Uroczystość wprowadzenia relikwii odbyła się w dniu parafialnego odpustu w Bukowinie Tatrzańskiej. Dzień ten poprzedziły trzydniowe przygotowania, które prowadził w Bukowinie ks. Paweł Ptasznik – rektor kościoła św. Stanisława BM w Rzymie, bliski współpracownik św. Jana Pawła II.
W trakcie uroczystej mszy świętej kard. Dziwisz zaznaczył, że poprzez relikwie Jan Paweł II wraca na swoje ukochane Podhale.
Nawiązując do wprowadzenia relikwii krwi św. Jana Pawła II, wieloletni osobisty sekretarz Ojca Świętego przypomniał, że starsze pokolenie mieszkańców Bukowiny Tatrzańskiej pamięta wizyty kard. Karola Wojtyły, który jako metropolita krakowski wizytował tutejszą parafię, sprawował Msze św., udzielał sakramentu bierzmowania.
– On znał wasze przywiązanie do wiary, a także do tej ziemi leżącej u podnóża Tatr i do związanych z nią tradycji. Pielęgnujcie je, pogłębiajcie wartości ludzkie i religijne, dzięki którym zachowujecie własną tożsamość i wiecie, kim jesteście. Przekazujcie te tradycje i wartości młodemu pokoleniu i w dalszym ciągu dawajcie świadectwo wiary i prawego życia wobec gości, szukających tutaj wytchnienie pośród tak wspaniałego krajobrazu i panującej tu atmosfery życzliwości i rodzinnego klimatu. Macie się czym dzielić – apelował kard. Stanisław Dziwisz zachęcając, by relikwie świętego przypominały o tym, że „przelał krew dla Chrystusa, stając się ofiarą zbrodniczego zamachu ze strony tych sił, którym zagrażała jego postawa i służba”.
Kardynał zauważył, że w perspektywie rosyjskiej agresji na Ukrainę jeszcze bardziej aktualny jest apel św. Jana Pawła II o „budowanie w nas i wokół nas cywilizacji miłości”. – Tylko w ten sposób ocalimy nasz świat – podkreślał metropolita senior.
Wieści z budowy nowej zakopianki. GDDKiA chce jesienią otwor...

- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]