Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rok 2024 w Poroninie będzie poświęcony braciom Kupcom, którzy walczyli o Polskę i trafili do Auschwitz

Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
Rok 2024 w Poroninie będzie poświęcony sześciu braciom Kupcom
Rok 2024 w Poroninie będzie poświęcony sześciu braciom Kupcom Gmina Poronin
Sześciu braci z Poronina walczyło z okupantem niemieckim, a potem trafiło do obozu zagłady Auschwitz. Historia braci Kupców to gotowy scenariusz na film o bohaterstwie. Decyzją rady gminy Poronin rok 2024 będzie poświęcony rodzeństwu: Bolesławowi, Janowi, Antonimu, Władysławowi, Karolowi i Józefowi.

- W USA żyło czterech braci Niland, którzy podczas II wojny światowej służyli w Armii Stanów Zjednoczonych. Historia ich życia stała się inspiracją dla Stevena Spielberga, który nakręcił film „Szeregowiec Ryan”. W Poroninie, mieliśmy sześciu braci Kupców działających w ruchu oporu, męczonych w Palace i Auschwitz, cichych góralskich bohaterów, których historia również nadawałyby się na oscarową produkcję – mówi Anita Żegleń, wójt gminy Poronin. - Chcemy pokazać, że wielu Podhalan czynnie włączyło się do walki przeciwko najeźdźcy i zapłaciło za to najwyższą cenę utraty życia, wolności, czy zdrowia. Wśród nich znaleźli się również mieszkańcy Poronina – bracia Kupcowie.

Piotr i Maria Kupcowie mieli dwie córki, Marię i Stanisławę oraz sześciu synów: Jana, Józefa, Władysława, Karola, Bolesława i Antoniego. W 1918 r. przeprowadzili się z Zakopanego do Poronina, gdzie zamieszkali w nowowybudowanym domu, w którym prowadzili restaurację „U Piotrusia”.

W rodzinie Kupców bardzo żywa była tradycja niepodległościowa. Piotr – uczestnik I wojny światowej – przykładał dużą wagę do patriotycznego wychowywania swoich dzieci. Synowie należeli do organizacji „Strzelec” i „Sokół”. W domu rodzinnym Kupców dużym szacunkiem cieszyła się postać Józefa Piłsudskiego.

Sześciu braci walczyło z Niemcami

Po wybuchu II wojny światowej dla braci rzeczą naturalną było włączenie się do walki z okupantem. Uczestniczyli w kampanii wrześniowej, a w listopadzie 1939 roku wrócili do domu. Na Podhale zaczęli przybywać ci, którzy chcieli walczyć dalej - we Francji gen. Sikorski odtwarzał polską armię i tam pragnęli się przedostać polscy żołnierze. Najbliższa z dróg wiodła przez Tatry, a Kupcowie zdecydowali, że udzielą im pomocy - dawali noclegi w domu, udzielali informacji koniecznych do przejścia przez zieloną granicę.

15 stycznia 1940 r. Gestapo otoczyło dom Kupców i aresztowało dwóch najmłodszych braci – Antoniego i Bolesława. Ich rodziców pobito, a przy rewizji skradziono większość wartościowych rzeczy. Pretekstem do aresztowania miała być rzekomo ukryta w domu broń. Braci przewieziono z Poronina do Katowni Podhala – Palące. W kolejnym dniu aresztowano Karola i Władysława, a 17 stycznia Józefa i Jana.

Kupcowie trafili do obozu zagłady

Braci Kupców torturowano przez 3 miesiące, jednak żaden z nich nie przyznał się do działalności w organizacji podziemnej. 10 maja 1940 r. pięciu braci (z wyjątkiem Antoniego) przewieziono do krakowskiego więzienia na Montelupich, gdzie zostali skazani za pomoc w przejściach granicznych na dożywotni obóz koncentracyjny w Oświęcimiu. Trafili tam 14 czerwca 1940 roku pierwszym transportem polskich więźniów politycznych.

Trzech z braci nie przeżyło obozu. Byli to: Bolesław, Józef i Karol. Trzej pozostali: Jan, Władysław i Antoni przetrwali, mimo eksperymentów doktora Mengele, którym byli poddawani.

- Ustanowienie roku 2024 Rokiem Braci Kupców będzie okazją do refleksji nad losem wszystkich ofiar czasów okupacji, a szczególnie ofiar góralskich rodzin. Wspomnienie martyrologii sześciu braci Kupców jest symbolem poświęcenia wszystkich mieszkańców Podhala, którzy walczyli o wolność i niepodległość Polski - wykazali niezłomną postawę wobec okupanta niemieckiego - sprzeciwiając się jego działaniom byli gotowi poświęcić życie.

120-lecie powstania Związku Górali

120 lat temu powstał Związek Górali. Dziś to Związek Podhala...

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska