https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Smog. Jakim kolorem zaświecą proszowickie czujniki?

Aleksander Gąciarz
Aleksandra Fraś-Zdeb i Rafał Chmiela prezentują czujnik jakości powietrza
Aleksandra Fraś-Zdeb i Rafał Chmiela prezentują czujnik jakości powietrza Aleksander Gąciarz
Pierwszy czujnik jakości powietrza powinien zostać zamontowany w Proszowicach jeszcze w styczniu. Aby jednak mieszkańcy otrzymali rzetelną wiedzę o tym, czym oddychają, powinna powstać cała ich sieć.

O jej stworzenie apelował na ostatniej w minionym roku sesji Rady Miejskiej radny powiatowy Rafał Chmiela. - Chciałbym, aby gmina i powiat porozumiały się w sprawie zakupu i zamontowania tych urządzeń - mówił, dodając, że ze strony Starostwa Powiatowego otrzymał już deklarację zakupu czujników. Przypomniał też, że powiat proszowicki znajduje się w polskiej i europejskiej czołówce pod względem liczby zachorowań na raka płuc. - Jeden czujnik nie wystarczy. To ma sens tylko wtedy, gdy na danym terenie działa sieć sensorów - przekonuje Aleksandra Fraś-Zdeb z firmy Airly, która dostarcza urządzenia.

Pierwszym krokiem w kierunku monitorowania jakości powietrza był udział Proszowic w konkursie Wiem, czym oddycham. Dzięki zaangażowaniu internautów udało się “wyklikać” jedno urządzenie. Być może kolejne przyzna Proszowicom komisja konkursowa, która ma do dyspozycji 50 sensorów. - Myślę, że komisja będzie przekazywać urządzenia tam, gdzie w tej chwili ich nie ma - mówi Aleksandra Fraś-Zdeb.

Zdaniem części radnych cała dyskusja o sposobach zdobycia sensorów nie ma większego sensu w sytuacji, gdy koszt jednego urządzenia to 2,5 tysiąca złotych. Przekonują, że należy po prostu kilka takich czujników kupić i zamontować.

Burmistrz Grzegorz Cichy zwraca z kolei uwagę, że nawet cała sieć sensorów nie da pełnego obrazu stanu proszowickiego powietrza. - One wskazują poziom tylko poziom pyłu zawieszonego, ale innych parametrów, wpływających jakość tego, czym oddychamy, już nie - mówi. Nie kryje też, że jest duże prawdopodobieństwo, iż gdy czujniki zostaną zamontowane, ich wskazania będą świecić na czerwono. Zmienić to mogą dopiero inwestycje w ekologiczne, nowoczesne kotły.

- Samo zamontowanie czujników nic nie da. Poobstawiamy się czujnikami i dalej będziemy zdychać z powodu smogu - stwierdził jak zwykle dobitnie Kazimierz Andrzejczyk, przewodniczący komitetu osiedla nr 1. Nie brakowało też głosów krytyki pod adresem spółki PGNiG, która nie chce inwestować w sieć gazową w gminie Proszowice. - Zorganizowałem trzy zebrania wiejskie, zawiozłem 20 kompletnych wniosków i nic - przekonuje sołtys Jakubowic Józef Miernik. Jak wyjaśniał burmistrz Cichy, PGNiG nie jest zainteresowana budową sieci gazowej z powodu nie dość gęstej zabudowy.

Przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Wojtusik liczy, że mimo wszystko z czasem czujniki powietrza zaczną jednak świecić na zielono. - W tej chwili Proszowice rzeczywiście są klasyfikowane w czołówce najbardziej zanieczyszczonych miast. Do końca nie wiem na jakiej podstawie tak się dzieje, bo od trzech lat nie ma u nas stacji, która badałaby zanieczyszczenie powietrza - stwierdził.

WIDEO: 48 tys. Polaków rocznie umiera przedwcześnie przez smog. Jeśli nie musisz, nie wychodź z domu

Autor: Agencja Informacyjna Polska Press, x-news

Komentarze 14

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

m
mieszkanka
Aby w naszym mieście coś ruszyło musi być więcej takich Rafałów.
Wszystkich komentujących negatywnie poproszę aby zanim skomentują pochwalili się swoimi sukcesami - co zrobili dla naszego miasta, jaką osobistość sprowadzili, jakie stowarzyszenie uruchomili i ile wyjezdzili swoim samochodem w swoim wolnym czasie za sprawami dla miasta (nie dla siebie).
A może podacie któregoś lub którąś radną powiatową, która zrobiła tyle i angażuje ludzi w sprawy miasta czy osiedla choćby jednego jedynego (np. parceli...)
Proponuję nie krytykować. Podziękować i samodzielnie uruchomić własną inicjatywę, którą i My mieszkańcy poprzemy (nie skrytykujemy).
Miłego wymyślania :)
M
Mieszkaniec
A Ty co zrobiłeś dla naszego miasta?
N
Narcyz
Jestem za umieszczeniem czujników mieście Proszowice - dlatego że pokażą nam jakim powietrzem oddychamy, czy należałoby zostać w domu i w tym dniu nie wychodzić z mieszkania lub odpowiednio zabezpieczyć się zakładając maski przeciwpyłowe. Likwidacja stacji pomiary powietrza spowodowała tylko to że Burmistrz nie otrzymał kary pieniężnej ( 10 000,00 zł za brak działań w ochronie powietrza jak to miało miejsce w innych Gminach woj Małopolskiego.) - brak dowodu z odczytu. Wszyscy wiedzą kto pali śmieci , opony , plastyk, - policja wie, straż miejska wie i co z tego skontrolowali choćby jedną posesje? Nie słychać , nie widać a czuć.
p
praktyk
Nie potrzebne są żadne czujniki,tylko działania.Wystarczy sprawny jeden z narządów zmysłu (powonienia),żeby ocenić,że w sezonie grzewczym przez większość dni,nie powinno się wychodzić z domu ani otwierać okien. Dla myślących o problemie poważnie,jest to oczywista-oczywistość!
T
Tom
Obawiam się, że na leczenie jest za późno. Ryba pasuje się od głowy. Nasza władza niestety ośmieliła w społeczeństwie lumpów i chamów.
Teraz oni!
No i pokazują uroki produktywności swojej narodowej jaźni
s
specjalista psychiatra
ludzie(komentujący) wy potrzebujecie pilnej wizyty u psychologa/psychiatry
C
Całe proszowice są ...
Wiemy kto zamieszkiwał miasto przed 39’ rokiem
W
Wyborca
Najbardziej cheba z komina pasibrzucha
...
Rafał daj spokój......
M
M
Może trzeba rozpocząć kontrolę palenisk. Mieszkańcy dobrze wiedzą z których kominów kopci najbardziej.
M
Marcin
Panie Rafale, proszę napisać jaka jest marka i model tego czujnika ???
Dziękuję za informację...
Marcin
m
mieszkaniec
Co by nie zrobić w Proszowicach to ,,Wszystko źle,,najłatwiej krytykować.Moim zdaniem takie czujniki powinny być już dawno zamontowane .
m
mieszkaniec
Chmiela to taki żydek który pod pseudo troską patrzy tylko gdzie tu zbić interes.
Nie wiem dlaczego ale kojarzy mi się z największymi obłudnikami z PO.
T
TWISTY
Teraz prezes zajmuje się czujnikami samo promocja........... brawo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska