Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Premiera w operze krakowskiej: historia ślepej miłości Halki

Urszula Wolak
W rolę Janusza wcieli się Mariusz Kwiecień - baryton, solista Metropolitan Opera w Nowym Jorku
W rolę Janusza wcieli się Mariusz Kwiecień - baryton, solista Metropolitan Opera w Nowym Jorku fot. M.MIKOŁAJCZYK
Pierwszą operę narodową autorstwa Stanisława Moniuszki wyreżyserował Waldemar Zawodziński. Twórca postanowił ją uaktualnić i postawił na emocje.

Czytaj także naszą rozmowę z Mariuszem Kwietniem, odtwórcą roli Janusza

Na dwór Stolnika zjechała okoliczna szlachta z okazji zaręczyn jego córki, Zofii, z Januszem, młodym dziedzicem góralskich wiosek. Zaufany sługa Stolnika, Dziemba, wznosi przy dźwiękach poloneza toast za pomyślność młodej pary. Gdy Janusz i Zofia proszą Stolnika o tradycyjne błogosławieństwo, słyszą smutny śpiew wiejskiej dziewczyny, która z rozpaczą szuka swego ukochanego. Śpiew ten porusza wszystkich, ale najbardziej Janusza, który rozpoznaje głos Halki - dziewczyny z gór, którą kochał i porzucił dla stolnikówny.

Ten początek rozpoznają wszyscy miłośnicy opery w Polsce. Tak bowiem rozpoczyna się "Halka" - najsłynniejsza opera Stanisława Moniuszki, określona mianem pierwszej opery narodowej. Miłośnicy muzyki klasycznej usłyszeli ją po raz pierwszy w Wilnie w 1848 roku.

Dziś jej nową odsłonę zobaczymy w Operze Krakowskiej. Dzieło wyreżyserował Waldemar Zawodziński, który jest także autorem operowej scenografii. Reżyser miał świadomość, że siła opery Moniuszki polegała zawsze na propagowaniu polskich wartości związanych m.in. z góralszczyzną. Po latach wystawianie "Halki" stało się jednak passe.

Zawodziński postanowił więc odciąć się od cepeliowskiej poetyki opery i postawił na jej uniwersalny przekaz. Z opowieści o biednej dziewczynie, skrzywdzonej przez pana, "Halka" w interpretacji reżysera staje się historią ślepej miłości, wbrew przyjętym obyczajom i normom.

Tak zuniwersalizowany obraz świata przybliża opowieść sprzed dwóch wieków do czasów nam współczesnych, przywracając jej aktualność zarówno w warstwie społecznej, jak i obyczajowej.

Podczas dzisiejszego i niedzielnego przedstawienia w roli Janusza wystąpi sam Mariusz Kwiecień - baryton, solista Metropolitan Opera w Nowym Jorku. To wielkie wydarzenie, zwłaszcza że pochodzący z Krakowa solista śpiewa na największych scenach operowych świata, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Paryżu i Wiedniu. W pierwszej obsadzie "Halki" usłyszymy także: Magdalenę Barylak (Halka), Vasyla Grokholskiego (Jontek), Agnieszkę Cząstkę (Zofia), Krzysztofa Dekańskiego (Dziemba), Marcina Kotarbę (Góral), Władysława Guzika (Dudarz ) i Volodymyra Pankiva (Stolnik).

Kostiumy przygotował duet artystów: Magdalena Tesławska i Paweł Grabarczyk. Choreografię opracowała Janina Niesobska. Orkiestrę Opery Krakowskiej poprowadzi Łukasz Borowicz.

Gdzie i kiedy:

pt.-nd., wt.-czw. 16-22.12
Opera Krakowska
Godz. 18.30. Bilety 50-300 zł

Miss Polonia z dawnych lat. Zobacz galerię kandydatek!

Wybieramy najpiękniejszą sportsmenkę Małopolski! Weź udział w plebiscycie!

"Super pies, super kot"! Zobacz zwierzaki zgłoszone w plebiscycie i oddaj głos!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska