Nasza Loteria

"Sami swoi" na nowo. Tak wyglądają Pawlak i Kargul w prequelu kultowego filmu. Oto zdjęcia z planu

OPRAC.: Anna Piątkowska
"Sami swoi. Początek" - Adam Bobik i Anna Dymna
"Sami swoi. Początek" - Adam Bobik i Anna Dymna fot. Jarosław Sosiński
Kultowy polski film w nowej odsłonie budzi wiele emocji. "Sami swoi. Początek" to prequel kultowej trylogii, w którym poznamy genezę sporu legendarnych bohaterów. W postaci Kazimierza Pawlaka i Władysława Kargula wcielą się Adam Bobik i Karol Dziuba, film reżyseruje Artur Żmijewski. Mamy pierwsze fotosy z filmu!

"Pawlak i Kargul - bohaterowie kultowej trylogii ,,Sami swoi", przed trafieniem na Ziemie Odzyskane byli sąsiadami we wsi na Podolu. I już wtedy było to wybuchowe sąsiedztwo… „Sami swoi. Początek” to barwna opowieść, w której drobne złośliwości przeplatają się z życiowymi kamieniami milowymi. Charakterne postaci w połączeniu z wielką historią w tle zabiorą widza w sentymentalną, ale też porywającą i pełną humoru podróż" - zapowiadają twórcy filmu "Sami swoi. Początek".

Oprócz Adama Bobika i Karola Dziuby na ekranie zobaczymy m.in. Paulinę Gałązkę, Weronikę Humaj, Zbigniewa Zamachowskiego, Katarzynę Krzanowską, Mirosława Bakę, Wojtka Malajkata, Annę Dymną, Janusza Chabiora i Adama Ferencego.

Nie każdy wie, że historia rodzin Pawlaków i Karguli jest inspirowana prawdziwymi wydarzeniami.

Wśród osób opuszczających swe domy na Kresach, leżących dziś w granicach Ukrainy, był Jan Mularczyk, stryj znakomitego scenarzysty i pisarza Andrzeja Mularczyka, autora scenariusza do kultowej trylogii i prequelu. To właśnie on stał się, wiele lat później, pierwowzorem postaci Kazimierza Pawlaka.

- Jan Mularczyk, osiedlił się w Tymowej, w okolicy Lubina, na terenie Dolnego Śląska. – Miał za sobą bogatą historię życia, a przy tym był wspaniałym narratorem. Słuchałem opowieści jego życia przez kilka tygodni i spisywałem je w zeszytach, które zachowałem do dziś. W tych opowieściach był i dramat, i melancholia, i humor – mówi Andrzej Mularczyk.

Film reżyseruje Artur Żmijewski.

- Chcę zrobić film, który będzie zrozumiały dla współczesnego widza, który wytłumaczy genezę sporu Pawlaków i Karguli oraz opisze świat, w którym żyli przed przybyciem na Ziemie Odzyskane. Chcę, żeby była to zupełnie nowa, uniwersalna opowieść o nas – takich, jakimi jesteśmy na co dzień, z wszystkimi wadami i zaletami. Niezależnie od miejsca, w którym żyjemy – mówi. – W jednym z wywiadów Andrzej Mularczyk powiedział: „Prawdziwa komedia musi bawić i wzruszać”. I właśnie taką komedię chcę zrealizować! – dodaje.

Kultową komedię "Sami swoi" o skłóconych rodzinach Karguli i Pawlaków nakręcono w 1967 roku.Śladami miejsc, w których kręcono ten kultowy film wybrał się  przed laty Sławomir Szeliga z żoną Agnieszką i synem Kacprem. Inowrocławianie poszukują plenerów znanych z polskich filmów. Wybrali się więc i na Dolny Śląsk, by lepiej poczuć klimat filmu "Sami swoi".Tak dziś wyglądają miejsca, w których 56 lat temu kręcono kultową komedią "Sami swoi". Zobaczcie zdjęcia >>>>

Film Sami Swoi - w tych miejscach kręcono zdjęcia. Tak wyglą...

Abonament na loty, Polska krajem pilotażowym

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska