Nasza Loteria

Przemytnicy Bożego Słowa upamiętnieni na Wiktorówkach w Tatrach

Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
Odsłonięcie tablicy poświęconej Przemytnikom Bożego Słowa na Wiktorówkach
Odsłonięcie tablicy poświęconej Przemytnikom Bożego Słowa na Wiktorówkach Instytut Pamięci Narodowej
W Sanktuarium Matki Boskiej Jaworzyńskiej Królowej Tatr na Wiktorówkach w Tatach odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą służbę Przemytników Bożego Słowa w latach 1979-1989. Tablica dedykowana jest ludziom, którzy w czasach PRL przez zieloną granicę przemycali do ówczesnej Czechosłowacji literaturę religijną.

Kościół katolicki w Czechosłowacji w latach 1950-1989 przeżywał prześladowania. Druk i kolportaż literatury religijnej był zakazany, wydawnictwa religijne zamknięte.

- Na początku lat osiemdziesiątych XX w. nastąpiło jednak w Czechach i na Słowacji niezwykłe przebudzenie religijne. Stało się to między innymi pod wpływem wyboru Polaka na Stolicę Piotrową i powstania NSZZ „Solidarność” w Polsce – wspomina Piotr Bąk, obecny starosta tatrzański, który również przemycał przez zieloną granicę.

Literaturę religijną drukowano na Zachodzie i przerzucano przez Polskę i Węgry na Słowację. Publikacje były dostarczane przez słowacki Instytut Świętych Cyryla i Metodego w Rzymie. Organizacją pomocy Kościołowi w Czechosłowacji zajmowały się w tajemnicy różne grupy ludzi dobrej woli. Często na tym samym terenie, równolegle prowadziły taką działalność, nie wiedząc nic o sobie.

- Byli to księża diecezjalni, zakonnicy, ratownicy GOPR, przewodnicy górscy, leśnicy, harcerze, działacze podziemnych struktur „Solidarności”. Jednym z centrów prowadzonych przez wiele lat, dobrze zaplanowanych i przemyślanych działań były Wiktorówki – wspomina starosta. To dzięki o. Leonardowi Węgrzyniakowi, który od 1975 do 2009 był kustoszem sanktuarium na Wiktorówkach.

Podczas pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w 1979 r. środowisko związane z Wiktorówkami zorganizowało akcję przeprowadzenia przez „zieloną” granicę blisko 300 pielgrzymów z Czechosłowacji na spotkanie z Janem Pawłem II na krakowskich Błoniach. Przy tej okazji nawiązane zostały kontakty, które pozwoliły zbudować sieć osób po obu stronach granicy zaangażowanych w akcje przerzutowe.

Przemycaniem literatury religijnej, a także kaset VHS z filmami o tematyce religijnej zaangażowani byli ludzie z różnych ośrodków w Polsce – m.in. z Gliwic, polskiego Spisza (m.in. z Jurgowa, Czarnej Góry, Rzepisk), Poronina, Zakopanego. Ze strony słowackiej w akcji przemyty uczestniczyło kilkanaście osób. Przemytnicy Bożego Słowa działali do czasu obalenia komunizmu w Polsce i Czechosłowacji.

By upamiętnić ludzi, którzy ryzykowali, by nieść Słowo Boże, na kaplicy na Wiktorówkach powieszono pamiątkową tablicę. Pomysłodawcą i koordynatorem wydarzenia był druh podharcmistrz Maciej Jakubiak. Autorką projektu i wykonawcą tablicy jest zakopiańska harcerka, druhna przewodnik Anna Popowicz. Strona prawa tablicy przedstawia książki wydane przez Ústav sv. Cyrila a Metoda w Rzymie, dedykację „Przemytnikom Bożego Słowa 1979-1989” oraz cytat z Ewangelii (J 1, 5). Strona lewa przedstawia przemytnika podążającego tatrzańskim szlakiem oraz symbole grup biorących udział w akcji przerzutu książek przez granicę.

Fundatorem tablicy jest Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej - Obwód Tatrzański oraz Towarzystwo Gospodarcze „Spólnota Harcerska”. W uroczystości odsłonięcia tablicy wzięli udział przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej.
 

od 12 lat
Wideo

Szymon Hołownia ma duże ego, większe ma tylko Lech Wałęsa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska