Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słowacy w Wysokich Tatrach wykuli z lodu Opactwo Westminster. Świątynia powstała z 225 ton lodu

Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
Wideo
od 16 lat
W Wysokich Tatrach na Słowacji otwarta została Tatrzańska Świątynia Lodowa. W tym roku z lodu wykute zostało Opactwo Westminsterskie w Londynie. Zimowa atrakcja ma upamiętnić wizytę Królowej Elżbiety II w Tatrach Wysokich w 2008 roku. Lodową świątynię będzie można zwiedzać do końca sezonu zimowego.

Najpopularniejsza zimowa atrakcja Tatr Wysokich – Tatrzańska Świątynia Lodowa – otwiera swoje podwoje już po raz jedenasty. Po budowlach lodowych inspirowanych architekturą z różnych zakątków świata, w tym roku lodowa kopuła ma brytyjski akcent.
Świątynie znajduje się na Hrebienoku – 60 km od Zakopanego. W tym roku z lodu wykute zostało Opactwo Westminster z Londynu.

- Od 1066 roku jest ono symbolem brytyjskiej tożsamości, monarchii, a u nas w Tatrach Wysokich upamiętnienia wyjątkowe chwile, gdy 24 października 2008 roku odwiedziła Hrebienok brytyjska monarchini Elżbieta II. W 2023 roku minęło dokładnie 15 lat od tych wydarzeń, dlatego też w hołdzie dla jej ekscelencji i jednocześnie jej następcy Króla Karola III, na Hrebienku powstała Tatrzańska Świątynia Lodowa inspirowana opactwem. Świątynią, która jest nie tylko miejscem koronacji, ale także ostatnich pożegnań królów brytyjskich – mówi Lukáš Brodanský, menedżer Tatrzańskiej Świątyni Lodowej.

Głównym budowniczym Tatrzańskiej Świątyni Lodowej był Adam Bakoš, pod którego okiem pracowali rzeźbiarze ze Słowacji, Czech, Polski i Niemiec. Wchodząc do kopuły jako pierwsza ukazuje się zachodnia strona opactwa, środkowa część to widok na północną stronę tej znanej na całym świecie budowli. Dopełnieniem lodowej konstrukcji jest krzesło koronacyjne wykonane z lodu, stanowiące stylowy punkt fotograficzny. Przed wejściem do kopuły zwiedzający mogą obejrzeć wystawę zdjęć upamiętniających wizytę Elżbiety II w Tatrach Wysokich.

Częścią Tatrzańskiej Świątyni Lodowej jest także wystawa miniaturowych replik regaliów koronacyjnych, które podarowało bezpośrednio Opactwo Westminsterskie. Pięknym dodatkiem jest także szklana korona królewska autorstwa szklarza artystycznego i projektanta Achilleasa Sdoukosa, który również prezentuje w kopule kilka atrakcyjnych dzieł.

Ciekawostką tego sezonu jest wykonany po raz pierwszy lodowy mechanizm specjalnych rowków, który codziennie w jednym z trzech miejsc wypuści jedną sygnowaną szklaną kulkę jako wyjątkowy souvenir i pamiątkę z Tatrzańskiej Świątyni Lodowej.
Tatrzańska Świątynia Lodowa została zbudowana z 225 ton lodu, które zostały uformowane w 1800 bloków lodu. Najwyższy punkt budowli ma 11,5 metra, a średnica kopuły w której znajduje się budowla to 25 metrów.

Tatrzańska Świątynia Lodowa została otwarta 17 listopada i będzie czynna codziennie do 14 kwietnia 2024 r. Wstęp do obiektu jest bezpłatny. W sezonie zimowym w Tatrzańskiej Świątyni Lodowej odbędzie się 12 koncertów i występów.

Otwarcie Tatrzańskiej Świątyni Lodowej tradycyjnie uważane jest także za symboliczne otwarcie sezonu zimowego w Tatrach Wysokich.

To pod Giewontem posmakujemy tradycyjnych potraw, poszusujemy na nartach i zażyjemy górskich wycieczek. To tu święta mają niepowtarzalny smak. Dobra zabawa oraz wypoczynek gwarantowane.

Boże Narodzenie - tylko pod Giewontem. Jakie są plusy świąt ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska