Patogeny coraz bardziej odporne

Na wystawie stałej w Pawilonie Czapskiego - zrealizowanym w 1994 roku w związku z testamentem Józefa Czapskiego, który przekazał w nim pośmiertnie Muzeum Narodowemu w Krakowie swoje archiwalia - w tym bezcenne dzienniki, pamiątki osobiste i księgozbiór - a także dokumenty siostry Marii Czapskiej (1894–1981) i innych członków rodziny Czapskich – można zobaczyć, m.in. odwzorowany w skali 1:1 pokoik artysty z Maisons-Laffitte, w którym mieszkał przez ponad 40 lat, "przeniesiony" z Francji wraz z całym oryginalnym wyposażeniem: meblami, pamiątkami, księgozbiorem, a nawet drzwiami i oknami.
Kolekcja wszystkich dzieł Józefa Czapskiego w Muzeum Narodowym w Krakowie liczy dwadzieścia siedem obrazów olejnych, trzy akwaforty oraz piętnaście rysunków. W latach 2019-2022 MNK otrzymało w darze lub nabyło cztery obrazy olejne, rysunek tuszem oraz stół Czapskiego ze zbiorów Renaty i Marka Szypulskich i Polskiego Funduszu Humanitarnego we Francji, a także akwaforty z kolekcji Barbary i Richarda Aeschlimannów.
„Prace plastyczne Czapskiego ze zbiorów Renaty i Marka Szypulskich oraz z Domu Spokojnej Starości Polskiego Funduszu Humanitarnego, przekazane Muzeum w 2020 i 2022 roku, eksponujemy publicznie po raz pierwszy, w oryginalnych ramach. Należące do Szypulskich obrazy oprawił Marek Szypulski” – informuje MNK.
Marek Szypulski, urodzony w 1946 roku w Warszawie, od 1973 roku mieszka we Francji. Do 1986 roku pracował w Bibliotece Instytutu Języków i Cywilizacji Wschodu w Paryżu. W latach 1986-1992 prowadził w Montluçon (Masyw Centralny) pracownię opraw i konserwacji książek "La Renaissance du Livre". Od połowy lat 80. XX wieku Szypulski oprawiał książki z biblioteki Instytutu Literackiego, wydawcy "Kultury". To wtedy nawiązał osobisty kontakt z mieszkającym tam Józefem Czapskim i na jego prośbę oprawił kilkanaście najbardziej zniszczonych dzienników artysty. Jako zapłatę za tę pracę w 1988 roku otrzymał od niego dwa obrazy: „Młodzieńcy na plaży w Dinard” i „Para”. W 1973 roku Czapski podarował Polskiemu Funduszowi Humanitarnego kolejne dwa swoje obrazy: „Snopki” i „Kwiaty” (żółte tulipany). Służący artyście stół z tego Domu (z blatem całkowicie pokrytym farbami), przez niego podpisany, został podarowany przez Marka Szypulskiego Muzeum Narodowemu w Krakowie. Można go oglądać w czytelni na parterze Pawilonu Józefa Czapskiego.
Na wystawie w Pawilonie Józefa Czapskiego prezentujemy także dzienniki Czapskiego związane z Cyprianem Kamilem Norwidem. Norwid był - obok Simone Weil, Stanisława Brzozowskiego i Marcela Prousta - najważniejszym duchowym przewodnikiem Czapskiego.
Wystawa czynna w Pawilonie Józefa Czapskiego do 18 czerwca 2023.
- Ta dzielnica Krakowa przeszła ogromną metamorfozę! Dawniej były tu... pola
- Tu zakupów już nie zrobimy. Te sklepy zniknęły na dobre z krakowskich galerii
- TOP 10 miejsc na zimową wycieczkę w okolicach Krakowa!
- Oto 10 powodów, przez które życie w Krakowie bywa nieznośne
- Zobacz najpiękniejsze kreacje z małopolskich studniówek 2023 cz. II