https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Słynna trylogia "Królestwo" Larsa Von Triera do obejrzenia w krakowskich kinach Mikro i Agrafka we wrześniu

Paweł Gzyl
"Królestwo"
"Królestwo" Gutek Film
Kultowa telewizyjna produkcja, autorski serial czy wielogodzinny film Larsa von Triera? Bez względu na klasyfikację, „Królestwo" jest fenomenem zarówno małego, jak i wielkiego ekranu, wymykającym się konwencjom formalnym i gatunkowym. Wszystkie trzy części cyklu obejrzymy w Krakowie w kinach Agrafka i Mikro: pierwszą część 9 i 11 września, drugą - 16 i 14 września, a trzecią - 23 i 29 września.

Jak nauczyć dziecko języka obcego - oto porady eksperta

od 16 lat

Tytułowe Królestwo to nazwa szpitala postawionego na dawnych mokradłach, gdzie niegdyś wybielano tkaniny. Bielarzy zastąpiła najlepsza kadra medyczna, ludową mądrość wyparło szkiełko i oko. W najgłębszych zakamarkach tego miejsca czai się jednak zakorzeniona w przeszłości zbrodnia i duch przerażonej dziewczynki, która nie może zaznać spokoju.

Połączenie tego, co racjonalne z tym, co nadprzyrodzone, tworzy tu iście wybuchową mieszankę – publiczność ochrzciła ją mianem skrzyżowania „Miasteczka Twin Peaks” z „Ostrym dyżurem”. U Larsa von Triera studenci medycyny podrzucają pielęgniarkom odcięte głowy, lekarze pasują się w piwnicach na członków loży masońskiej, szpitalny patolog poświęca się dla nauki i wszczepia sobie wątrobę nieboszczyka ze złośliwym guzem, a pacjentki urządzają na oddziale seanse spirytystyczne.

Kiedy w latach 90. reżyser przystępował do realizacji „Królestwa”, miniserialu dla telewizji duńskiej, planował stworzenie cyklu w trzech odsłonach. Realizację wstrzymano po dwóch seriach, a nigdy nieukończony sezon trzeci przeszedł w sferę mitu. Utopijna próba wywołania tego formatu z telewizyjnych zaświatów i domknięcie pewnego rozpoczętego przedsięwzięcia stała się zatem wydarzeniem.

W „Królestwo: Exodus”, po dwudziestu pięciu latach od wydarzeń z oryginalnych serii, znowu trafiamy do nawiedzonego szpitala w centrum Kopenhagi, i jak się okazuje, niewiele się zmieniło: lunatyczka Karen łączy siły z personelem oddziału, by stawić opór mocom piekielnym, syn doktora Helmera przejmuje schedę po ojcu, a w szpitalnych podziemiach żarliwe dyskusje toczy tajne bractwo Anonimowych Szwedów.

Von Trier zachowuje podlany cynicznym sosem humor, warstwę wizualną odmalowaną w sepiowych barwach, ale i całą strukturę konceptualną pierwszego „Królestwa” – miesza porządek świata żywych ze światem umarłych, a jako budulca konsekwentnie używa popkulturowych prefabrykatów i karykaturuje je do granic absurdu.

Wszystkie trzy części cyklu obejrzymy w Krakowie w kinach Agrafka i Mikro: pierwszą część 9 i 11 września, drugą - 16 i 14 września, a trzecią - 23 i 29 września.

Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska