Przy jakich chorobach pojawia się kaszel?...

  Przy jakich chorobach pojawia się kaszel?

  Artykuł Partnera

  Gazeta Krakowska

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Przy jakich chorobach pojawia się kaszel?
  Kaszlem nazywamy odruch, który pomaga oczyszczać nasze drogi oddechowe. W przypadku gdy coś dostanie się do naszych dróg oddechowych, zadaniem organizmu jest to jak najszybciej usunąć. Może to być śluz, ciało obce lub jakieś zanieczyszczenie pyłowe. Bywa jednak tak, że kaszel jest objawem ciężkiej choroby, którą należy leczyć. Jakim chorobom towarzyszy kaszel?
  Przy jakich chorobach pojawia się kaszel?

  Jakie znamy rodzaje kaszlu?


  Ze względu na czas trwania, kaszel dzielimy na ostry (trwający do 3 tygodni), przewlekający się (od 3 do 8 tygodni) oraz przewlekły (powyżej 8 tygodni). Dodatkowo wyróżniamy kaszel mokry (inaczej produktywny) oraz kaszel suchy (nieproduktywny). Kaszel mokry jest bardzo korzystny dla naszego organizmu, bo wiąże się z odkrztuszaniem zalegającej wydzieliny oskrzelowej. Nieusunięcie zalegającego śluzu pełnego chorobotwórczych drobnoustrojów przedłuża leczenie infekcji. Aby lepką i trudną do odkrztuszenia wydzielinę dało się łatwiej usunąć, poleca się stosowanie leków wykrztuśnych.

  Za to w przypadku nieproduktywnego kaszlu suchego sytuacja wygląda inaczej. Jest on bardzo niekorzystny dla naszego organizmu i należy hamować go lekami. Suchy kaszel nie prowadzi do usuwania zalegającej wydzieliny, a jedynie męczy. Bywa niebezpieczny w przypadku złamania żebra lub po operacjach jamy brzusznej. Silny nieproduktywny kaszel może również prowadzić do pękania naczyniek krwionośnych w zmienionej śluzówce dróg oddechowych, omdleń oraz pękanie naczynek w spojówkach (wtedy na gałce ocznej pojawiają się krwawe wylewy).

  Kiedy pojawia się ostry kaszel?


  U osób dorosłych ostry kaszel najczęściej jest związany z infekcją górnych dróg oddechowych. Oprócz odruchu kaszlowego pojawia się katar, ból gardła, złe samopoczucie, zaczerwienienie i obrzęk błony śluzowej. Więcej na temat kaszlu suchego można przeczytać na: sposoby na suchy kaszel - conakaszel.pl.

  Innym powodem ostrego kaszlu może być zapalenie płuc (bakteryjne, wirusowe, zachłystowe, ewentualnie grzybicze). Ta choroba objawia się kaszlem mokrym, dusznościami, gorączką, bólem o charakterze opłucnowym oraz szmerem oskrzelowym.

  Czasami wydzielina spływająca z nozdrzy tylnych po tylnej ścianie gardła może wywołać odruch kaszlowy. Dzieje się tak często podczas infekcji wirusowych, bakteryjnych lub alergii. Objawy towarzyszące tej przypadłości to ból głowy i gardła, nudności oraz rozpulchnienie i obrzęk błony śluzowej nosa. Może się również zdarzyć, że atak ostrego kaszlu jest wywołany ciałem obcym, które niefortunnie dostało się do naszych dróg oddechowych. Jeśli nie mamy żadnych objawów charakterystycznych dla infekcji bardzo możliwe, że to ciało obce wywołuje salwy męczącego kaszlu.

  Ostry kaszel pojawia się też podczas zaostrzenia przewlekłej, obturacyjnej choroby płuc, przy zatorowości płucnej lub przy niewydolności serca. W takim przypadku możemy mieć duszności, częstoskurcz oraz świszczący oddech. Jest to bardzo poważny stan.

  O jakich chorobach świadczy przewlekły kaszel?


  Jeśli kaszlemy już od wielu tygodni i objaw ten wcale nie mija, może to wiązać się z zupełnie innymi chorobami. Przewlekły kaszel może sugerować astmę. W takim przypadku odruch kaszlowy jest prowokowany przez alergeny, niską temperaturę lub wysiłek fizyczny. Objawom towarzyszy świszczący oddech oraz duszność. Czasami przewlekły kaszel pozostaje po infekcjach dróg oddechowych i może utrzymywać się nawet przez kilka tygodni lub miesięcy.

  Meczący, długotrwały kaszel wiąże się również z takimi chorobami jak przewlekłe zapalenie oskrzeli, krztusiec oraz gruźlica. Inne objawy związane z tymi dolegliwościami to duszności, uczucie dławienia lub wymioty. W przypadku krztuśca kaszel jest bardzo charakterystyczny (wiele następujących po sobie nasilonych kaszlnięć podczas jednego wydechu, po którym następuje pospieszny głęboki wdech), a podczas zaawansowanej gruźlicy może dojść nawet do odkrztuszania plwociny z krwią. W najgorszym wypadku przewlekły kaszel bywa objawem nowotworu nagłośni. Chorobie towarzyszy wrażenie, że coś nam utknęło w gardle, trudność i ból przy połykaniu, oraz chrypka.

  Przewlekły kaszel bywa też niezwiązany z układem oddechowym. Ciągłe pokasływanie w nocy lub o poranku może być powiązane z refluksem żołądkowo-przełykowym. Dodatkowo męczy nas wtedy piekący ból w klatce piersiowej, ból brzucha, kwaśny smak w ustach oraz chrypka. Również niektóre leki mogą wywołać uporczywy, przewlekły kaszel. Dzieje się tak w przypadku inhibitorów ACE stosowanych na nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca oraz choroby niedokrwienne serca.

  Czytaj także: Ułatwienie odkrztuszania przy infekcjach dróg oddechowych

  Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo