MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Prezydent: "spółka Kraków 5020 wciąż działa i zarządza Centrum Kongresowym ICE". I nadal wydaje pieniądze na... drugą miejską telewizję

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Centrum Kongresowe ICE
Centrum Kongresowe ICE Andrzej Banas / Polska Press
Prezydent Jacek Majchrowski wydał niedawno oświadczenie w sprawie spółki Kraków 5020, której zlikwidowania chcą radni i niektórzy aktywiści. - Funkcjonuje na dotychczasowych zasadach. Bez zastrzeżeń zarządza Centrum Kongresowym ICE - podkreślił. Nie wspomniał jednak, że Kraków 5020 wciąż wydaje publiczne pieniądze na działalność drugiej miejskiej telewizji. Robi to zgodnie z prawem. Jednak to właśnie fakt przeznaczania milionów złotych na Hello Kraków był jednym z powodów, dla których radni zaczęli domagać się likwidacji spółki. Ta, pytana o obecne koszty swojej działalności, nie podaje konkretnych kwot.

Likwidacja gminnej spółki Kraków 5020

Na kwietniowej sesji radni podjęli dwa projekty uchwał w sprawie likwidacji gminnej spółki, która zasłynęła głównie ze stworzenia drugiej miejskiej telewizji Play Kraków News (obecnie Hello Kraków). Przegłosowali zarówno "miękki", jak i "twardy" druk. Pierwszy dotyczy ustalenia kierunków działania dla prezydenta Krakowa w sprawie likwidacji kontrowersyjnej spółki, a drugi mówi wprost o jej rozwiązaniu.

Uchwały analizują obecnie prawnicy Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie. - Oceniają, czy spełniają wymogi formalne. Na tym etapie nie są jeszcze w stanie rozstrzygnąć, jaka będzie ostateczna decyzja w sprawie uchwał - mówi Joanna Paździo, rzeczniczka prasowa MUW.

Aktywiści i radni, którzy domagają się likwidacji spółki, są oburzeni faktem, że ta wciąż wydaje publiczne pieniądze m.in. na działalność drugiej miejskiej telewizji, której funkcjonowanie budziło i nadal budzi duże kontrowersje, chociażby ze względu na słabą, zdaniem niektórych, oglądalność.

Fakty są jednak takie, że spółka wydaje pieniądze m.in. na Hello Kraków zgodnie z prawem.

- Uchwały RMK, dotyczące likwidacji Krakowa 5020, nie zmieniają statusu prawnego spółki i zasad jej funkcjonowania. Nie rozpoczynają formalnego procesu likwidacji - mówią przedstawiciele Krakowa 5020.

Kontrowersje może budzić coś innego: brak informacji, o jak duże kwoty chodzi. Zadaliśmy miejskiej spółce kilka pytań. Ale nie na wszystkie doczekaliśmy się konkretnych odpowiedzi. Pytania były takie:

  • Ile przetargów ogłosiła spółka od dnia 26 kwietnia br., kiedy to radni przegłosowali uchwały, dotyczące jej likwidacji? Czego dotyczyły i na jakie kwoty opiewały?
  • Ile od tamtego dnia spółka wydała pieniędzy i na co, a także ile odcinków Hello Kraków wyemitowała? Jaką miały oglądalność?

Przedstawiciele Krakowa 5020 przekonują, że od 26 kwietnia nie ogłosili żadnych nowych przetargów.

Czego jeszcze dowiadujemy się z odpowiedzi?. Np. tego, że "pieniądze wydawane są na pensje pracowników, utrzymanie Centrum Kongresowego ICE, funkcjonowanie punktów InfoKraków, realizację zadań, wynikających z umowy o świadczenie usług publicznych, zawartej z gminą. Wszystkie koszty ponoszone są na podstawie wcześniej zaciągniętych zobowiązań". Jednak konkretne kwoty nie padają.

Jak chodzi o tzw. drugą miejską telewizję, to "od 26 kwietnia wyemitowano 17 odcinków Hello Kraków. Materiały z odcinków publikowane są także jako odrębne reportaże na platformie PLAY KRAKÓW i w mediach społecznościowych". - Łączna liczba odtworzeń materiałów, przygotowanych przez redakcję od 26 kwietnia do 24 maja, przekroczyła 605 tys. - wylicza spółka.

Kraków 5020 zapewnia też, że tnie koszty: - Mamy świadomość, że uchwały pozostają w obrocie prawnym, dlatego pracujemy nad optymalizacją działania spółki, obniżeniem kosztów jej funkcjonowania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska