Dotychczas straż pożarna z powiatu tatrzańskiego zanotowała 21 interwencji. Pierwsze zaczęły się już w nocy.
- Dotyczyły one głównie powalonych drzew. Najwięcej pracy było przy drodze Oswalda Balzera i w rejonie Cyrhli. Tam drzewa tarasowały drogę - mówi nam oficer dyżurny Państwowej Straży Pożarnej w Zakopanem.
Na drodze z kierunku Łysej Polany działali także strażacy OSP z Bukowiny Tatrzańskiej. Także i z drugiej strony powiatu tatrzańskiego było sporo pracy. W Kościelisku również zanotowano powalone drzewa.
Najwięcej jednak zdarzeń było na terenie Zakopanego. Straż pożarna odnotowała trzy przypadki, gdzie drzewa spadły na budynku. W nocy wiatr uszkodził część poszycia dachowego pustostanu na ul. Sabały w Zakopanem. Rano z kolei pomocy potrzebowali właściciele budynku przy ul. Chałubińskiego. Tam wiatr zerwał ok. 20 metrów kwadratowych blachy z dachu. Strażacy zabezpieczyli dach folią.
Drzewo spadło także na budynek mieszkalny na Jaszczurówce. Nie narobiło na szczęście dużych szkód. Strażacy na miejscu podcięli drzewo i zrzucili je na ziemię.
Problemy występują też na ul. Krzeptówki - powalone drzewo na drogę. Uszkodzone zostało ogrodzenie i dach wiaty garażowej. Na miejscu interweniowali strażacy z PSP Zakopane. Wiatr powalił także drzewa w Kuźnicach, a na Krupówkach powywracał stragany.
O wiele spokojnie było w nocy w powiecie nowotarskim. Tam strażacy zanotowali trzy interwencje do powalonych lub niebezpiecznie pochylonych drzew. Interweniowali w Rokicinach Podhalańskich, w Zubrzycy i w Załucznem.
Na szczęście nikomu w wyniku silnego wiatru nic się nie stało. We wtorek wiatr nadal silnie wieje. Rano w Zakopanem porywy sięgały prędkości 90 km/h. O wiele gorzej było w Tatrach. Na Hali Ornak w porywach siła wiatru przekraczała 140 km/h, a na Kasprowym Wierchu - 124 km/h. Na szczęście popołudniem siła wiatru zaczęła słabnąć.
Ostrzeżenie IMGW
Ostrzeżenie drugiego stopnia o silnym wietrze wydał IMGW. Obowiązuje ono do godz. 18. w dziewięciu małopolskich powiatach: gorlickim, limanowskim, myślenickim, nowosądeckim, nowotarskim, suskim, tatrzańskim, wadowickim oraz w mieście Nowy Sącz.
Takie cuda miały powstać pod Tatrami. Śmiałe pomysły, któryc...
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
