https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Powiat olkuski. W Bukownie ma powstać wyczekiwany od lat wiadukt nad torami [ZDJĘCIA]

Patrycja Dziadosz
Pracownia Projektowa MiD Marcin Dudek
Mieszkańcy Bukowna od lat domagają się budowy wiaduktu, który umożliwi im bezkolizyjny przejazd nad torami. Jest szansa, że wkrótce taki powstanie.

Miasto podzielone jest torami kolejowymi na północną i południową cześć. O potrzebie budowy wiaduktu łączącego ul. Kolejową z ul. 1 Maja, mówi się od lat 70. ubiegłego wieku.

W lutym br. Urząd Miejski w Bukownie ogłosił przetarg na wykonanie bezkolizyjnego połączenia drogowego w tym miejscu. Nie zgłosiła się jednak żadna firma. Za miesiąc powtórzono konkurs, tym razem z sukcesem, ponieważ udało się wyłonić wykonawcę.

Są już znane pierwsze szczegóły planu budowy. - Przetarg wygrała pracownia projektowa z Gdańska, która przedstawiła dwie koncepcje: budowy wiaduktu nad torami lub tunelu pod torami kolejowymi - wyjaśnia nam Marcin Cockiewicz, przedstawiciel z Urzędu Miejskiego w Bukownie.

Z racji na zbyt wysokie koszty powstania tunelu oraz ukształtowanie terenu w tym miejscu, został wybrany wariant wiaduktu.

- Zorganizowaliśmy wczoraj spotkanie z mieszkańcami, na którym przedstawiliśmy im prezentację jak ta inwestycja miałaby wyglądać - mówi Cockiewicz.

Mieszkańcy cieszą się, że w końcu inwestycja ma szansę dojść do skutku. Ma to dla nich ogromne znaczenie, ponieważ ruch pociągów w tym miejscu jest coraz większy, co wiąże się narastającymi z utrudnieniami.

- Niejednokrotnie zdarza się tak, że stoję na tym przejeździe dwa razy dziennie. To strasznie denerwujące, zwłaszcza jeśli okaże się, że jadą dwa pociągi i trzeba czekać dłużej - mówi Rafał Czart.

Warto zaznaczyć, że wiadukt ma być jedynie dostępny dla ruchu samochodów osobowych i służb ratowniczych. Ruch ciężarowy będzie się nadal odbywał przez dotychczas istniejące przejazdy kolejowe.

Kompletowanie niezbędnej do budowy dokumentacji ma potrwać do końca grudnia 2020 roku.Koszt całej inwestycji szacuje się na około 30 mln złotych. Budowa ma się rozpocząć w 2021 roku. Miasto będzie się również starać o rządowe dotacje na ten cel.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska