Pamięci Narodowej przyznał mu nagrodę honorową "Świadek Historii".

Zmarł 25 czerwca 2021 r. w Krakowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska