Miesiąc analizy dokumentów
Śledczy analizują zawiadomienie już niemal miesiąc czasu. Do tej poru nie przedstawiono nikomu zarzutów, ani tez nie zdecydowano o wszczęciu postępowania. Śledczy informują jedynie, ze jeden z wątków doniesienia dotyczy lokalu mieszkalnego.
Ryszard i Barbara Nowak w mieszkaniu w XII Liceum Ogólnokształcącym (os. Kolorowe 22) mieszkali od 1992 roku. Ryszard Nowak był wtedy dyrektorem placówki. W 2017 roku Nowak zwrócił się do prezydenta miasta o lokal zamienny z zasobów gminnych. Prośbę swą wówczas motywował "chęcią powiększenia powierzchni użytkowej szkoły, kosztem mieszkania służbowego".
Władze miasta tłumaczyły, że celem nadrzędnym gminy jest pozyskanie lokalu zajmowanego przez Ryszarda Nowaka i przekazania go na cele statutowe znajdującego się tam liceum ogólnokształcącego. W związku z tym dyrektor, gdy tylko pojawi się taka możliwość, otrzyma kolejną propozycję objęcia lokalu zamiennego.
Dlaczego kurator odmawiała?
Miasto kilkukrotnie oferowało im mieszkania komunalne. Za każdym razem odmawiali z powodu zbyt niskiego standardu proponowanych im lokali. Natomiast na kupno własnego mieszkania lub wzięcie kredytu - jak twierdzi kurator - nie stać ich.
O tym, że poprzednie propozycje dla Nowaków nie spełniały ich oczekiwań, pisaliśmy w 2020 r.. Jak wynikało z naszych ustaleń, miasto zaproponowało mu już trzy alternatywne lokale. Pierwszego mieszkania przy os. Uroczym dyrektor Nowak nawet nie obejrzał. Dwa pozostałe, przy ul. św. Sebastiana i Traugutta odrzucił ze względu na niski standard lokali i przechodnie pokoje.
- To, dlaczego nie zdecydowaliśmy się na zaproponowane przez miasto lokale, nie powinno podlegać jakiejkolwiek dyskusji - uważa Barbara Nowak. - Każdy ma prawo do wyrażenia swojej opinii. Takie prawo mieli wszyscy lokatorzy mieszkań znajdujących się w budynkach szkolnych, którzy przenosili się do mieszkań komunalnych. Pokazane nam mieszkania były w nieakceptowalnym stanie. Nie mówię o tym, że trzeba było zrobić w nich remont, ale o standardzie, jakie one prezentowały. Gdyby zostało nam zaproponowane mieszkanie w stanie zbliżonym do tego, który aktualnie zajmujemy, z pewnością rozważylibyśmy możliwość przeprowadzki - tłumaczyła w 2020 r. kuratorka.
Minister nie przebierała w słowach
Barbara Nowak została odwołana ze stanowiska podczas wspólnej konferencji prasowej nowego wojewody małopolskiego Krzysztofa Klęczara i minister edukacji Barbary Nowackiej. Szefowa resortu w dobirnych słowach mówił o tym, że wraz z odejścien Barbary Nowak kończy się średniowiecze w małopolskiej edukacji. Z ust pani minister, poza ogólnymi hasłami nie padły jednak żadne konkretne zarzuty wobec działalności byłej kurator.
Barbara Nowak pożegnała się wpisem e mediach społecznościowych: "Dziękuję Nauczycielom, Pracownikom Oświaty, Uczniom, ich Rodzicom za tysiące spotkań, pięknych wzruszeń. Dziękuję za wspólną troskę o młode pokolenie, ratowanie szkół i MDKów przed likwidacjami. Życzę, aby w małopolskich pięknych szkołach, przedszk. dzieci zawsze były bezpieczne."
Bolt nagra pasażerów

- Wędkarstwo to nie hobby, to styl życia! Najlepsze memy o wędkarzach
- Romantyczna Małopolska na rocznicę. W tych miejscach serce może zabić mocniej
- Morskie Oko i Rysy w godzinach szczytu. Oto najlepsze memy o turystach w Tatrach!
- Atrakcyjne nowe kąpielisko pod Krakowem. Woda, molo, plaże ZDJĘCIA
- Miasta rozwodników w Małopolsce. Tu małżeństwa rozpadają się najczęściej
- Tak mieszkają Iwona i Gerard z "Sanatorium miłości". Oto dom słynnej pary seniorów