https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Smog w Krakowie. Normy wielokrotnie przekroczone [ZDJĘCIA INTERNAUTÓW]

red.
Widok z hotelu Ibis. W pierwszej chwili myślałam ze to mgła...
Widok z hotelu Ibis. W pierwszej chwili myślałam ze to mgła... fot. Internautka Maja
W Krakowie od kilku dni bardzo wysokie stężenie pyłów PM10, PM2,5 oraz benzo(a)pirenu w powietrzu. Praktycznie cały czas przekraczane są dopuszczające normy. Prognozy na czwartek i piątek są alarmujące.

Jesteś poza Krakowem i widzisz charakterystyczną "smogową czapę" nad miastem? Pokaż krakowianom czym oddychają. Zrób zdjęcie i wyślij je do nas na adres [email protected]. Do Twojej dyspozycji jest też nasz profil na Facebooku: Gazeta Krakowska

ZOBACZ TAKŻE: Kraków. Pyłomierze psują się od smogu. Komunikaty znikają z tablic

W czwartek rano stacje monitorujące jakość powietrza w Krakowie podawały, że poziom zanieczyszczeń pyłami PM 10 i PM 2,5 przekraczał 200 μg/m3 (poziom dopuszczalny wynosi 50 μg/m3). O godz. 9 w stacji przy Al. Krasińskiego odnotowano stężenie na poziomie aż 282 μg/m3. Wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza odnotowano także w Skawinie i Trzebini (powyżej 150 μg/m3).

W ciągu nadchodzących dni powietrze w Krakowie, ale także w całej Małopolsce, może być jeszcze gorsze. Według prognoz
stężenie groźnych dla zdrowia pyłów na terenie całego województwa będzie "złe" lub "bardzo złe". Najgorzej ma być w czwartek i piątek. Więcej na stronie: www.malopolska.pl.

Mapy prognozowanych stężeń:

[cs]KOMUNIKAT WZZK

Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego ostrzega o ryzyku przekroczenia poziomu informowania dla stężenia 24-godzinnego pyłu PM10 w powietrzu (200 µg/m³) oraz związanego z nim wysokiego stężenia pyłu PM2,5 oraz benzo(a)pirenu w powietrzu.

Osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza (dzieci i młodzież poniżej 25 roku życia, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego, chorzy na astmę, choroby alergiczne skóry i oczu itd.)powinny:

  • unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni dla uniknięcia długotrwałego narażenia na podwyższone stężenia zanieczyszczeń,
  • ograniczyć duży wysiłek fizyczny na otwartej przestrzeni np. uprawianie sportu, czynności zawodowe zwiększające narażenie na działanie zanieczyszczeń,
  • osoby chore powinny zaopatrzyć się we właściwe medykamenty i stosować się do zaleceń lekarzy,
  • śledzić informacje na stronie www.malopolska.pl/powietrze o występujących przekroczeniach wartości dopuszczalnych stężeń zanieczyszczeń w powietrzu oraz o ryzyku wystąpienia takich przekroczeń.

Jednostki oświatowe (szkoły, przedszkola, żłobki) oraz opiekuńcze powinny ograniczyć długotrwałe przebywanie podopiecznych na otwartej przestrzeni dla uniknięcia narażenia na wysokie stężenia zanieczyszczeń.

Szpitale i przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej powinny być przygotowane na możliwość wystąpienia większej ilości przypadków nagłych (np. wzrost dolegliwości astmatycznych lub niewydolności krążenia) z powodu wystąpienia wysokich stężeń zanieczyszczeń.

Komentarze 21

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

P
Paulina
Dziewczyny, ale tylko ładne i poniżej osiemdziesiątki zdejmujmy majtki i machajmy aby rozpędzić smog! To taka instalacja artystyczna
k
krakowianka
Caly czas myslalam ze to mgla, alesmrod na ulicy uwiadomil co to jest....ijeszcze te ekologicze auta w korku....samo zdrowie
Z
Zbyszek
Albo samochody spalinowe trujące z rury wydechowej i ciężkie choroawnie oraz śmierć w cierpieniach rakowych, albo elektryczne samochody i to te PRAWIDŁOWO SKONSTRUOWANE.
M
Mam spokój ze smogiem
Ja oglądam smog z górki obok domu. od kiedy wyprowadziłam się z centrum Krakowa na wieś jest dużo lepiej, a przynajmniej nie mam zatkanego nosa
h
hanys
No proszę! Przez 45 lat do 1990 roku wmawialiście sobie i światu, że to Górny Śląsk jest winien smrodowi w Krakowie. Teraz na Górnym Śląsku w takich miastach jak Bytom czy Sosnowiec, w porównaniu do Krakowa, jest powietrze jak w uzdrowisku. Nie chcecie dobrego połączenia kolejowego ze Śląskiem to nie narzekajcie na nadmiar samochodów. Kiedyś była propozycja zbudowania dużego lotniska między Katowicami i Krakowem z osobnymi terminalami pasażerskimi, co niewątpliwie przyczyniłoby się do zmniejszenia dziury ozonowej nad Krakowem, ale nic z tego nie wyszło "bo Kraków musi mieć własne lotnisko". Wszystkim waszym nieszczęściom winien jest Śląsk (tym razem węgiel). Wyjście - kupcie sobie gaz od Putina. Jak go wam zakręci nie proście świat o pomoc.
M
Maria
Można by na przykład zamontować w mieście no te no jakieś urządzenia co będą zasysały to złe powietrze , no takie filtry oczyszczające,albo jakieś takie duże wentylatory żeby powietrze wirowało,chyba chińczyki coś takiego robią u siebie.
c
cedron
Proponuję wprowadzić rozwiązanie systemowe (wkońcu jesteśmy jednym z najbardziej zanieczyszczonych krajów UE, a Kraków niechlubnie w tym kraju jest "liderem") dla mieszkańców miast, w których liczba dni w roku jest >150 z przekroczeniami NDS - w formie dodatkowego płatnego urlopu wypoczynkowego (zdrowotnego) w ilości 10-15 dni do wykorzystania w okresie X-III aż do czasu trwałej poprawy jakości powietrza.
t
takisen
W roku 1978 rozpoczęłam studia w Krakowie. Przez dwa pierwsze miesiące myslałam, że mam początki astmy. Nie mogłam przyzwyczaić się do smogu. Wtedy było więcej pieców na węgiel i do tego jeszcze czynna huta. Mieszkałam na Nawojki, w 15. piętrowym akademiku. Kiedy bywał porządny smog, to z okien do 4. piętra było cos widać za oknem, od 4. do 8. nic, a ponad 8. widok jak z samolotu ponad chmurami. Dym zatykał na całego. To są wspomnienia.
F
Fryko
Zakupiłem filtr powietrza do nosa tzw nosk są doskonałe wogole nie czuc smogu polecam wszystkim kto jeszcze ich nie stosowal
G
Gość
Mieszkam na obrzeżach Krakowa dokładniej Nowej Huty na wsi ,około 20km od centrum i różnica powietrza jest ogromna. Rzadka zabudowa , a tylko 20 minut drogi od centrum Krakowa.
g
gość
Nie po prostu Kraków zaczął palić w piecach.
k
karino
Kogoś pop.. z tą darmową komunikacją?? Od dwóch lat mieszkam w Krakowie i od tych dwóch lat nie mieszczę się w zatłoczonych autobusach i tramwajach a jeszcze chcecie mi dorzucić? Poza tym są ważniejsze cele na które można wyrzucić pieniądze. Mamy dużo głupich pomysłów. Można np poszerzyć aleje do 10 pasów i samochody pojadą szybciej a to i smog będzie mniejszy.
c
czytelnik
Kiedyś w dawnych dobrych czasach za osiągnięcie normy i za jej przekroczenie czekała sowita nagroda. Teraz wszyscy nadają. Nie pojmuję tego.
k
kr
zrobić metro i pln obwodnicę + zabronic palenia czymkolwiek po karą mega grzywny a nie jakiegos mandaciku w wys 50 pln...
j
ja
dlaczego smog jest przy pierwszych mrozach, a nie kiedy wzmożył się ruch na drogach, bo tysiące studentów przyjechało?
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska